Տնտեսագիտական համալսարանում բացվեցին հարկային և մաքսային մասնագիտացված լսարաններ՝ մագիստրոսների համար
Դիտումների քանակ՝ 923
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը հանդիսավորությամբ կատարեցին ֆինանսական ֆակուլտետում ՀՀ պետական եկամուտների  կոմիտեի հովանավորությամբ հիմնանորոգված և ժամանակակից  տեխնոլոգիաներով հագեցած հարկային և մաքսային մասնագիտացված երեք լսարանների բացումը: Այս իրադարձությունն ուղղակիորեն ածանցվում է 2011 թ. սեպտեմբերի 7-ին վավերացված ՀՊՏՀ-ՊԵԿ համագործակցության պայմանագրից, համաձայն որի՝ նոր ուսումնական տարվանից ՀՊՏՀ-ում  սկիզբ է դրվում աննախադեպ մագիստրոսական կրթական ծրագրի իրականացման:
«Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջև անցած տարվա սեպտեմբերին ստորագրված համագործակցության պայմանագիրը հաջողությամբ կյանքի է կոչվում։ Արդեն այս ուսումնական տարվանից մեր բուհում կիրականացվի հարկային և մաքսային ոլորտների մասնագիտացմամբ պիլոտային մագիստրոսական ծրագիր: Հենց այս համագործակցության շրջանակներում է նաև, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի աջակցության շնորհիվ այսօր մեր բուհում բացվեցին արդի պահանջներին համապատասխան նորոգված և ժամանակակից տեխնիկայով հագեցած 3 հրաշալի լսարաններ։ Վստահ եմ, որ այս լսարանները նո´ր որակ, նո´ր շունչ և նո´ր լիցքեր կհաղորդեն ուսումնական գործընթացին»,– հայտարարեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը։ Անդրադառնալով ՀՊՏՀ–ի և Պետեկամուտների կոմիտեի միջև ստեղծված համագործակցությանը` ռեկտորը նշեց. «Մեր համալսարանում սկիզբ առած բարեփոխումները ոչ թե նպատակ են, այլ միջոց՝ ուղղված կրթության որակի բարձրացմանը և արդի տնտեսության պահանջներին համապատասխանող մասնագետների պատրաստմանը, իսկ բարձրակարգ տնտեսագետը տեսնում է ոչ միայն ներկան, այլև կանխատեսում ու կերտում է երկրի ապագան»։
Ի նշան երախտագիտության՝ համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման և ՀՊՏՀ–ին ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կողմից ցուցաբերած նյութատեխնիկական աջակցության համար ՀՊՏՀ ռեկտորատի նիստի որոշմամբ ՊԵԿ նախագահին շնորհվեց «ՀՊՏՀ բարեկամ» պատվավոր կոչում։ Բացի այդ՝ Կորյուն Աթոյանը ՊԵԿ նախագահին կրթությունը, գիտությունը, ինտելեկտը խորհրդանշող հուշանվեր նվիրեց։ Պետեկամուտների կոմիտեի հետ համատեղ ծրագրերն իրականություն դարձնելու գործում գործուն ներգրավվածության համար ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հուշանվեր  հանձնեց նաև ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանին։
ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, շնորհակալություն հայտնելով բուհի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին համատեղ ծրագրի իրականացման համար, ընդգծեց ծրագրի կարևորությունն իրենց համակարգի համար։ Նրա խոսքով՝ ՀՊՏՀ–ի հետ իրականացվող կրթական ծրագիրը նոր ֆորմատ է, որը ենթադրում է   բակալավրիատից հետո լավ կադրերին շատ խիստ պայմաններով մագիստրատուրա ընդունել՝  հարկային, մաքսային վարչարարություն և վերլուծական կարողություններ մասնագիտացումներով։ Գագիկ Խաչատրյանի խոսքով՝ իրենց համակարգին շատ կադրեր են պետք, որոնց պատրաստման համար ևս նախատեսվում է շարունակել բուհի հետ համագործակցությունը։
«Մենք համոզված ենք, որ այս կրթական ծրագրերը լուրջ էֆեկտ են տալու և երկու տարի հետո մենք լուրջ կադրային ռեզերվ ենք ստեղծելու»,– ասաց Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահը՝ ավելացվելով, որ նորաբաց լսարաններում պետք է լավ կադրեր պատրաստվեն։ «Ես կարծում եմ, որ մենք շատ լավ գործ ենք սկսել և կուրախանանք, եթե մենք առաջին շրջանավարտներն ունենանք մեր համակարգ»,– ընդգծեց Գագիկ Խաչատրյանը։

Ректор Армянского государственного экономического университета Корюн Атоян и председатель Комитета государственных доходов РА Гагик Хачатрян торжественно открыли три аудитории финансового факультета, оснащенные современной техникой, меценатами которых является Комитет государственных доходов РА. Данное мероприятие прямо взаимосвязано с подписанным 7 сентября 2011 года договором о сотрудничестве, чем и поставлено начало осуществления магистерской программы.
“С радостью должен подтвердить, что подписанный договор о сотрудничестве, подписанный в сентябре прошлого года, между Комитетом государственных доходов РА и Армянским государственным экономическим университетом удачно осуществляется. С этого учебного года в нашем вузе будут осуществлены пилотные магистерские программы по налоговой и таможенной специальностям. Именно в рамках данного сотрудничества, сегодня в нашем вузе открылись 3 замечательные аудитории, отвечающие веянием времени, отремонтированные и оснащенные современной техникой. Уверен, что данные аудитории, передадут новый уровень, качество и новый заряд учебному процессу”-заявил ректор АГЭУ Корюн Атоян. Переходя к сотрудничеству АГЭУ и Комитетом государственных доходов, ректор отметил “Реформирование, которое осуществляется в нашем университетеэто не цель, а средство, направленное на поднятие уровня образования и подготовку высококвалифицированных специалистов, а экономист такого уровня видит не только настоящее, а и прогнозирует и создает будущее страны”.
В знак благодарности,за осуществление совместной образовательной программы между АГЭУ и Комитетом государственных доходов и председателя Гагика Хачатряна и за содействие и финансово-тейническую помощь, по решению ректората АГЭУ председателю Комитета присвоено звание “Родственика АГЭУ”. Кроме того, Корюн Атоян приподнес сувенир, символизирующий науку, образование, интеллект. Корюн Атоян приподнес сувенир также и заместителю председателя Комитета Армену Алавердяну, за участие в процессе осуществления данных программ.
Председатель Комитета государственных доходов Гагик Хачатрян, поблагодарив ректора АГЭУ Корюна Атояна за осуществление совместной программы, подчеркнул важность программы для их системы. По его словам, осуществленная программа с АГЭУ – это новый формат, который предполагает принятие в магистратуру по налоговым и таможенным специализациям, по строгим правилам. По словам Гагика Хачатряна, их системе необходимы высококвалифицированные кадры, для подготовки которых предполагается дальнейшее сотрудничество с вузом.
“Мы уверены, что данная образовательная программа даст серьезный эффект и через два года мы создадим серьезный кадровый резерв”-сказал председатель Комитета, добавив, что в новооткрытых аудиториях должны подготавливаться хорошие кадры. “Я думаю, что мы начали хорошее дело и будем рады, если первые выпускники войдут в нашу систему”- подчеркнул Гагик Хачатрян.