2019 թվականի տարեսկզբից բուհում մեկնարկած արմատական բարեփոխումներն իրենց արտացոլումն են ստացել հունվար-փետրվարյան համարում: Կարևոր միջոցառումների՝ ՀՊՏՀ ռեկտորատի, խորհրդի և գիտական խորհրդի ընթացիկ և ընդլայնված նիստերի լուսաբանումները հանրայնացնում են այն փոփոխություններն ու մարտահրավերները, որոնց բուհն ընդառաջ է գնում՝ նախանձախնդիր իր առաքելությանն ու բարի համբավի կերտմանը. ամրապնդվում են բուհ-գործատու կապերը, ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը կտրականապես մերժում է միջնորդությունների արատավոր երևույթը, դասախոսներին հորդորում է բացառել թելադրությունների մեթոդով դասախոսությունների անցկացումը, ուսանողների հետ քննարկում է կրթության կազմակերպման հիմնահարցեր: Ռեկտորի պաշտոնակատարի անմիջական վերահսկողությամբ համալսարանում ստեղծվում է շրջանավարտների ցանց, ՀՀ ԿԳ նախարարը մրցանակներ է հանձնում հանրապետության լավագույն ուսանողներին, այդ թվում՝ ՀՊՏՀ ուսանող Գագիկ Հակոբյանին:
Ավագ սերնդի համալսարանականները ակնածանքով ու երախտագիտությամբ են հիշում բուհի առաջին ռեկտորին՝ Վլադիմիր Ներկարարյանին, որի 90-ամյակը նշվեց նախորդ տարեվերջին: «Անվանի տնտեսագետներ» խորագրում նրա գործունեությունն է արժևորում դոցենտ Սամվել Գրիգորյանը: Մի քանի էջ անց նույն հեղինակը «Տնտեսական խճանկարում» անդրադառնում է վերջին ամիսներին Հայաստանում և աշխարհում տեղի ունեցած տնտեսական իրադարձություններին:
Հովհաննես Թումանյանի 150-ամյակի առիթով ներկայացնում ենք դոցենտ Զուխրա Երվանդյանի հոդվածը՝ «Ե՛վ սիրտ, և՛ կամք, և՛ միտք…»:
ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 27-ամյակի առիթով Աստղիկ Նիկողոսյանը իր նամակն է հղում զինվորին:
«Տնտեսագետի» հյուրասենյակում են ՀՊՏՀ հինգ լավագույն ուսանողները. իրենց նպատակները նրանք ներկայացնում են հակիրճ, բայց խոսուն:
«Ես ժամանակի անտես վկան եմ…». այսպես է վերնագրված պրոֆեսոր Սուրեն Սարգսյան փիլիսոփային ու բանաստեղծին նվիրված էջը, նրա հիշատակին սրտի խոսք են ասում գործընկերները:
«Ակնարկ լույսի մասին». «Վարքուբարք» խորագրում հանդես է գալիս պրոֆեսոր Սիմոն Հակոբյանը:
Արհեստական բանականության և խելացի քաղաքների օրինակով ուսանողներ Սյուզաննա Օհանյանը և Վահրամ Ռևազյանը ներկայացնում են տնտեսության ժամանակակից կերպափոխումները և հնարավոր զարգացումները:
ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրենի օգնական, հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Հասմիկ Հակոբյանը, այս համարից սկսած, մեզ հասու կդարձնի մասնաճյուղի անցուդարձին, ձեռքբերումներին, կներգրավի ստեղծագործող ուսանողներին, կներկայացնի շնորհալիներին:
Ասպիրանտ Աստղիկ Հովհաննիսյանը «Երբ խոսում են թվերը…» խորագրում վերլուծում է երկրների համախառն ազգային երջանկության ցուցանիշները:
«Լրահոս»-ը, ինչպես միշտ, խտացված ամփոփում է համալսարանի կարևոր իրադարձությունները, այնուհետև ներկայացված է ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի ընթացքը:
«Վերծանելով արվեստի գաղտնագրերը» խորագրի ներքո փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչի ժ/պ, դոցենտ Սոֆյա Օհանյանի հերոսուհին Նեֆերտիտի թագուհին է՝ որպես Հին աշխարհից մեզ հասած գրավչության ու հմայքի հավերժական թեմա:
«Մշտադիտարկում»-ում ֆինանսական շուկաների հոկտեմբեր-հունվար զարգացումների շարժընթացն է:
