Տեղեկատվության վիզուալացման համակարգ՝ ՀՊՏՀ-ում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հանդիսությունների դահլիճում այս տարվա մարտին «Ալֆա» ընկերության կողմից տեղադրվել էր տեղեկատվության վիզուալացման համակարգ, որը ներառում է պրոֆեսիոնալ մի շարք սարքավորումներ: Այս մասին մենք ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, սակայն օրերս ընկերությունը մասնագիտացված էլեկտրոնային պարբերականում ծավալուն հրապարակում է ներկայացրել նախագծի մասին՝ մանրամասնելով համակարգի տեխնիկական և բովանդակային հնարավորությունները:
Հոդվածում մասնավորապես նշվում է, որ ՀՊՏՀ հանդիսությունների դահլիճը նախատեսված է ինչպես տարատեսակ նիստերի, խորհրդակցությունների և շնորհանդեսների անցկացման, այնպես էլ կինոֆիլմերի դիտման համար, ինչը բավականին էական պահանջներ է ներկայացնում պրոյեկցիոն սարքավորումների նկատմամբ՝ ինչպես լուսային հոսքի (պայծառության), այնպես էլ պատկերի մշակման որակի առումով: Ելնելով վերոշարադրյալից՝ որոշվել է սրահում որպես տեղեկատվության վիզուալացման հիմնական միջոց օգտագործել ուղղակի պրոյեկցիայի համակարգը՝ հատուկ օպցիոնալ տելեօբյեկտիվով հագեցած Panasonic PT-RZ970LBE բարձրորակ պրոֆեսոնալ ինստալացիոն լազերային պրոյեկտորը: Ուշագրավ լուծում է եղել բեմի վրա տեղադրված սեղանի շուրջը՝ նախագահության համար, Full HD էկրանների տեղադրումը:
Նախագծի հեղինակները նշում են, որ համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը մեծ ուշադրություն է դարձնում ուսումնական գործընթացքում ուսուցման ժամանակակից տեխնիկական միջոցների ներդրմանը, կարողացել է գտնել անհրաժեշտ միջոցներ բարձր մակարդակի նախագծի լիամասշտաբ իրականացման համար:
«Ըստ տեղադրված սարքավորման ամբողջականության՝ ՀՊՏՀ մեծ սրահի տեղեկատվության վիզուալացման համակարգը Հայաստանում եզակի է, որի արդյունքում համալսարանը դարձել է հզոր պրոֆեսիոնալ լազերային պրոյեկտորի հիման վրա իրացվող թվային տեղեկատվության համակարգ ունեցող հանրապետության առաջին ուսումնական հաստատությունը»,- մասնավորապես ընդգծում են նախագծի հեղինակները:

Ситема визуализации информации – в АГЭУ
В марте этого года в Армянском государственном экономическом университете компанией «Альфа» была установлена система визуализации информации, которая включает ряд профессиональных установок. ОБ этом мы говорил ранее, но на дняхб компания в электронном журнале представила объемную публикацию.
В статье, в частности, отметчается, что большой зал заседаний АГЭУ предназначен как для проведения различного рода заседаний, совещаний и презентаций, так и для просмотра кинофильмов, что накладывает весьма существенные требования к проекционному оборудованию как в плане светового потока (яркости), так и по качеству обработки изображения. Исходя из вышеизложенного, было решено в качестве основного средства визуализации информации в зале использовать систему прямой проекции на основе оснащенного специальным опциональным телеобъективом высококачественного профессионального инсталляционного лазерного проектора Panasonic PT-RZ970LBE.
Авторы проекта отмечают, что руководство вуза во главе с профессором К.Л.Атояном, уделяюет самое пристальное внимание внедрению современных технических средств обучения (ТСО) в учебный процесс, сумело изыскать необходимые средства для полномасштабной реализации проекта высокого уровня.
«По совокупности установленного оборудования система визуализации информации Большого зала АГЭУ не имеет аналогов в Армении, а сам университет стал первым учебным заведением республики с системой цифровой информации, реализованной на основе мощного профессионального лазерного проектора», в частности отмечают авторы.