ՀՊՏՀ-ում ավարտվեցին առկա ասպիրանտուրայի ընդունելության քննությունները
Հուլիսի 2-ին, 6-ին և 7-ին համալսարանում ընթացան ՀՊՏՀ առկա ասպիրանտուրայի (անվճար և վճարովի) ընդունելության քննությունները՝ 4 մասնագիտության գծով՝ տնտեսության, նրա ոլորտների տնտեսագիտություն և կառավարում, ֆինանսներ, հաշվապահական հաշվառում, միջազգային տնտեսական հարաբերություններ, տնտեսության մաթեմատիկական մոդելավորում:
Հայտագրվել էր 15, իսկ քննությանը մասնակցեց 13 դիմորդ: Պատշաճ կազմակերպված և բնականոն գործընթացում դիմորդներին հնարավորություն տրվեց լավագույնս դրսևորել իրենց մասնագիտական գիտելիքները:
Ասպիրանտուրայի ընդունելության ամբողջ գործընթացը վերահսկում էին ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը և ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Բազինյանը, մասնագիտական քննական հանձնաժողովները նախագահել են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը, բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ Գագիկ Աղաջանյանը, կառավարման ամբիոնի վարիչի ժ/պ Խորեն Մխիթարյանը, մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ Կարեն Գրիգորյանը, բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի վարիչ Աշոտ Մարդոյանը, ֆինանսական հաշվառման ամբիոնի վարիչ Ալվարդ Սարգսյանը, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ Աշոտ Թավադյանը:
Մեզ հետ զրույցում ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Բազինյանը տեղեկացրեց, որ ընդունելության քննությունների արդյունքները կամփոփվեն և ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում կհրապարակվեն առաջիկա օրերին, ընդ որում՝ կներկայացվեն ինչպես ՀՊՏՀ առկա ասպիրանտուրա (անվճար և վճարովի) ընդունվածների, այնպես էլ հայցորդների անունները (հայցորդության ձևակերպման գործընթացն ավարտվել է հունիսի 30-ին)։

В АГЭУ завершились вступительные экзамены в аспирантуру очной формы обучения
2-го, 6-го и 7-го июля в университете прошли вступительные экзамены в магистратуру очной формы обучения (на бюджетные и платные места) по четырем специальностям: экономика и управление народным хозяйством и его отраслями, финансы, бухгалтерский учет, международные экономические отношения, математическое моделирование экономики.
Заявки подали 15 абитуриентов, принимали участие в экзаменах 13. Вступительные испытания были организованы надлежащим образом, абитуриентам была предоставлена возможность продемонстрировать свои профессиональные знания.
Весь процесс приема в аспирантуру контролировался проректором АГЭУ по науке Татулом Мкртчяном и начальником отдела аспирантуры Евгенией Базинян. Председателями экзаменационных комиссий являлись директор исследовательского центра “Амберд” Давид Ахвердян, заведующий кафедрой экономики природопользования Гагик Агаджанян, врио заведующего кафедрой управления Хорен Мхитарян, заведующий кафедрой макроэкономики Карен Григорян, заведующий кафедрой банковского дела и страхования Ашот Мардоян, заведующая кафедрой финансового учета Алвард Саргсян, заведующий кафедрой экономико-математических методов Ашот Тавадян.
В беседе с нами начальник отдела аспирантуры АГЭУ Евгения Базинян сообщила, что в ближайшие дни будут подведены итоги вступительных экзаменов, а результаты будут опубликованы на официальном сайте АГЭУ, будут представлены имена поступивших в аспирантуру очной формы обучения (бюджетные и платные места), а также имена соискателей (процесс оформления соискательства был завершен 30-го июня).