ՀՊՏՀ դոկտորը բանախոսել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում
Մեր համալսարանի բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի դոցենտ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Մհեր Աղալովյանը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում՝ իրենց հրավերով, ճարտարագիտական ֆակուլտետի հանրային դասախոսությունների շրջանակում հունիսի 8-ին բանախոսել է «Սեյսմոլոգիայում և սեյսմակայուն շինարարությունում ծագող մաթեմատիկական խնդիրները» թեմայով: Մեզ հետ զրույցում ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտորն ասաց, որ այս թեմայով գիտական հետազոտություն է կատարել, որը ներկայացրել է նաև միջազգային մի շարք գիտաժողովներում (Իսպանիայում, Իտալիայում, Պորտուգալիայում և այլն):
«Հետազոտության մեջ անդրադարձ է կատարվել երկրաշարժերի ծագումնաբանությանը, դիտարկվել են դրանց առաջացման և կանխատեսման խնդիրներն ուսումնասիրելիս կիրառվող մաթեմատիկական մոդելները և այլն: Որպես կիրառական օրինակ՝ Հայաստանի տարածքի համար առաջարկվել է GPS համակարգերի և սեյսմակայանների տվյալների վրա հիմնված՝ լարվածադեֆորմային վիճակը ուսումնասիրելու մեթոդ»,-նշեց Մհեր Աղալովյանը:
Դասախոսությունն ունկնդրել են ՀԱՀ նախագահ Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը, պրեֆոսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, աշխատակիցներ, ուսանողներ:

Доцент кафедры высшей матемтаики нашего университета, доктор физико-математических наук Мгер Агаловян 8 июнян в рамках публичных лекций факультета инженерии Американского университета Армении провел лекцию на тему: «Математические проблемы в сейсмологии и сейсмоустойчивом строительстве». В беседе с нами доктор физико-математических наук сказал, что он изучает эту тему и результаты своего исследования уже представил в нескольких научных конференциях (в Испании, Италии, Португалии и т.д.).
«В исследовании были представлены генетика землетрясений, рассмотрены математические методы при изучении проблем их возникновения и прогноза и т.д. В качестве практического примера был предложен метод изучения напряженно-деформированного состояния, основанного на данных GPS-систем и сейсмическх станций», - отметил Мгер Ахаловян.
Лекцию слушали председатель АУА Армен Тер-Кюрегян, представители профессорско-преподавательского состава, сотрудники, студенты.