Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանն այսօր տնտեսագիտական համալսարանում ստորագրեցին համագործակցության պայմանագիր, որով սկիզբ դրվեց «Տնտեսական գործունեության բնապահպանական փորձաքննություն» մասնագիտացմամբ մագիստրոսական ծրագրի համատեղ իրականացմանը:
«Յուրաքանչյուր գերատեսչություն պատվիրում է իր համար ամենապահանջված մասնագիտությունը: Բուհի համապատասխան ամբիոնի և տվյալ կառույցի հետ համատեղ քննարկվում ու բարեփոխվում են ուսումնական պլանները, առարկայական ծրագրերը, մագիստրոսական ատենախոսությունների թեմաները, համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ համատեղ ներգրավվում են նախարարության համապատասխան մասնագիտական փորձառություն ունեցող աշխատակիցները»,- ասաց ռեկտոր Աթոյանը` ավելացնելով, որ բուհի ղեկավարությունը շատ է կարևորում իր ուսանողի, շրջանավարտի մասնագիտական ճակատագիրը և այսօրինակ ծրագրերով է նաև տեսնում խնդիրը լուծելու ճանապարհը: Այսպիսով՝ համագործակցության պայմանագրով դրվեց նոր, կարևոր ու նպատակային գործունեության սկիզբ:
«Մենք ուզում ենք հիմք դնել մի գործընթացի, որն իսկապես պահանջված է մեր տնտեսությունում և մեր երկրում գոյություն ունեցող էկոլոգիական խնդիրների կարգավորման գործում»,-իր խոսքում նշեց Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ մեր երկրի բնապահպանական գործընթացները լավագույն մասնագետների կարիք ունեն։ Նա այդ շարքում հատկապես կարևորեց բնապահպանության փորձաքննության մասնագետների դերը: Բնապահպանության նախարարը բուհին նվիրեց կենդանիների և բույսերի կարմիր գրքերի նոր հրատարակությունները։
Բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը ողջունեց համագործակցող կողմերին և կարևորեց այն նախաձեռնությունները, որոնցով ժամանակի հրամայական պահանջները ստանում են արագ արձագանք:

Ректор Армянского государственного экономического университета Корюн Атоян и Министр охраны природы Арам Арутюнян сегодня в экономическом университете подписали соглашение о сотрудничестве, чем было поставлено началосовместному осуществлению магистерской программы “ Экологической экспертизы экономической деятельности”.
“Любая структура заказывает для себя необходимые специальности. Совместно с соответствующими структурами вуза обсуждаются учебные планы, предметные программы, темы магистерских работ, совместно с профессорско-преподавательским составом соответствующие сотрудники министерства вовлекаются в данные работы”- сказал ректор Корюн Атоян добавив, что руководство вуза  считает важным судьбу студента, выпускника вуза и видит решение проблемы в таких сотрудничествах. Таким образом подписанием соглашения о сотрудничестве поставлено начало целевой деятельности.
“Мы хотим основать деятельность, которая необходима в нашей экономике, в деле регулирования экологических задач существующий в нашем государстве”- в своем слове отметил, министр охраны природы Арам Арутюнян добавив, чтопроцессы охраны природы в нашей стране имеют потребность в хороших специалистах. Он в данном контексте сделял сакцент н а роли специалистовпоэкологической экспертизе. Министр подарил вузу новое издание красной книги животных и растений.  Заведующий кафедры экономика природопользования Сурен Геворгян поприветствовал стороны сотрудничества и сказал, что данная инициатива является веянием времени и получит быстрый отклик.