Դիտումների քանակ՝ 3207
Մեր համալսարանի ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Ալվարդ Սարգսյանը և  կառավարչական հաշվառման ամբիոնի  վարիչ, տ.գ.դ., դոցենտ Լիանա Գրիգորյանը մայիսի 30-31-ը Վիեննայում մասնակցել են «Կրթության միջազգային ստանդարտների սահմանման և մշակման բարձրացման ռազմավարությունը» միջազգային հերթական սեմինար-ֆորումին  (կազմակերպվում է տարեկան 2 անգամ, ՀՊՏՀ ամբիոնի  վարիչները 2014թ.-ից մասնակցում են բոլոր ֆորումներին): Միջոցառումը համատեղ  կազմակերպում են  Ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների կոմիտեն և Համաշխարհային բանկը, հիմնական նպատակն է հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ոլորտում տարբեր երկրների փորձի փոխանակումը, զարգացման հնարավորությունների քննարկումը: Մասնակցում են  Ավստրիայի, Բելառուսիայի, Բելգիայի, Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Անգլիայի, Մակեդոնիայի, Կոսովոյի, Մոնտենեգրոյի, Բելգիայի և այլ երկրների ներկայացուցիչներ:
Մեզ հետ զրույցում ՀՊՏՀ գիտնականները նշեցին, որ զեկուցումներ են հնչել հաշվապահական հաշվառման միջազգային ստանդարտների հիմնախնդիրների և արդյունքների, կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ազգային առանձնահատկությունների, ՓՄՁ ոլորտի խնդիրների և այլնի շուրջ: Սեմինար-ֆորումը հագեցած է եղել քննարկումներով ու բանավեճերով, որոնց իրենց ակտիվ մասնակցությունն են ունեցել և դիտարկումներով հանդես եկել  ՀՊՏՀ ամբիոնի վարիչները:  Մեր պատվիրակները մասնակից-երկրների հետ նախանշել են նաև ՀՊՏՀ-ի հետ համագործակցության հեռանկարները:

Заведующие кафедрами финансового учета нашего университета, к.э.н., доцент Алвард Саргсян и управленческого учета, д.э.н., доцент Лиана Григорян, 30-31 мая в Вене приняли участие в очередном международном семинар-форуме на тему «Стратегия определения и повышения разработанности международных стандартов образования». Органзаторами мероприятия выступают Комитет международных стандартов финансовых отчетов и Всемирный банк, основной целью форума является обмен опытом разных стран в сфере бухгалтерского учета и аудита, обсуждение возможностей развития. Участие принимают представители из Австрии, Беларуси, Белгии, Армении, Грузии, Азербайджана, Молдовы, России, Украины, Англии, Македонии, Косовы, Монтенегро и др стран.
В беседе с нами ученые АГЭУ отметили, что были представлены доклады о проблемах и результатах международных стандартов бухгалтерского учета, национальных особенностях образовательных реформ, проблемах в сфере МСП и т.д. Семинар-форум был насыщен дискуссиями и обсуждениями, в которых заведующие кафедрами АГЭУ приняли активное уастие и выступили с замечаниями. Наши делегаты вместе со странами-участниками обозначили перспективы сотрудничества с АГЭУ.