Այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանը ստորագրեցին համագործակցության պայմանագիր, որով առաջին անգամ Հայաստանում պետական գույքի կառավարումը` որպես մասնագիտություն, կդառնա բուհական կրթության բաղադրիչ, մասնավորապես կներդրվի «Պետական գույքի կառավարում» մագիստրոսական մասնագիտացումը:
«Համալսարանն իր առջև խնդիր է դրել կրթական որակի բարձրացման, այսինքն՝ կրթական որակը մեզ համար գերակա է։ Իսկ այդ նպատակին հասնելու ճանապարհներից մեկը մենք տեսնում ենք գործատուների հետ կապն ամրապնդելու մեջ, քանի որ միայն գործատուի պահանջներն իմանալու դեպքում մենք կարող ենք որակյալ կադրեր պատրաստել»,- պայմանագրի ստորագրման արարողությանը հաջորդած ելույթի ժամանակ ասաց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը՝ միաժամանակ տեղեկացնելով, որ այս մեկ տարվա ընթացքում բուհը տնտեսագետ կադրերի պահանջ ունեցող մասնավոր և պետական մի շարք կառույցների հետ կնքել է նման պայմանագրեր։ Այս պայմանագրի ստորագրմամբ՝ երկու կառույցները միասին են իրականացնելու կրթական ծրագիրը՝ համատեղ մշակելով ուսումնական պլանները և ծրագրերը։
Պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանն իր ելույթում մասնավորապես նշեց. «Պետական գույքի կառավարման վարչությունն սկսել է համարձակ բարեփոխումների շրջան և հատկապես այս փուլից սկսած, մեզ անհրաժեշտ է մեր մասնագետների, պրոֆեսիոնալ կադրերի բազան շարունակել համալրել հատկապես Տնտեսագիտական համալսարանի հետ գործակցության շնորհիվ»:
«Առաջին անգամ Հայաստանում պետական գույքի կառավարումը՝ որպես մասնագիտություն, կդառնա բուհական կրթության բաղադրիչ և դա՝ ձեր համալսարանում»,– ընդգծեց վարչության պետը։

Сегодня в зале заседаний АГЭУ ректор Армянского государственного экономического университета Корюн Атоян и Начальник ведомства управления государственным имуществом при правительстве РА Арман Саакян подписали договор о сотрудничестве, которым впервые в Армении управление государственным имуществом, как специальность станет составляющим вузовского образования и будет внедрена вчастности магистерская программа по специализации”Управление государственным имуществом”.
“Университет перед собой поставил задачи по повышению уровня образования, т.е.качество образования для нас является преобладающим. И одним из путей для достижения этих целей является укрепление связей между работодателями, так как зная требования работодателей мы можем подготовить соответствующие кадры”- во время своего выступления после подписания договора сказал ректор АГЭУ, доктор экономики, профессор Корюн Атоян, сообщив одновременно, что за последний год между университетом и рядом как государственных так и частных структур, которые нуждаются в экономистах, были подписаны аналогичные договоры. Подписав данный договор, обе структуры вместе будут осуществлять образовательную программу, совместно разрабатывая учебные планы и программы.
Начальник ведомства управления государственным имуществом Арман Саакян в своем выступлении отметил в частности “Управление по управлению государственным имуществом начало этап активных реформ и особенно на данном этапе нам необходимо пополнить нашу базу специалистами, пеофессиональными кадрами в особенности благодаря сотрудничеству с Армянским государственным экономическим университетом”.
“Впервые в Армении управление государственным имуществом, как специальность, станет составляющим вузовского образования,и это именно в Вашем вузе”-подчеркнул начальник управления.