ՀՊՏՀ ուսանողները՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարության կազմակերպած մրցույթի հաղթողներ
ՀՊՏՀ ուսանողներ Սուսաննա Հովհաննիսյանը, Արփինե Բաբախանյանը, Մարիամ Ալմասյանը («Հաշվապահական հաշվառում և հարկում», 3-րդ կուրս), Ռուզաննա Սարգսյանը («Կառավարում», 2-րդ կուրս), ինչպես նաև Էլեն Ղուբաթյանը (ԵՊՀ, «Քաղաքագիտություն», 4-րդ կուրս), մեկ միասնական թիմով մասնակցելով ՀՀ ֆինանսների նախարարության մարդկային ռեսուրսների կառավարման վարչության կողմից կազմակերպված մրցույթին, դարձել են հաղթողներ։ Մեր ուսանողներն արժանացել են հավաստագրերի, հաղթողի խորհրդանշական նվերի և, ինչպես նախատեսված է, առաջիկայում հնարավորություն կստանան հանդիպելու ՀՀ ֆինանսների նախարարի հետ, մասնակցելու կառույցում քննարկումների և որոշումների ընդունման գործընթացին։ Մրցույթի ամփոփումը և մասնակիցներին հավաստագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 30-ին։
Մրցույթի շրջանակներում Հայաստանի տարբեր բուհերի ուսանողներ (ԵՊՀ, ՀՊՏՀ, ՀՊՄՀ, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան, Հայ-ռուսական համալսարան և այլն) երկու ամիս շարունակ մասնակցել են նախարարության մասնագետների դասընթացներին և ներգրավվել թիմային աշխատանքներում: Դասընթացներն իրականացվել են մարդկային ռեսուրսների կառավարման, հաղորդակցման հմտությունների, հարկաբյուջետային քաղաքականության, խնդրի լուծման ռազմավարության, հետազոտությունների իրականացման մեթոդաբանության և այլ թեմաներով: Ի դեպ, մեր համալսարանը, հաղթող քառյակից բացի, ներկայացրել են տարբեր ֆակուլտետների մեծաթիվ ուսանողներ, որոնք ինչպես և հաղթողները, մրցույթի մասին տեղեկացել են ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքից։
Այսպիսով, ձևավորվել են 25 խմբեր, որոնց առաջադրվել են հիմնահարցեր՝ ինչպե՞ս բարձրացնել պետական համակարգի ցածր գրավչությունը՝ որպես մասնագիտական իրացման և կարիերայի առաջընթացի համար նախընտրելի գործունեության ասպարեզ, ինչպե՞ս ներգրավել երիտասարդ մասնագետներին ֆինանսների նախարարության աշխատանքներում, ինչպե՞ս նախարարության աշխատակիցների միջին տարիքը մեկ տարի հետո հինգ տարով նվազեցնել, ինչպե՞ս երիտասարդ աշխատակիցների թիվը բարձրացնել 50%-ով՝ 2024 թ․ համեմատ։ Նշյալ առաջադրանքների լուծման համար թիմերը շնորհանդեսներով ներկայացրել են իրենց տարբերակները։
ՀՊՏՀ ուսանողներից կազմված թիմը՝ «Լուծման բանալի» անվամբ, իր ծրագիրը կառուցել է՝ ՀՀ ֆիննախը երիտասարդ մասնագետների համար ավելի գրավիչ դարձնելու ուղղությամբ առաջարկությունների փաթեթ ձևավորելով։ Շնորհանդեսի ընթացքում այս նպատակի իրագործման համար նրանք շեշտադրել են գործունեության այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են հանրային կապերի, դասընթացների, թեստավորման, փորձառության, կեցության աջակցության իրականացումը։
Այն, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակիցներից կազմված փորձագիտական խումբը հաղթող է ճանաչել մեր ուսանողներից կազմված թիմը, խոսուն կերպով վկայում է այն մասին, որ մասնակիցները հանդես են բերել մասնագիտական բարձր գիտելիք, ստեղծարարություն, թիմում աշխատելու կարողություն։
Հպարտորեն շնորհավորում ենք մեր ուսանողներին, մաղթում ուսման մեջ հաջողություններ, նորանոր ձեռքբերումներ ու առաջընթաց։

Студенты АГЭУ-победители конкурса, организованного Министерством финансов РА
Студентки АГЭУ Сусанна Оганесян, Арпине Бабаханян, Мариам Алмасян («Учет и налогообложение», 3-й курс), Рузанна Саргсян («Менеджмент», 2-й курс), а также Элен Губатян (ЕГУ, «Политология», 4-1 курс) , участвовавшие в составе единой команды в конкурсе, организованном Управлением управления человеческими ресурсами Министерства финансов РА, стали победителями. Нашим студентам были вручены сертификаты, символический подарок победителя и, как планируется, в ближайшее время они получат возможность встретиться с Министром финансов Республики Армения, принять участие в процессе обсуждений и принятия решений в структуре. 30 октября состоялись подведение итогов конкурса и официальная церемония вручения сертификатов участникам.
В рамках конкурса студенты разных вузов Армении (ЕГУ, АГЭУ, АГМУ, Французского университета в Армении, Армяно-Российского университета и др.) в течение двух месяцев участвовали в курсах специалистов министерства и были вовлечены в командную работу. Курсы проводились по управлению человеческими ресурсами, коммуникативным навыкам, налогово-бюджетной политике, стратегии решения проблем, методологии исследований и другим темам. Кстати, наш университет, помимо четырех победителей, представляли множество студентов разных факультетов, которые, как и победители, узнали о конкурсе с официального сайта АГЭУ.
Таким образом, было сформировано 25 групп, которым были представлены вопросы: как повысить низкую привлекательность государственной системы как предпочтительной сферы деятельности для профессиональной реализации и карьерного роста, как привлечь молодых специалистов к работе Минфина, как снизить средний возраст сотрудников министерства до одного, сократить на пять лет после года, как увеличить количество молодых сотрудников на 50% по сравнению с 2024годом? Команды представили свои варианты решения обозначенных задач.
Команда студентов АГЭУ под названием «Ключ к решению» построила свой план, сформировав комплекс рекомендаций, чтобы сделать Финнах РА более привлекательным для молодых специалистов. В ходе презентации для достижения этой цели были подчеркнуты такие направления деятельности, как реализация связей с общественностью, обучение, тестирование, опыт и живое сопровождение.
Тот факт, что экспертная группа, состоящая из сотрудников Министерства финансов Республики Армения, признала команду наших студентов победителем, говорит о том, что участники продемонстрировали высокие профессиональные знания, креативность и умение работать в команда.
Мы с гордостью поздравляем наших студентов, желаем им успехов в учебе, новых достижений и прогресса.