Մեր բուհի ներկայացուցիչները մասնակցեցին տնտեսական ֆրանկոֆոնիայի մարտահրավերներին նվիրված գիտաժողովի
Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում այսօր «Կոնգրես» հյուրանոցում տեղի ունեցավ միջազգային գիտաժողով` «Ընդհանուր արժեքներից դեպի ընդհանուր շահ. տնտեսական ֆրանկոֆոնիայի մարտահրավերներն ու ընձեռած հնարավորությունները» խորագրով: Գիտաժողովն անցկացվեց Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի Սենգորի անվան ֆրանկոֆոնիայի ամբիոնի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նորին Գերազանցություն Աբդու Դիուֆի բարձր հովանու ներքո: Հրավիրված էին տարբեր կազմակերպությունների, դիվանագիտական կորպուսի, ինչպես նաև հանրապետության տարբեր բուհերի ներկայացուցիչներ:
ՀՊՏՀ-ից գիտաժողովի աշխատանքներին մասնակցեցին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ:
Քննարկումներ ու ելույթները ծավալվեցին հետևյալ հարցերի շուրջ՝ «Ֆրանկոֆոնիա և ֆրանկոֆոն տնտեսական տարածք. մի՞ֆ, թե իրականություն», «Ֆրանկոֆոն տնտեսական տարածքի ձևավորման մարտահրավերներին դիմագրավելու և ընձեռած հնարավորությունները օգտագործելու համար անհրաժեշտ միջոցներն ու հնարավորությունները»։

В Армении в рамках дней франкофонии сегодня в гостинице “Конгрес” состоялась международная научная конференция по теме”От общих ценностей к общим возможностям экономической франкофонии”. Научная конференция проведена в Армении при поддержке кафедры франкофонии им.Сенгоры французского университета в Армении и главного секретаря международной организации франкофонии Его превосходительства Абду Диуфа. Были приглашены представители различных организаций, дип.корпуса, а также представители различных вузов.
Из АГЭУ в работах научной конференции приняли участие проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян, началник отдела внешних связей Вард Гукасян, представители профессорско-преподавательского состава.
Обсуждения и выступления были организованы по следующим темам “Франкофония и франкофон экономическая территория, миф или реальность?”, “Средства использования возможности формирования франкофон экономической территории”.