ՀՊՏՀ-ն` տարածաշրջանային ամառային դպրոցի մասնակից
2012 թվականի սեպտեմբերին գերմանական միջազգային կազմակերպության (GIZ) տեխնիկական և ֆինանսական աջակցությամբ Թբիլիսիում նախատեսվում է անցկացնել տեղական ինքնակառավարման ամառային դպրոց` Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի տեղական ինքնակառավարման ոլորտում մասնագետներ պատրաստող ուսումնական հաստատությունների և տեղական իշխանությունների, ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Հայաստանի ակադեմիական հաստատություններից ծրագրում ընդգրկված են Պետական կառավարման ակադեմիան և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը:
2012թ. ապրիլի 2-ին Թբիլիսիի Իվանի Ջավախիշվիլիի անվան պետական համալսարանում տեղի է ունեցել ամառային դպրոցի կազմակերպական աշխատանքներով զբաղվող աշխատանքային խմբի հանդիպում, որին մասնակցել են նաև Հայաստանի պետական կառավարման ակադեմիայի ռեկտոր Արսեն Լոքյանը և ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի դեկան Էդգար Ղազարյանը: Հանդիպման ընթացքում որոշվել է ամառային դպրոցի ձևաչափը և քննարկվելիք հարցերի հիմնական թեմաները: Որոշվել է նաև ոլորտի փորձագետներից բացի, ամառային դպրոցի աշխատանքներին մասնակից դարձնել տեղական ինքնակառավարման հիմնախնդիրներով հետաքրքրվող ուսանողներին:

В сентябре 2012 года по  технической и финансовой поддержке Немецкой международной организации  (GIZ) в Тбилиси планируется проведение местной самоуправляемой летней школы, при участии представителей местных самоуправляемых структур Армении, Грузии, Азербайджана.
Среди академических структур Армении включены Государственная академия управления и Армянской государственный экономический университет.
2 апреля 2012 г. в Государственном университете им. Ивани Джаванишвили Тбилиси состоялась встреча рабочей группы, которая занимается организационными работами по проведению летней школы, на которой принимали участие ректор Армянской государственной академии управления Арсен Локян и декан факультета управления Эдгар Казарян. На встрече был решен формат летней школы и обсуждены вопросы основных тем. Было решено кроме экспертов, вовлечь в качестве участников в работы летней школы студентов, интересующихся основным и вопросами самоуправления.