«Խնայողությունների խաղը» որպես անձնական ֆինանսների կառավարման փորձառություն
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախաձեռնությամբ այսօր ֆինանսական ֆակուլտետում անցկացվեց «Խնայողությունների խաղ», որը միջհամալսարանական մրցույթ է և նպատակաուղղված է անհատների անձնական ֆինանսների կառավարման հիմնարար կարողությունների զարգացմանը: Խաղն անցկացվում է հայաստանյան 9 համալսարաններում, արդյունքների ստուգումից հետո համեմատվելու են բուհերի միավորները, և հայտնի են դառնալու հաղթողները: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց ՀՀ ԿԲ սպառողների շահերի պաշտպանության և ֆինանսական կրթության կենտրոնի փորձագետ Աննա Սադոյանը:
«Մրցում են 4 թիմեր, յուրաքանչյուրը մեկ ընտանիք է, որը գտնվում է ֆինանսապես անկայուն վիճակում: Մասնակիցները իրենց ֆինանսական որոշումներով 3 փուլի ընթացքում փորձում են ընտանիքը դուրս բերել անկայուն ֆինանսական վիճակից և որոշակի կայունություն ձեռք բերել»,-ասաց փորձագետը:
Այսօր մրցող ընտանիքների թիմերում ընդգրկված էին ֆինանսական ֆակուլտետի տարբեր մասնագիտություննների 1-ին և 2-րդ կուրսեցիներ: Խաղավարն էր ԿԲ նույն կենտրոնի փորձագետ Տիգրան Էլբակյանը:
Աննա Սադոյանը նաև տեղեկացրեց՝ այսօրվա արդյունքները ստուգված և ամփոփ կներկայացվեն մինչև մայիսի 17-ը և հասանելի կլինեն ԿԲ պաշտոնական կայքում:

«Игра сбережений» как практика управления личными финансами
Сегодня по инициативе Центрального банка РА на финансовом факультете прошел межуниверситетский конкурс “Игра сбережений”, направленный на развитие базовых навыков управления личными финансами индивидов.
Игра проводится в 9 армянских университетах, после проверки результатов станут известны победители. Об этом нам рассказала, эксперт Центра защиты интерсов потребителей и финансового образования ЦБ РА Анна Садоян.
«Состязаются 4 команды, каждая из них – семья, находящаяся в нестабильном финансовом положении. Участники с помощью своих финансовых решений на протяжении трех этапов пытаются вывести семью из нестабильного финансового положения и преобрести некоторую стабильность.
Анна Садоян также сообщила, что сегодняшние результаты проверены и кратко будут представлены до 17 мая и будут доступны на официальном сайте ЦБ.