«Ձեր մարզական հաջողություններն արդեն վկայում են, որ դուք մրցունակ եք». Ռուբեն Հայրապետյանը հանդիպեց ՀՊՏՀ լավագույն մարզիկներին
Դիտումների քանակ՝ 1362
ՀՀ բուհերի ուսանողների 20-րդ հանրապետական մարզական խաղերում և Հայ-ռուսական համալսարանի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության կազմակերպած «Ունիվերսիադա-2019» մրցույթում 1-3-րդ տեղեր զբաղեցրած ՀՊՏՀ մարզիկները, ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի ժ/պ Հովհաննես Գաբրիելյանի և ամբիոնի դասախոս-մարզիչների հետ այսօր հանդիպեցին ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանին: Բուհի ղեկավարը առողջ ապրելակերպի ջատագովներին հրավիրել էր անմիջական զրույցի, որի գլխավոր ուղերձը կրթության, գիտության և սպորտի դերի արժևորումն էր: Հովհաննես Գաբրիելյանը, ով նաև Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարն է, ռեկտորին հաշվետվություն ներկայացրեց այս կիսամյակում մեր մարզիկների ձեռքբերումների վերաբերյալ՝ շեշտադրելով, որ մեծ միջբուհական միջոցառումներում նրանք առավելագույնս ներգրավված են: Օրինակ, հանրապետական մարզական խաղերի բոլոր 18 առաջնություններին էլ ՀՊՏՀ-ականները մասնակցում են և ոչ միայն. գարնանային փուլում անհատական և թիմային փայլուն արդյունքներ են արձանագրել հրաձգության, ուժային եռամարտի, վոլեյբոլի (աղջիկներ, տղաներ) թիմերը, իսկ ֆուտզալի թիմը առաջատար է դարձել «Ունիվերսիադա-2019»-ում:
Ռուբեն Հայրապետյանը ողջունեց մարզիկների նպատակասլացությունն ու նկատեց. «Ձեր մարզական հաջողություններն արդեն ասում են, որ դուք մրցունակ եք»: Առանձնահատուկ կարևորելով համալսարանական միջավայրում սպորտի և ֆիզիկական ակտիվության դերը՝ ռեկտորի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ դրանք ոչ միայն առողջ ապրելակերպի տեսանկյունից են նշանակալից, այլև բուհի բրենդի առաջխաղացման:
«Մեր համալսարանի առաքելության բաղադրիչներից մեկը պետք է դարձնենք առողջ ապրելակերպի քարոզումը: Այս համատեքստում դուք ձեր հաջողություններով, ձեր փորձով պետք է ոգևորեք, օրինակ ծառայեք մյուսներին»,-ասաց Ռուբեն Հայրապետյանը:
Համալսարանը միշտ աջակցելու է իր ուսանող-մարզիկներին, բացահայտելու ու զարգացնելու է նրանց ներուժը. այս ոգևորող խոսքով ՀՊՏՀ ղեկավարը հորդորեց չերկրորդել ուսումը և լավ սովորել, մասնագիտանալ:
Նշենք, որ այսօրվա հանդիպմանը ներկա մարզիկներից ոմանք պրոֆեսիոնալ սպորտով են զբաղվում և միջազգային մրցահարթակներում պատվով ներկայացնում են Հայաստանը: «Ձեր մարզական հաջողություններն ուղեկցվելու են համալսարանի ղեկավարության ուշադրության շեշտադրմամբ»,- խոստացավ համալսարանի ղեկավարը
Այս կիսամյակի մարզական առաջնություններում մրցանակային տեղեր զբաղեցրած ուսանողները ՀՊՏՀ ղեկավարության կողմից արժանացել են խրախուսական պարգևների: Հիշեցնենք, որ 20-րդ հանրապետական մարզական խաղերը կվերսկսվեն աշնանը:

Сегодня студенты АГЭУ, занявшие призовые места в “Универсиаде -2019” и 20-х студенческих республиканских играх вместе с и.о. заведующего кафедрой физвоспитания по ЧС и гражданской обороне Ованнесом Габриеляном и преподавателями кафедры встретились с исполняющим обязанности ректора Рубеном Айрапетяном. Руководитель вуза пригласил любителей здорового образа жизни к непосредственной беседе, целью которой являлось оценка роли спорта, науки и образования.
Ованнес Габриелян, кто также является главным секретарем студенческой спортивной федерации Армении, представил ректору отчет о достижениях наших спортсменов в этом семестре, сакцентировав на том, что в межвузовских мероприятиях они принимают активнейшее участие.
Например, в 18 первенствах республиканских спортивных игр АГЭУ-евцы принимают участие и не только, в весенних этапах зарегистрировали блестящие результаты как индивидуально, так и в командном первенстве, став лидерами в “Универсиаде-2019”.
Рубен Айрапетян поприветствовал целеустремленность спортсменов и заметил: “Ваши спортивные достижения говорят о том, что вы конкурентоспособны”. Особенно отметив важность роли спорта и физической активности в университетской среде, исполняющий обязанности ректора отметил, что они являются значимыми не только с точки зрения здорового образа жизни, а и развития бренда вуза.
“Одним из компонентов миссии нашего университета является пропаганда здорового образа жизни. В данном контексте вы с вашими достижениями, опытом должны воодушевить, и служить примером для других”- сказал Рубен Айрапетян.
Университет всегда будет поддерживать студентов-спортсменов, выявлять и развивать их потенциал, этими словами поддержки руководитель АГЭУ призвал не забывать об учебе в университете.
Отметим, что некоторые из присутствующих на встрече спортсменов профессионально занимаются спортом и достойно представляют Армению на международной арене. “Ваши успехи будут всегда в центре внимания руководства университета”-пообещал руководитель университета.