Եվրոպայի շախմատի համալսարանական առաջնության ոսկե ու արծաթե մեդալակիրներին այսօր ընդունեց Ռուբեն Հայրապետյանը
Հուլիսի 24-29-ը Հունգարիայի Բուդապեշտ քաղաքում կայացած Եվրոպայի շախմատի համալսարանական առաջնությունում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի պատվիրակներ Տիգրան Հարությունյանը և Տիգրան Ս. Պետրոսյանը նվաճել են 1-ական ոսկե ու արծաթե մեդալ: Այսօր ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, Հայաստանի ուսանողական սպորտի ֆեդերացիայի՝ ՀՈՒՍՖ –ի գլխավոր քարտուղար Հովհաննես Գաբրիելյանի ուղեկցությամբ հաղթանակած ուսանող-մարզիկներին ընդունեց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը:
Ողջունելով և շնորհավորելով մարզիկներին այդչափ կարևոր հաղթանակի առթիվ՝ համալսարանի ղեկավարն ընդգծեց մարզական միջոցառումներին ՀՊՏՀ ուսանողների մասնակցության կարևորությունը: «Մեզ համար ձեր հաջողություններն անչափ կարևոր են. ձեր հաղթանակներով դուք ոչ միայն բարձր եք պահում մեր համալսարանի հեղինակությունը, այլև ցույց եք տալիս, թե որքան մրցունակ եք համաշխարհային ասպարեզում: Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ ձեզ և հույս հայտնում, որ դուք ոչ միայն կպահպանեք ձեր ձեռքբերումները, այլև հետագայում ավելի մեծ նվաճումներ կունենաք»,- նշեց Ռուբեն Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ համալսարանի ղեկավարությունը պատրաստ է մշտապես աջակցել և խրախուսել ուսանողներին:
Շախմատի եվրոպական համալսարանական առաջնությունում ՀՊՏՀ-ն ներկայացրած գրոսմայստեր, 22-ամյա Տիգրան Հարությունյանը և 25-ամյա միջազգային վարպետ Տիգրան Պետրոսյանը սովորում են ՀՊՏՀ «Հանրային ֆինանսներ», մասնագիտության մագիստրատուրայում: Գրոսմայստեր Տիգրան Հարությունյանը առաջնությունում անհատական մրցումներում զբաղեցրել է առաջին տեղը, իսկ միջազգային վարպետ Տիգրան Պետրոսյանի հետ թիմային առաջնությունում նվաճել են 2-րդ պատվավոր հորիզոնականը՝ դառնալով փոխչեմպիոն: Հովհաննես Գաբրիելյանը շնորհակալություն հայտնելով բուհի ղեկավարին աջակցության համար՝ նշեց, որ ՀՊՏՀ ընտրանու անդամերը հիմնականում իրենց լավագույն կողմերով դրսևորեցին, ու ինքը գոհ է նրանց ելույթից և ցուցադրած արդյունքներից:

С 24-29-ое июля в городе Будапешт Венгрии представители Армянского государственного экономического университета в Европейском университетском первенстве по шахмату Тигран Арутюнян и Тигран С. Петросян получили по одной золотой и серебряной медали. Сегодня победивших студентов - спортсменов, во главе с и.о заведующего кафедрой физвоспитания по ЧС и гражданской обороне АГЭУ Оганнесом Габриеляном принял и.о ректора АГЭУ Рубен Айрапетян.
Поприветствовав и поздравив спортсменов руководитель университета подчеркнул важность участия студентов АГЭУ в спортивных мероприятиях. "Для нас Ваши успехи очень важны, вашими победами вы поднимаете авторитет нашего университета и показываете, что являетеськонкурентоспособными на международной арене.Вновь поздравляю Вас и надеюсь, что вы приумножите ваши успехи"- отметил Рубен Айрапетян, добавив, что руководство вуза готово всегда содействовать и поощрять студентов.
Представившие АГЭУ в Европейском университетском первенстве по шахматам 22- летний Тигран Арутюнян и 25-летний Тихран Петросян явлояются студентами магистратуры специальности"Общественные финансы".
Тигран Арутюнян в индивидуальных соревнованиях занял 1-ое место, а с Тигран Петросяном в командном зачете заняли 2-ое место, став вице-чемпионами. Оганнес Габриелян поблагодарилруководство университета за содействие, отметил, что представители АГЭУ представились наилучшим образом и в основном доволен результатами.