ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի 2024-2025 ուստարվա առաջին նիստն ընթացավ կանոնակարգային հարցերի քննարկմամբ
Սեպտեմբերի 27-ին կայացավ 2024-2025 ուսումնական տարվա ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի առաջին նիստը՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր, գիտական խորհրդի նախագահ Արմեն Գրիգորյանի գլխավորությամբ։  Նրա առաջարկով խորհրդի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցեցին 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին։
Օրակարգային առաջին հարցով հաստատվեց ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի 2024-2025 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակի աշխատանքային պլանը, որից հետո գիտական խորհրդին կից մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Արա Մկրտչյանը ներկայացրեց դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու մասին հարցը։ Փակ գաղտնի քվեարկությամբ դոցենտի գիտական կոչում շնորհվեց ՀՊՏՀ բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի դասախոս, տ․գ․թ․ Արմեն Մարկոսյանին և լեզուների ամբիոնի ավագ դասախոս, տ․գ․թ․ Քրիստինա Թորգոմյանին։ Բուհի ղեկավարը շնորհավորեց գործընկերներին՝ ընդգծելով նրանց մասնագիտական և մարդկային արժանիքները։
Այնուհետև խորհուրդը հաստատեց ՀՊՏՀ գիտխորհրդին կից ուսումնամեթոդական և հրատարակչական հանձնաժողովներում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցերը, ինչպես նաև փոփոխություններ կատարեց բուհի ուսումնառության, գիտելիքի գնահատման և վարչարարության կազմակերպման կարգերում (ընթացիկ ակտիվության բաղադրիչ), ուսումնական աշխատանքների ծավալի հաշվարկի և դասախոսական կազմի ուսումնական նորմատիվները հաստատելու մասին որոշման մեջ, ակադեմիական կազմի ձևավորման կանոնակարգում, ավարտական աշխատանքի և մագիստրոսական թեզի կատարման, պաշտպանության ներկայացման և հրապարակային պաշտպանության կանոնակարգերում։ Վերջին երկու կանոնակարգերում փոփոխությունները հիմնականում վերաբերում էին աշխատանքներում գրագողության հարցերին, թեմաների տրման ժամկետներին։ Ներկայացված փոփոխությունները հաստատվեցին։
ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը ներկայացրեց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից 2024 թ․ առաջարկվող «Պետության դերը գործարար բարեվարքության ոլորտում, դրա խթանման մեխանիզմները» խորագրով հետազոտական թեման, որը հաստատվեց։
Օրակարգային վերջին հարցով գիտական խորհուրդը հաստատեց Լևոն Աշոտի Հակոբյանի ուսանողական իրավունքների վերականգնումը։

Проведено первое заседание ученого совета АГЭУ с обсуждением нормативных вопросов на 2024-2025 год
27 сентября состоялось первое заседание Ученого совета АГЭУ на 2024-2025 учебный год под руководством ректора АГЭУ, председателя Ученого совета Армена Григоряна. По его предложению члены совета почтили минутой молчания память жертв 44-дневной войны.
Первым вопросом повестки дня был план работы ученого совета АГЭУ на первое полугодие 2024-2025 учебного года, после чего председатель конкурсной комиссии при ученом совете Ара Мкртчян представил вопрос о награждении научное звание доцента. Закрытым тайным голосованием учёное звание доцента было присвоено преподавателю кафедры банковского дела и страхования АГЭУ, к.э.н. Маркосян Армену и старшему преподавателю кафедры языков, к.э.н. Кристине Торгомян. Глава вуза поздравил коллег, подчеркнув их профессиональные и человеческие заслуги.
Затем совет утвердил вопросы о внесении изменений в учебно-методические и издательские комиссии при Научном совете АГЭУ, а также внес изменения в порядок организации обучения, оценки знаний и администрирования вуза (компонент текущей деятельности), в решение о расчете объема учебных работ и утверждении учебных нормативов преподавательского состава, в регламент формирования академического состава, в порядок выполнения выпускной работы и магистерской диссертации. Изменения в двух последних положениях в основном касались вопросов плагиата в работах, сроков подачи тем. Представленные изменения были одобрены.
Проректор АГЭУ по науке Татул Мкртчян представил научно-исследовательскому центру «Амберд» тему исследования под названием «Роль государства в сфере деловой этики, механизмы ее стимулирования», предложенную комиссией по предотвращению коррупции в 2024 году, которая была одобрена.
Последним вопросом повестки дня ученый совет утвердил восстановление студенческих прав Акопян Левона Ашотовича.