Առցանց է «Տնտեսություն և հասարակություն» հանդեսի նոր համարը
Հրապարակվել է ՀՊՏՀ գիտական հանդեսի՝ «Տնտեսություն և հասարակություն» ամսագրի նոր համարը, որը հասանելի է համալսարանի պաշտոնական կայքում։
Պարբերականն սկսվում է «Մակրոտնտեսագիտություն» խորագրով, որի ներքո հանդես են գալիս էդգար Աղաբեկյանը և Արգամ Արտաշյանը՝
«Տնտեսության բարդության վերլուծությունը ՀՀ և տարածաշրջանային երկրների օրինակով», Հովհաննես Մելքումյանը, Լուիզա Սաֆարյանը, Միքայել Նավասարդյանը և Կամո Դավթյանը՝ «ՀՀ-ում կենսամակարդակը բնութագրող և դրա վրա ազդող գործոնների վերլուծություն», Վահե Միքայելյանը և Արմիդա Քեռյանը՝ «ՀՀ տնտեսության իրական և ֆինանսական հատվածների խզման գնահատումը» հոդվածներով։
«Ֆինանսներ» խորագրում տեղ է գտել Գայանե Ավագյանի, Քնարիկ Վարդանյանի և
Թերեզա Վարդանյանի «ՀՀ առևտրային բանկերի ավանդային և վարկային պորտֆելների ռիսկային դրսևորումները» հոդվածը։
Սամվել Ավետիսյանի և Աշոտ Ավետիսյանի «Հայաստանում տավարի մսի շուկան և խոշոր եղջերավոր անասունների սպանդի կազմակերպատնտեսական խնդիրները» և Միքայել Միքայելյանի և Գաբրիել Միքայելյանի «Հայաստանում տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մի քանի հարց» հոդվածները զետեղված են «Շուկաներ և մրցակցություն» խորագրում։
«Գործարարություն և ձեռնարկատիրություն» խորագիրը ներկայացնում է Արմեն Քթոյանի, Անուշ Շիրինյանի, Ելենա Մանուկյանի, Սրբուհի Իսրայելյանի, Մարիամ Հարությունյանի և Նանե Սաֆարյանի «Քաղցր ըմպելիքների հարկման ազդեցությունը սպառողների վարքագծի և տնտեսական գործունեության վրա» հոդվածը։
«Տարածաշրջանային քաղաքականություն»-ում հանդես են գալիս Թաթուլ Մկրտչյանը, Մանուկ Մովսիսյանը, Լուսինե Կարապետյանը, Նարեկ Կարապետյանը և Նարինե Պետրոսյանը՝ «Խորհրդային Ադրբեջանում ապրող հայերի թվաքանակի առեղծվածը» հոդվածով։
«Պատմություն և փիլիսոփայություն»-ը ներկայացնում է Սոֆյա Օհանյանի «z սերնդի» անձնային առանձնահատկությունները թվային դարաշրջանում», իսկ «Գրախոսություն»-ը՝ Ռոբերտ Սարինյանի «Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական անվտանգության համեմատական պարագծերը» հոդվածները։

Количество просмотров: 67
Вышел в свет новый номер научного журнала АГЭУ «Экономика и общество», который доступен на официальном сайте университета.
Журнал начинается с заголовка «Макроэкономика», под которым фигурируют Эдгар Агабекян и Аргам Арташян.
«Анализ сложности экономики на примере РА и стран региона», Ованес Мелкумян, Луиза Сафарян, Микаел Навасардян и Камо Давтян, «Анализ факторов, характеризующих уровень жизни в Армении и влияющих на него», Ваге Микаелян и Армида Керян, Статья «Оценка разрыва реального и
финансового секторов экономики Армении».
Гаяне Авагян, Кнарик Варданян и
Статья Терезы Варданян «Проявления риска депозитных и кредитных портфелей коммерческих банков РА».
В журнал «Рынки и конкуренция» включены статьи Самвела Аветисяна и Ашота Аветисяна «Рынок говядины в Армении и организационно-экономические проблемы убоя скота» и Микаэла Микаеляна и Габриэля Микаеляна «Некоторые вопросы защиты экономической конкуренции в Армении».
В рубрике «Бизнес и предпринимательство» представлена ​​статья «Влияние налогообложения
сладких напитков на потребительское поведение и экономическую деятельность» Армена Ктояна, Ануш Ширинян, Елены Манукян, Србуи Исраелян, Мариам Арутюнян и Нане Сафарян.
Татул Мкртчян, Манук Мовсисян, Лусине Карапетян, Нарек Карапетян и Нарине Петросян выступают в «Региональной политике» со статьей «Тайна численности армян, проживающих в Советском Азербайджане».
В «Истории и философии» представлены личностные характеристики Софии Оганян «поколения Z» в эпоху цифровых технологий, а в «Обзоре» - статьи Роберта Сариняна «Сравнительные