ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հյուրընկալվեց ՀՊՏՀ-ում և հանդես եկավ դասախոսությամբ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանն այսօր հյուրընկալվեցին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում։
Նախարարի այցը Տնտեսագիտական համալսարան սկսվեց շրջայցով, որի ընթացքում ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրեց նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ կարճ ժամանակահատվածում ՀՊՏՀ-ում վերանորոգված, կահավորված, տեխնոլոգիապես հագեցած լսարաններն ու սրահները, որոնք արմատապես փոխել են բուհի միջավայրն ու ենթակառուցվածքները։ Բուհի ղեկավարը մանրամասնեց կատարված աշխատանքները, նոր միջավայրում ուսանողներին ընձեռվող հնարավորությունները, լսարանների տեխնիկական ու ծրագրային հագեցվածությունը՝ ընդգծելով, որ այդ ամենը միտված է կրթության որակը նոր՝ ավելի բարձր մակարդակի հասցնելուն։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շրջայցից հետո շնորհակալություն հայտնեց բուհի ղեկավարությանը՝ նշելով, որ կարճ ժամանակահատվածում կատարված մեծածավալ աշխատանքի արդյունքը պատշաճ է բուհական կրթության միջավայրի համար։
Այնուհետև նախարարը հանդիպեց ՀՊՏՀ ակադեմիական կազմի և ուսանողների հետ։ ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը, շնորհակալություն հայտնելով Ժաննա Անդրեասյանին և Սարգիս Հայոցյանին, նշեց, որ Տնտեսագիտական համալսարանի համար այս այցը մեծ պատիվ է և փաստում է, որ բարձրագույն կրթության բարեփոխումների ռազմավարությամբ նախարարությունը «հետևողականորեն ձեռքը պահում է համալսարանների զարգացման հարցերի զարկերակին»։ Արմեն Գրիգորյանը նախարարին շնորհակալություն հայտնեց նաև նախարարության կողմից ՀՊՏՀ-ին ցուցաբերվող աջակցության համար, որն իրականացվում է ամենօրյա աշխատանքային ռեժիմով։
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ իր համար Տնտեսագիտական համալսարանում գտնվելը շատ հաճելի է նաև այն պատճառով, որ իր ծնողներն ավարտել են ՀՊՏՀ-ն, ապա հավելեց, որ Ուսանողների միջազգային օրվա նախօրեին նման հանդիպումը խորհրդանշական է և վկայում է, որ նախարարությունը կարևորում է բուհերի, ուսանողների հետ բաց երկխոսությունը։
Հանդես գալով «ՀՀ բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումները» թեմայով դասախոսությամբ՝ նախարարը նշեց, որ ՀՀ-ում բարձրագույն կրթությունն ունի լավ ավանդույթներ, միաժամանակ` առկա են լուրջ մարտահրավերներ, որոնց լուծմանն էլ միտված է այժմ հանրային քննարկման դրված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նոր նախագիծը։
«Մասնագիտական կրթության համակարգն ունի շատ կարևոր գործառույթ, այն է՝ ապահովել հանրային զարգացումն այն կադրերի միջոցով, որոնք ձևավորվում են կրթության արդյունքում և որոնց կարիքն ունի հասարակությունը։ Եվ այդ իմաստով տնտեսագիտական վերլուծությունը շատ կարևոր տեղ պետք է զբաղեցնի մեր աշխատանքներում: Եվ ես ուրախ եմ, որ Տնտեսագիտական համալսարանն այս ուղղությամբ ակտիվորեն աշխատում է, և մենք էլ պետք է կարողանանք այդ վերլուծությունները շատ ավելի արդյունավետ օգտագործել քաղաքականությունների մշակման և դրանց իրականացման հետագա ընթացքում»,- մասնավորապես ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը։ Նրա խոսքով` շատ կարևոր է բուհերում հետազոտական ներուժի ճիշտ օգտագործումը, որի արդյունքը պետք է դառնա պետական քաղաքականությունների և մասնավոր ոլորտի վարքականոնի ձևավորման բավարար հիմք։
Ժաննա Անդրեասյանը, օրենքի նախագծի հիմնական դրույթներից բացի, անդրադարձավ նաև բուհերի խոշորացման, ակադեմիական քաղաքի ծրագրերին՝ ընդգծելով, որ բոլոր քայլերի նպատակը բուհական համակարգում մեկ ստանդարտ սահմանելն է, ինչպես նաև` միջազգային մրցունակության ապահովումը։
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվեց հարցուպատասխանով. Ժաննա Անդրեասյանը և Սարգիս Հայոցյանն անդրադարձան բուհերի միջազգայնացման, նոր օրենքի նախագծի, ակադեմիական քաղաքի, բուհերի խոշորացման մասին ներկաների հարցերին։

Министр ОНКС Ра Жанна Андреасян побывала в гостях в АГЭУ и выступила с лекцией
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и председатель комитета высшего образования и науки Министерства образования и культуры РА Саргис Армян были приняты сегодня в Государственном экономическом университете Армении.
