Դասը վարեց Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչը
Կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի դոցենտ Վահան Բաբայանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվող  բաց դասերի շարքը շարունակվում է: Ապագա աուդիտորների (բակալավրիատի 2-4-րդ կուրսեր, մագիստրանտներ) հյուրն այսօր ՀՀ կենտրոնական բանկի  գործառնական աուդիտի բաժնի պետ, տ.գ.թ., որակավորված ներքին աուդիտոր (CIA), ռիսկերի կառավարման հավաստիացման որակավորում (CRMA) ստացած Ազատ Գաբրիելյանն էր, ով բանախոսեց «Ներքին հսկողության, ռիսկերի կառավարման և ներքին աուդիտի դերը կորպորատիվ կառավարման գործում թեմայով»: Դասին ներկա էին  կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., դոցենտ Լիանա Գրիգորյանը, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Սոնա Ղազարյանը, դասախոսներ:
ԿԲ ներկայացուցիչը պարզաբանեց կազմակերպության ռիսկերի կառավարման և ներքին հսկողության համակարգի կառուցվածքը, առանձնահատկություններն ու խնդիրները, ձևակերպեց ներքին աուդիտի նպատակը, առաքելությունը, անկախությունը, այնուհետև անդրադարձավ ներքին աուդիտի իրականացմանն ու որակի գնահատմանն առնչվող հարցերի: Ուսանողներն իրենց գիտելիքներն ամրագրեցին նաև հարցուպատասխանի միջոցով:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Լիանա Գրիգորյանը, ամբողջացնելով բաց դասերի արդյունքները, նշեց, որ այս կիսամյակում համապատասխան թեմաներով բանախոսել են հիմնականում Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները՝ ուսանողներին հաղորդելով գործնական գիտելիք: Ամբիոնի ղեկավարի խոսքով՝ այս բանախոսությունները պահանջարկ ունեն ուսանողների կողմից, և քննարկվող թեմաներն ու հարցերը նախապես համաձայնեցվում են նրանց հետ: Մինչև կիսամյակի ավարտը նախատեսվում է ևս 2 բաց դաս՝ ԿԲ ներկայացուցիչների բանախոսությամբ:
Տեղեկացնենք, որ մայիսի 3-ին, ժամը 14.00-ին Կենտրոնական բանկի գլխավոր վերստուգիչի տեղակալը և ՏՏ աուդիտի բաժնի պետը «ՏՏ աուդիտ և ռիսկերի կառավարում, տեղեկատվական անվտանգության արդի խնդիրներ» խորագրով դաս կվարեն:

Количество просмотров: 2365
Серия открытых уроков, организованных по инициативе доцента кафедры управленческого учета и аудита Вагана Бабаяна продолжается. Гостем будущих аудиторов (2-4-е курсы бакалавриата, магистранты) сегодня был начальник отдела операционного аудита Центрального банка, к.э.н., сертифицированный внутренний аудитор (CIA), дипломированный специалист по оценке риск-менеджмента (CRMA) Азат Габриелян. Тема доклада представителя ЦБ – “Роль внутренного контроля, управления рисков и внутренного аудита в деле корпоративного управления”. На встрече присутствовали заведующая кафедрой управленческого учета и аудита, д.э.н. Лиана Григорян, замдекана факультета бухгалтерского учета и аудита Сона Казарян, преподаватели.
Представитель ЦБ разъяснил стурктуру системы управления рисками и внутреннего контроля организации, особенности и задачи, дал формулировку цели, миссии, независимости внеутреннего аудита, затем обратился к осуществлению внутреннего аудита и вопросам, связанным с оценкой качества.
Уведомляем, что 3 мая, в 14:00 заместитель главного ревизора Центрального банка и начальник отдела Аудита ИТ проведят урок на тему: “ИТ-аудит и управление рисками, актуальные проблемы информационной безопасности”.