Ապրիլի 6-ին Պեկինում Չինաստանի Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ինստիտուտում (ՌԱԵԿԱԻ) տեղի է ունեցել Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված «Հայաստան-Չինաստան․ 25 տարվա բարեկամություն և նոր մեկնարկ» գիտաժողովը՝ ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանության և ՌԱԵԿԱԻ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ:
Գիտաժողովին իրենց մասնակցությունն են բերել չինացի և հայ գիտնականներ, ՀՀ-ում ՉԺՀ նախկին դեսպանները, Պեկինում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ: Գիտաժողովի ընթացքում ՀՊՏՀ Ամբերդ հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Գրիգորյանը հանդես է եկել «ՉԺՀ-ի և Հայաստանի միջև տնտեսական կապերի խորացման նոր հեռանկարները Մետաքսի մեծ ճանապարհի ծրագրի շրջանակներում» թեմայով գիտական զեկուցմամբ:

6 апреля в Институте России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук прошла научная конференция на тему: “Армения-Китай: 25-летняя дружба и новый старт ”, приуроченная к 25-летию установления дипломатических отношений между Армений и Китаем, по совместной инициативе посольства РА в КНР и ИЕВЕКА.
В конференции приняли участие китайские и армянские ученые, экс-послы КНР в РА, руководители дипломатических миссий в Пекине. В ходе конференции директор исследовательского центра АГЭУ “Амберд”, к.э.н., доцент Армен Григорян выступил с научным докладом на тему: “Новые перспективы углубления экономических связей между КНР и Армений в рамках проекта большого Шелкового пути”.