ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում քննարկվեցին բոլոնյան կրթական մարտահրավերները
Մարտի 3-ին ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում Սերգո Երիցյանի և Արմեն Ճուղուրյանի հեղինակած «Բարձրագույն մասնագիտական կրթության մարտահրավերներ. Բոլոնիայից Երևան» ուսումնամեթոդական ձեռնարկի ակադեմիական ազատությունների և բուհի ինքնավարության հիմնախնդիրներին վերաբերող բաժնի շուրջ բանավեճ էր կազմակերպվել: Բանավեճը վարում էր պրոֆեսոր Արմեն Ճուղուրյանը, խորագիրն էր` «Ինչպե՞ս պետք է սովորեինք կամ ինչպե՞ս պետք է դասավանդեինք»:
Բանավեճին ներկա էին ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը և ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի դեկան Էդգար Ղազարյանը:
Ուսանողությունը բուռն քննարկումներ ծավալեց հատկապես ուսանողակենտրոն ուսուցման կազմակերպման, ընտրովի առարկաների, ակադեմիական կրեդիտների փոխանցման, ուսանողի կողմից պրոֆեսորադասախոսական աշխատանքի գնահատման հիմնախնդիրների շուրջ:
Բանավեճի արդյունքում արձանագրվեց, որ ակադեմիական ազատությունների լիարժեք իրացմանը ներկայում խոչընդոտում են այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են օրինակ ուսանողի անտեղյակությունը իր իրավունքներին, որոշ դասախոսների կարծրացած վերաբերմունքը կրթական բարեփոխումներին:

В Егегнадзорском филиале АГЭУ были обсуждены вопросы Болонского процесса
3 марта в Егегнадзорском филиале АГЭУ были организованы дебаты относительно отдела, касающегося вопросов самоуправления вуза и академической свободы учебнометодического пособия Серго Ерицянаи Армена Чугуряна “Вызовы высшего специализированного образования, из Болонии в Ереван”. Дебаты вел профессор Армен Чугурян с названием “Как нужно было учиться или как нужно было преподавать?”
На дебатах присутствовали директор Егегнадзорского филиал Сос Хачикян и декан факультета управления АГЭУ Эдгар Казарян.
Студенчество бурно обсуждало, в частности организации студенческоцентрального образования, выборочных предметов, перевода академических кредитов, вопросов оценивания студентами работы профессорско-преподавательског состава.
В результате дебатов были подведены итоги, что препятствием для полноценного осуществления академических свобод являются такие факторы, как например незнание студентами своих прав, предвзятое отношение некоторых преподавателей к образовательным реформам.