ՀՀ ԿԳ նախարարությունը հաստատել է բուհերում շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորման անցկացման կարգը
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի N 1197-Ն հրամանով     (ընդունված է` 31.10. 2011 թ., ուժի մեջ է` 29.12. 2011 թ.)  հաստատվել է ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորման անցկացման կարգը, որը նախատեսում և սահմանում է ընդհանուր դրույթները, ամփոփիչ ատեստավորման ձևերը, ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների ձևավորումը, ամփոփիչ ատեստավորման կազմակերպումը և անցկացումը:
Մեզ հետ զրույցում պարզաբանելով  նախատեսված որոշ դրույթներ` ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը նշեց, որ ամփոփիչ ատեստավորման ձևերը նախատեսում են ամփոփիչ քննություն և ավարտական աշխատանքի պաշտպանություն: Յուրաքանչյուր մասնագիտության համար դրանց քանակը չպետք է գերազանցի 3-ից: Իսկ ցանկը որոշում է հաստատությունը` ելնելով կրթական չափորոշիչների պահանջներից, այն ամրագրելով ուսումնական պլաններում: Մագիստրոսի որակավորման աստիճանի համար ավարտական աշխատանքի պաշտպանությունը պարտադիր է, իսկ բակալավրի որակավորման աստիճանի համար ավարտական աշխատանքը պարտադիր չէ, դրա անհրաժեշտության վերաբերյալ որոշումը ընդունում է հաստատության գիտական խորհուրդը: Այս տարվա համար ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդը համապատասխան որոշում դեռևս չի ընդունել, հետևաբար բակալավրիատի շրջանավարտները կգրեն ավարտական աշխատանքներ:
Ի տարբերություն նախորդ տարիներին գործող կարգի` ամփոփիչ ատեստավորման կազմակերպումը և անցկացումը սահմանում է ամփոփիչ ատեստավորման արդյունքի բողոքարկման ընթացակարգ: Շրջանավարտը կարող է բողոքարկել ամփոփիչ ատեստավորման կամ ավարտական աշխատանքի, մագիստրոսական ատենախոսության գնահատականը  ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովի կամ առարկայական հանձնաժողովի նախագահին` արդյունքները հրապարակելուց հետո 1 ժամվա ընթացքում:

Министр образования и науки РА утвердил порядок проведения итоговой аттестации выпускников в Вузах
Приказом  N 1197-Ն Министра образования и науки РА утвержден порядок проведения итоговой аттестации выпускников в высших учебных заведениях РА / принят 31.10.2011г., вступил в силу 29.12.2011г./, который предусматривает и определяет основные положения, основные виды итоговой аттестации, формирование итоговой аттестационной комиссии, организацию и проведение итоговой аттестации.
Проректор АГЭУ по учебно- методическим работам Паруйр Калантарян разьяснив некоторые положения, отметил, что виды итоговой аттестации предусматривают итоговый экзамен и защиту выпускной работы. Для каждой специальности их количество не должно превышать 3. А список определяет заведение, исходя из требований образовательных стандартов, закрепляя их в учебных планах. Для квалификации степени магистра защита выпускной работы обьязательна, для квалификации степени бакалавра защита не обьязательна, решение о ее необходимости принимает ученый совет заведения. Для этого года ученый совет АГЭУ соответствующее решение пока не принял, соответственно выпускники бакалавриата должны написать выпускные работы.
В отличии от порядка, действующего в  предыдущие годы, организация и проведение итоговой аттестациии определяет порядок обжалования результатов итогов аттестации. Выпускник имеет право обжаловать оценку итоговой аттестации, выпускной работы, магистерской диссертации председателю аттестационной комиссии или председателю комиссии по предмету-в течении часа после опубликования результатов.