Պարույր Ջանգուլյանը նշանակվել է ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանի մարտի 14-ի հրամանով Պարույր Ջանգուլյանը նշանակվել ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն:
Ստորև համառոտ ներկայացնենք ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի նորանշանակ տնօրենին:
Պարույր Ջանգուլյանը ծրագրերի կառավարման մասնագետ է և ունի Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության, Համաշխարհային բանկի ծրագրերում, ինչպես նաև պետական համակարգում և գործարար համայնքի հետ աշխատանքի ավելի քան ութ տարվա մասնագիտական փորձ։
Եղել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ներդրողների աջակցության բաժնի ղեկավար, որտեղ իրականացրել է Հայաստանում գործող օտարերկրյա ընկերությունների ներդրումային նախագծերի իրականացման աջակցություն:
Ունի տնտեսական քաղաքականության և իրավական ակտերի նախագծերի «ծախսեր-օգուտներ» վերլուծության ոլորտներում ԱՄՆ պետական կառավարման մարմինների հետ աշխատանքի փորձ՝ որպես ԱՄՆ Պետքարտուղարության կողմից իրականացվող PFP մասնագիտական վերապատրաստման ծրագրի մասնակից:
ՀՀ գիտությունների ակադեմիայի տնտեսագիտության ինստիտուտի կողմից ստացել է տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան։
2006թ. ավարտել է Երևանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտը:
2014թ. եղել է DAAD կրթաթոշակառու՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներին առնչվող հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելով Բրեմենի համալսարանի գործարարության և տնտեսագիտության ֆակուլտետում։
Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ռիսկերի գնահատման, իրավական կարգավորումների և արդյունավետ ներդրումային քաղաքականությանն առնչվող վեց գիտական հոդվածների հեղինակ է։
Հիշեցնենք, որ մարտի 11-ին կայացած ՀՊՏՀ խորհրդի նիստում հաստատվեց համալսարանի նոր կառուցվածքը, որով ստեղծվեց ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտ: Այն համակարգելու է 3՝ միջազգային կապերի, աշխատաշուկայի և շրջանավարտների հետ աշխատանքի, ինչպես նաև շարունակական կրթության և վերապատրաստումների բաժինների աշխատանքը:

Паруйр Джангулян назначен директором департамента внешних свзяей АГЭУ
По приказу исполняющего обязанности ректора АГЭУ Рубена Айрапетяна от 14-ого марта Паруйр Джангулян назначен директором департамента внешних связей АГЭУ.
Ниже коротко представим биографию руководителя департамента внешних связей АГЭУ.
Паруйр Джангулян является специалистом управления программами и имеет профессиональный опыт работы более восьми лет в представительстве ЕС в Армении, в программах Всемирного банка, а также в государственной системе и бизнес – сообществе. Был руководителем отдела содействия инвестроров в фонде развития Армении, где занимался вопросами оказания содействия действующим в Армении иностранным компаниям, осуществляющим инвестиционные проекты.
Имеет опыт работы с органами государственными управления США в области анализа «затрат-выгод» проектов экономической политики и правовых актов, в качестве участника программы профессиональной подготовки PFP, проводимой Государственным департаментом США. Получил степень кандидата экономических наук в институте экономики национальной академии наук РА.
В 2006 году окончил Ереванский государственный экономичческий институт.
В 2014 получил стипендию DAAD, осуществив исследовательские работы, касающиеся прямых иностранных инвестиций в факультете бизнеса и экономики Бременского университета. Является автором 6 научных статей, касающихся оценки рисков прямых иностранных инвестиций, правовых регулирований и эффективной инвестиционной политике.
Напомним, что на заседании совета АГЭУ 11-ого марта была утверждена новая структура АГЭУ, согласно которой создан новый департамент внешних связей АГЭУ. Он будет координировать работу трех отделов: международных связей, рынка труда и по работам с выпускниками, а также непрерывного образования и переподготовки.