Մեր ասպիրանտը՝ միջազգային գիտաժողով-սեմինարի մասնակից
ՀՊՏՀ վիճակագրության ամբիոնի ասպիրանտ Աստղիկ Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 7-ը Վրաստանում (Միսկցիելի) մասնակցել է միջազգային գիտաժողով-սեմինարի, որի կազմակերպիչ-ֆինանսավորողներն էին  «Էրասմուս+» ծրագիրը և Գերմանիայի Ազգային գործակալությունը, կազմակերպիչը՝ Եվրոպական միջմշակութային ֆորումը, հյուրընկալող կազմակերպությունները՝ Վրաստանի Խաղաղության և զարգացման ակադեմիան և Հայաստանի Դիլիջանի երիտասարդության համագործակցության կենտրոնը:
Ծրագիրը բաղկացած է եղել  առցանց մոդուլներից և երկու հանդիպումներից՝ Հայաստանում և Վրաստանում: Հայաստանում սեպտեմբերին կայացած հանդիպմանն անդրադարձել էինք ավելի վաղ: Հիշեցնենք, որ ծրագրում մրցութային կարգով ընդգրկված են եղել երիտասարդ հետազոտողներ Հայաստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից, Հունգարիայից, Ֆրանսիայից և Գերմանիայից:
Մեզ հետ զրույցում Աստղիկ Հովհաննիսյանն ասաց, որ Վրաստանում կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ոչ ֆորմալ կրթությանն առնչվող հարցեր, և քանի որ ծրագրի գլխավոր նպատակն էր ապահովել երիտասարդների մասնակցությունը գլոբալ փոփոխություններին՝ մանակիցները կազմել են ոչ ֆորմալ կրթության իրականացման նախագծեր, ներկայացրել  մեթոդները, քայլերը և այս համատեքստում քննարկել իրենց երկրի առանձնահատկությունները:

С 29 ноября по 7 декабря в Грузии (Мискциели) аспирант кафедры статистики АГЭУ Астхик Ованнисян приняла участие в международном семинаре-конаференции, организатором которого являются программа «Эразмус +», Национальное агентство Германии, Европейский межкультурный форум, принимающие организации – Академия мира и развития в Тбилиси, Центр сотрудничества молодежи в Дилиджане.
Программа состоялась из двух онлайн-модулей и двух встреч – в Армении и Грузии. Напомним, что в программе на конкурсной основе были включены молодые исследователи из Армении, Грузии, Турции, Украины, Венгрии, Франции и Германии.
В беседе с нами Астхик Ованнисян сказала, что в Грузии были обсуждены вопросы касательно неформального образования, и поскольку главной целью программы явяляется обеспечение участия молодежи в глобальных изменениях, участники составили проекты по реализации неформального образования, представили медоты и этом контексте обсудили особенности свой страны.