Դիտումների քանակ՝ 2081
Եվրոպական Միության «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ-ի և Գալացի Դանուբիուս համալսարանի (Ռումինիա) համագործակցության արդյունքում մեր համալսարանը հյուրընկալել է պրոֆեսորներ Լիվիու Միխաիլ Մարինեսկուին և Լորինել Իֆտոդեին:
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժինը կազմակերպել է նրանց հյուրընկալությունը և հյուրերին ուղեկցել է համալսարանի տարբեր ստորաբաժանումներ, այդ թվում՝ ՀՊՏՀ գրադարան և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն՝ ծանոթանալու այդ կառույցների գործունեությանը:
Այսօր արտաքին կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Տաթևիկ Հովհաննիսյանը ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանողներին և դասախոսներին (մեծ մասը՝ լեզուների ամբիոնի) ներկայացրեց հյուրերին և նրանց այցի նպատակը:
Լիվիու Միխաիլ Մարինեսկուն դասախոսության առաջին մասում իր հիացմունքն արտահայտեց մեր գարունաշատ երկրում առաջին անգամ գտնվելու՝ իր և գործընկերոջ համար երջանիկ առիթով, գովաբանեց մեր համալսարանը, գործունեության ռիթմն ու զարգացման ընթացքը, անցում կատարեց հայոց լեզվի ճոխությանն ու հմայքին, ցանկություն հայտնեց այն սովորել, թեև իրեն թվում է դժվար ու անհաղթահարելի և շնորհավորեց բոլորին Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնի առթիվ՝ հայերեն արտաբերելով. «Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց: – Օրհնյալ է հարությունը Քրիստոսի»:
Բանախոսը սկզբում անդրադարձավ Գալացի Դանուբիուս համալսարանին, կրթության հնարավորություններին ու հեռանկարներին, ուսանողներին կողմնորոշող և օգտակար խորհուրդներ տվեց, ապա դասախոսություն կարդաց «Լեզուների, մասնավորապես՝ անգլերենի հաղորդակցական դերն ու կարևորությունը բիզնեսում» թեմայով:

В рамках программы «Эразмус+» в результате сотрудничества АГЭУ с Университетом Галац Данубиус (Румыния) наш университет принял профессоров указанного университета: Ливиу Михаила Маринеску и Лоринела Ифтодеина.
Отдел внешних связй АГЭУ организовал прием гостей и сопроводил гостей в разные подразделения университета, в том числе в библиотеку АГЭУ и исследовательский центр “Амберд” для ознакомления с деятельностью этих структур.
Сегодня передовой специалист отдела внешних связей Татевик Ованнисян представила студентам финансового факультета и преподавателей (в основном из кафедры языков) гостей и цель их визита.
В первой части лекции Ливиу Михаил Марисенку выразил свое восхищение в связи с пребыванием в нашей стране в стране по счастливому для него и коллеги случаю, похвалил наш университет, ритм деятельности и ход развития, сделал переход на роскошь и очарование армянского языка, выразил желание учить его, хотя ему кажется, что это очень сложно и непреодолимо и поздравил с чудесным праздником воскресения Иисуса Христа. в связи с праздником произнося на армянском: “Христос воскрес из мертвых” - "Благословенно Воскресение Христово”
В начале лектор рассказал об Университете Галац Данубиус, возможностях и перспективах образования, дал студентам ориентирующие и полезные советы, затем прочитал лекцию на тему: “Коммуникационная роль и важность языков, в частности английского языка, в бизнесе”.