Բիզնես նախագծերի շնորհանդես՝ «Ինֆորմատիկայի հիմունքների» բաց դասին
Կառավարում մասնագիտության 2-րդ կուրսում «Ինֆորմատիկայի հիմունքներ» առարկայի դասն այսօր անցավ գործնական մթնոլորտում։ Ուսանողները թիմերով ներկայացրին բիզնես նախագծեր, որոնք մշակել էին՝ կիրառելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերլուծական գործիքներ։ Ուսանողները բաժանվել էին 3 թիմի, յուրաքանչյուրն իրականացրել էր կառավարչական գործունեության գործառույթներ. օրինակ, նախագծերից մեկն իտալական սրճարանի, մյուսը հյուրատան հիմնում էր: Յուրաքանչյուր նախագիծ ներկայացնում էր SWOT վերլուծություն, շուկայի ուսումնասիրության արդյունքներ, նորաստեղծական գաղափարներ:
Դասախոս, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի ասիստենտ Գայանե Տերտերյանը ողջույնի խոսքում նշեց, որ շուրջ 2 ամիս ուսանողներն աշխատել են նախագծերի վրա՝ ամրապնդելով իրենց տեսական գիտելիքը: Նա կարևորեց զուգահեռաբար կառավարչական հմտությունների զարգացումը:
Դասին հրավիրված էին ՀՊՏՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը, ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Եվգենյա Բազինյանը, կառավարման ֆակուլտետի դեկան Մանուկ Մովսիսյանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչի ժ/պ Արմեն Ղազարյանը և դասախոսներ: Շնորհանդեսի ավարտին նրանք ներկայացրին իրենց դիտարկումներն ու գնահատականը, դրվատեցին ուսանողներին՝ նորարար գաղափարների, կատարված գրագետ աշխատանքի և լավ ներկայացման համար։

Презентация бизнес-проектов на открытом уроке по основам информатики
На втором курсе направления подготовки “Управление” сегодняшний урок по основам информатики прошел в деловой атмосфере. Студенты в составе команд представили бизнес-проекты, которые они разработали с использованием аналитических инструментов информационных технологий. Было сформировано 3 команды, каждая из которых реализовала функции управленческой деятельности. Например, один из проектов заключался в открытии итальянского кафе, другой – в открытии гостевого дома. В рамках каждого проекта был представлен SWOT анализ, а также результаты анализа рынка, инновационные идеи.
Ассистент кафедры экономической информатики и информационных систем Гаяне Тертерян в своей приветственной речи отметила, что студенты около 2 месяцев работали над проектами. Она подчеркнула важность развития управленческих умений в ходе работы над проектами.
На уроке присутствовали проректор по учебной части АГЭУ Армен Григорян, начальник отдела аспирантуры Евгения Базинян, декан факультета управления Манук Мовсисян, врио заведующего кафедрой экономической информатики и информационных систем Армен Казарян, преподаватели. В конце презентации они представили свои наблюдения, комментарии и оценки, похвалили студентов за инновационные идеи, грамотно проделанную работу и хорошую презентацию.