ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանի շնորհավորական ուղերձը Ուսանողների միջազգային տոնի առթիվ
այսօր Ուսանողների միջազգային օրն է, ինչի առթիվ էլ շնորհավորում եմ ձեզ։ Դուք իրապես ընտրել եք արժանապատիվ կյանքով ապրելու բարդագույն, սակայն, միևնույն ժամանակ, բոլոր հասարակություններում հարյուրամյակներով փորձված ամենաառանցքային ճանապարհը՝ մասնագիտական կրթություն ստանալու, ձեր անձնական ու մասնագիտական պատրաստվածության աստիճանը բարձրացնելու, ձեռք բերած մասնագիտական գիտելիքի ու հմտությունների գործադրմամբ արժեք ստեղծելու և ապագայի բարեկեցիկ կյանքի բնական ակնկալիք ունենալու ճանապարհը։ Ճանապարհ, որտեղ ամեն ինչ չէ, որ հեշտ է ու սահուն, որը լի է բարդությունների, հիասթափությունների և միևնույն ժամանակ` ձեռքբերումների բերկրանքի հերթափոխությամբ, որի ընթացքում բարդությունները ձեզ երբեք չպետք է ընկճեն, իսկ ձեռքբերումները չդրդեն նիրհել հարմարավետության գոտում։
Ես ձեզ մաղթում եմ` ուսումնառության ողջ ընթացքում լինել ստեղծարար, չընկճվող ու համարձակ: Այն չպետք է եզրափակվի ձեր կողմից մասնագիտական կրթական ծրագիրն ավարտելով և որակավորում ստանալով, այլ պետք է դառնա ցկեանս գործընթաց։ Միայն բանիմաց, պատրաստված և խելացի մարդիկ են ունակ ու համարձակ` փոխելու այն միջավայրը, որում գտնվում են և, ի վերջո, ինչ- որ չափով փոխելու աշխարհը։ Քանզի, կրթությունն ու քաղաքացու կրթված լինելն են պետության ու տնտեսության զարգացման և ինստիտուցիոնալ կերպափոխման անկյունաքարը, իսկ կրթված լինելը յուրաքանչյուրիս առաքելությունն է։
Դուք սովորում եք Հայաստանի ամենագրավիչ, տեխնոլոգիապես հագեցած կրթական միջավայրն ունեցող և ամենամրցունակ համալսարաններից մեկում, որտեղ ամենօրյա աշխատանք է կատարվում կրթական ծրագրերն արդիականացնելու, կրթական միջավայրն ավելի գրավիչ, համարձակ, smart ու ստեղծարար դարձնելու, հետազոտությունները բազմազանեցնելու և դրանց ազդեցությունն ընդլայնելու, միջազգային կապերը խորացնելու և կառավարումն ավելի արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:
Մեր համալսարանը գործադրում է իր լավագույն ջանքը ձեր մասնագիտական և անձնային որակների ու հմտությունների բարելավման ուղղությամբ և պատրաստ է ուղեկցել ձեզ ձեր կարիերայի ողջ ընթացքում՝ լինելով գիտելիքի ձևավորման ու փոխանցման նպաստավոր միջավայր, և մենք միշտ հպարտ ենք, որ որպես համալսարան ունենք հենց ձեզ, այնպիսին, որ եք հիմա։

Поздравительное послание ректора АГЭУ Армена Григоряна по случаю Международного дня студента
сегодня Международный день студентов, с чем я вас поздравляю. Вы действительно выбрали самый сложный, но в то же время самый важный способ прожить достойную жизнь, испробованный веками во всех обществах: получить профессиональное образование, повысить свой уровень личной и профессиональной подготовки, создать ценность, применяя приобретенные профессиональные знания и навыки, и иметь естественную надежду на благополучную жизнь в будущем. Путь, где не все легко и гладко, полный сложностей, разочарований и в то же время радости достижений, на котором сложности никогда не должны вас угнетать, а достижения не должны заставлять засыпать в зоне комфорта.
Желаю вам быть творческими, настойчивыми и смелыми на протяжении всей учебы. Оно не должно заканчиваться завершением вами программы профессионального образования и получением квалификации, а должно стать процессом длиною в жизнь. Только знающие, подготовленные и умные люди способны и смелы изменить среду, в которой они находятся, и, в конечном итоге, в некоторой степени изменить мир. Ведь образование и образованность гражданина являются краеугольными камнями развития и институционального преобразования государства и экономики, а быть образованным – миссия каждого из нас.
Вы учитесь в одной из самых привлекательных, технологично оснащенных образовательных сред и одном из самых конкурентоспособных университетов Армении, где ежедневно ведется работа по модернизации образовательных программ, сделать образовательную среду более привлекательной, смелой, умной и креативной, разнообразить исследования и расширить свое влияние, углубить международные связи и сделать управление более эффективным.
Наш университет прилагает все усилия для совершенствования ваших профессиональных и личностных качеств и навыков и готов сопровождать вас на протяжении всей вашей карьеры, являясь благоприятной средой для формирования и передачи знаний, и мы всегда гордимся тем, что в качестве университета имеем именно вас,тауих какие вы есть сейчас.