«Տնտեսագետի» 2019 թ. հունվար-փետրվարյան համարի ամբողջական բովանդակությանը կարող եք ծանոթանալ այսօրվանից. ուսանողները՝ դիմելով դեկանատներ, դասախոսները` ամբիոններ: Ամսագիրն արդեն առաքվել է ֆակուլտետներ, ամբիոններ, վարչական ստորաբաժանումներ: Կարող եք օգտվել նաև ընթերցասրահների օրինակներից:
Էլեկտրոնային տարբերակին ծանոթացեք ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի (asue.am) «Մեդիա» խորագրի ներքո հետևյալ հղումով:

Радикальные реформы, начатые в университете с начала 2019 года, нашли отражение в номере за январь-февраль. Освещение важных мероприятий- заседаний ректората, совета и ученого совета АГЭУ, показывает, что вуз идет навстречу всем изменениям и вызовам, укрепляются связи вуз - работодатель, исполняющий обязанности ректора Рубен Айрапетян решительно отвергает посредничество, призывает преподавателей исключить лекции под диктовку, обсуждает со студентами основные вопросы организации обучения. под непосредственным контролем исполняющего обязанности ректора в вузе создается сеть выпускников, министр образования и науки РА вручает награды лучшим студентам республики, в том числе студенту АГЭУ Гагику Акопяну.
Старшее поколение университетских вспоминают первого ректора вуза Владимира Неркараряна, 90-летие которого отмечали в конце прошлого года. В разделе "Известные экономисты" о его деятельности и заслугах пишет доцент Самвел Григорян.Через несколько страниц тот же автор обращается к экономическим событиям в разделе "Экономическая мозаика".
По случаю 150-летия Ованнеса Туманяна представляем статью Зухры Ервандян "И сердце.., и воля.., и ум...".
К 27-летию вооруженных сил РА Астгик Никогосян свое письмо отправляет студенту. В гостинной "Тнтесагета" пять лучших студентов АГЭУ, свои цели они представляют коротко, но многообещающе.
"Я невидимый свидетель времени...", так озаглавлена страница, посвященная философу и поэту, профессору Сурену Саргсяну, памяти которого посвящены сердечные слова его коллег.
Студенты Сюзанна Оганян и Ваграм Ревазян представили современные трансформации экономики и возможные развития.
Помощник директора Гюмрийского филиала АГЭУ, ответственная за связи с общественностью Асмик Акопян, начиная с этого номера будет представлять интересные события, происходящие в филиале университета.
Аспирант Астгик Оганнесян в разделе "Когда говорят цифры.." проанализировала валовые национальные показатели счастья стран.
"Известия" как всегда насыщено освещают важнейшие события университета, а также представляют текущее состояние программы "Эразмус+".
И/о заведующего кафедры философии и армянской истории Софья Оганян представила героиню раздела царицу Нефертити, пришедшую из старого мира, вечную тему привлекательности и очарования.
В разделе "Мониторинг" представлены развития финансовых рынков в октябре-январе.
С полным содержанием журнала "Тнтесагет" за январь – февраль 2019 года студенты могут ознакомиться, обратившись в деканаты факультетов, а преподаватели - на кафедры. Журнал уже доставлен в факультеты, на кафедры и в структурные подразделения АГЭУ, а также в читальный зал вуза. Электронная версия журнала доступна на официальном сайте университета (asue.am), разделе "Медиа" по следующей ссылке.