Визит министра в Экономический университет начался с экскурсии, в ходе которой ректор АГЭУ Армен Григорян представил отремонтированные, меблированные, технологически оснащенные аудитории и залы АГЭУ за короткий период времени в преддверии нового учебного года, что коренным образом изменило обстановку. и инфраструктура университета. Глава вуза подробно рассказал о проделанной работе, возможностях, предоставляемых студентам в новых условиях, техническом и программном оснащении аудиторий, подчеркнув, что все это направлено на поднятие качества образования на новый, более высокий уровень. После экскурсии министр образования и культуры Жанна Андреасян поблагодарила руководство университета, отметив, что результат проделанной за короткий период масштабной работы соответствует условиям университетского образования.
Затем министр встретился с профессорско-преподавательским составом и студентами АГЭУ. Ректор АГЭУ Армен Григорян, поблагодарив Жанну Андреасян и Саргиса Армяняна, отметил, что этот визит является большой честью для Экономического университета и заявил, что министерство "постоянно держит руку на пульсе вопросов развития университета" со стратегией реформ высшего образования. Армен Григорян также поблагодарил министра за поддержку, оказываемую министерством АГЭУ, которая осуществляется ежедневно.
Приветствуя присутствующих, министр Жанна Андреасян отметила, что ей очень приятно находиться в Экономическом университете, в том числе и потому, что ее родители окончили АГЭУ, затем добавила, что такая встреча накануне Международного дня студентов символична и доказывает что министерство ценит открытый диалог с вузами и студентами.
Выступая с лекцией на тему «Реформы в сфере высшего образования РА», министр отметил, что высшее образование в РА имеет хорошие традиции, но в то же время существуют серьезные проблемы, решение которых направлено на разрешение закона. «О высшем образовании и науке» сейчас находится на общественном обсуждении новый проект.
«Система профессионального образования выполняет очень важную функцию, а именно обеспечивать развитие общества через кадры,
которые формируются в результате образования и которые нужны обществу. И в этом смысле экономический анализ должен занимать очень важное место в нашей работе. И я рад, что Экономический университет активно работает в этом направлении, и мы сможем гораздо эффективнее использовать этот анализ в дальнейшем развитии. политика и ее реализация», - в частности, заявил министр Сом РА. По его словам, очень важно правильное использование исследовательского потенциала в университетах, результат которого должен стать достаточной основой для формирования государственной политики и кодекса поведения частного сектора.
Жанна Андреасян, помимо основных положений законопроекта, коснулась также планов по укрупнению университетов и академгородка, подчеркнув, что целью всех шагов является установление единого стандарта в университетской системе, а также обеспечить международную конкурентоспособность.
Затем встреча продолжилась вопросами и ответами. Жанна Андреасян и Саргис Армянян ответили на вопросы присутствующих об интернационализации университетов, проекте нового закона, академгородке и укрупнении университетов.