2024-2025 ուսումնական տարվա առաջին «Բաց դռների օրը» իրականություն է
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը շարունակում է ամրապնդել դիմորդների և համալսարանի միջև կապը: Հոկտեմբերի 16-ին ՀՊՏՀ-ում տեղի ունեցավ 2024-2025 ուսումնական տարվա առաջին «Բաց դռների օր» միջոցառումը, որն այս անգամ կազմակերպվել էր նոր ձևաչափով։ Համալսարանի մեծ դահլիճում կազմակերպված հանդիպմանը ներկա էին Երևանի և ՀՀ մարզերի մի շարք դպրոցների և քոլեջների սովորողներ, ուսուցիչներ և ծնողներ, որոնք հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու Տնտեսագիտական համալսարանի 6 ֆակուլտետների կողմից առաջարկվող բակալավրիատի 11 մասնագիտություններին, բուհական առօրյային, ուսանողական կյանքին և համալսարանի կողմից ընձեռվող մյուս հնարավորություններին։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը՝ բարի գալուստ մաղթելով դիմորդներին Հայաստանի Հանրապետության ամենաջերմ, ամենազարգացած, տեխնոլոգիապես հագեցած, առաջատար կրթություն առաջարկող համալսարաններից մեկում։ «Մեր համալսարանը ՀՀ երկրորդ խոշոր բուհն է, իսկ տնտեսագիտական մասնագիտական կրթության որակավորմամբ ՀՀ առաջին խոշոր բուհն է։ Ըստ էության՝ սույն կրթական ծրագրերով սովորողների շուրջ 60%-ը սովորում են մեր համալսարանում։ Անկախ համալսարանի ձեր ընտրությունից՝ մեզ համար էական նշանակություն ունի ձեր գիտակցված ընտրությունը, քանի որ ձեր ապագա հաջողության ճանապարհին դա ամենաառանցքային կետերից մեկն է լինելու»,- ասաց բուհի ռեկտորը՝ հավելելով, որ Տնտեսագիտական համալսարանն իր ուսանողների կողքին է ամբողջ ուսումնառության, այնուհետև նաև՝ աշխատանքային կարիերան ստեղծելու ծանապարհին։
Դիմորդներին ողջունեց նաև ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Արև Մանուկյանը՝ շեշտելով, որ նրանք այժմ շատ կարևոր ընտրության առաջ են։ «Որպեսզի ձեր ընտրությունը լինի գիտակցված և ձեզ ճիշտ տեղ տանի, այն պետք է կատարեք սրտով»,- ասաց ՈՒԽ նախագահը։ Միջոցառման ընթացքում համալսարանի 6 ֆակուլտետները ներկայացնող ուսանողները ներկայացրեցին բուհի մասնագիտությունը, կրթական ծրագիրը, աշխատանքային հնարավորությունները և ուսանողական կյանքի վառ կողմերը։ ՀՊՏՀ շարունակակական կրթության բաժնի աշխատակիցներ Ժորա Ստեփանյանը և Իռեն Գևորգյանը դիմորդներին ներկայացրին ընդունելության գործընթացի մանրամասները և դիմորդ-ՀՊՏՀ կապի ամրապնդմանը միտված միջոցառումները։
Միջոցառումը շարունակվեց ՀՊՏՀ բակում, որտեղ յուրաքանչյուր ֆակուլտետ ներկայացված էր առանձին տաղավարով: Տաղավարներում դիմորդներին ողջունում էին տվյալ մասնագիտությունների դասախոսներն ու ուսանողները, ովքեր սիրով ներկայացնում էին մասնագիտությունները, մանրամասնում կրթական ծրագրերը, պատասխանում դիմորդներին հուզող հարցերին: Դիմորդներին տաղավարներում ներկայացվեցին նաև բուհի միջազգային փոխանակման ծրագրերը, ուսանողական խորհրդի կողմից կազմակերպվող տարատեսակ կրթական, ինտելեկտուալ, մշակութային և սպորտային միջոցառումները, ինչպես նաև դիմորդներին հնարավորություն տրվեց մասնակցելու վիկտորինաների և մրցույթների, արժանանալու ՀՊՏՀ բրենդային նվերների, ինչը հավելյալ ոգևորություն ու հետաքրքրություն առաջացրեց։

Первый «день открытых дверей» в 2024-2025 учебном году-реальность
Государственный экономический университет Армении продолжает укреплять связь между абитуриентами и университетом. 16 октября в АГЭУ состоялось первое в 2024-2025 учебном году мероприятие «День открытых дверей», которое на этот раз было организовано в новом формате. На встрече, организованной в большом зале университета, присутствовали студенты, преподаватели и родители из ряда школ и колледжей Еревана и областей РА, которые имели возможность ознакомиться с 11 специальностями бакалавриата, предлагаемыми 6 факультетами университета. Экономический университет, повседневная жизнь в
университете, студенческая жизнь и другие возможности, предоставляемые университетом.
С приветственной речью выступил ректор АГЭУ Армен Григорян, приветствуя абитуриентов в одном из самых теплых, самых развитых, технологически оснащенных университетов Республики Армения, предлагающих ведущее образование.
«Наш университет является вторым по величине университетом в РА и первым крупным университетом в РА, имеющим профессиональное экономическое образование. По сути, около 60% учащихся, обучающихся по этим образовательным программам, учатся в нашем университете. Независимо от вашего выбора университета, для нас важен ваш
осознанный выбор, поскольку это будет одним из ключевых моментов на вашем пути к будущему успеху», - сказал ректор университета, добавив, что экономический университет поддерживает своих студентов на протяжении всего обучения, а затем и на пути к созданию трудовой карьеры.
Президент студсовета АГЭУ Арев Манукян также поприветствовала абитуриентов, подчеркнув, что сейчас они стоят перед очень важным выбором. «Чтобы ваш выбор был осознанным и привел вас в нужное место, вы должны сделать его сердцем», - сказал президент студсовета. В ходе мероприятия студенты, представляющие 6 факультетов университета, представили специальность вуза,
образовательную программу, возможности трудоустройства и яркие стороны студенческой жизни. Сотрудники отдела непрерывного образования АГЭУ Жора Степанян и Ирен Геворкян представили абитуриентам детали процесса поступления и меры, направленные на укрепление связи между абитуриентом и АГЭУ.
Мероприятие продолжилось во дворе АГЭУ, где каждый факультет был представлен отдельным стендом. На стендах абитуриентов встречали преподаватели и студенты данных специальностей, которые с удовольствием представляли профессии, подробно рассказывали об образовательных программах, отвечали на вопросы абитуриентов. На
стендах абитуриентам также были представлены программы международного обмена университета, различные образовательные, интеллектуальные, культурные и спортивные мероприятия, организованные студенческим советом, а также абитуриентам была предоставлена ​​возможность участвовать в викторинах и конкурсах, получить фирменное наименование АГЭУ.