ՀՊՏՀ պատվիրակությունը ՉԺՀ-ում մասնակցել է երկրի զարգացման ժամանակակից փորձին նվիրված միջազգային սեմինարին
30.09.2024 Ամբերդ
Սույն թվականի սեպտեմբերի 2-15-ը ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները գործուղվել են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն: Այցի նպատակը ՉԺՀ Առևտրի նախարարության ՉԺՀ Ազգային զարգացման և բարեփոխումների հանձնաժողովի միջազգային զարգացման կենտրոնի կողմից կազմակերպված միջազգային սեմինարին մասնակցությունն էր, որի շրջանակներում 8 երկրի 27 ներկայացուցիչներ ծանոթացել են ՉԺՀ վերափոխման և տնտեսական զարգացման փորձին։
ՀՊՏՀ պատվիրակության կազմում էին գիտության գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Թաթուլ Մկրտչյանը (պատվիրակության ղեկավար), հասարակագիտության ամբիոնի վարիչ, քաղ.գ.դ. Վարդան Աթոյանը, վիճակագրության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Արմեն Քթոյանը, ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Մարե Խաչատրյանը, ինչպես նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետներ Շուշան Մովսիսյանը և Ռուզաննա Թադևոսյանը։
Միջազգային սեմինարի շրջանակներում տեղի են ունեցել ՉԺՀ զարգացման ռազմավարությունների, բարեփոխումների, վերափոխումների և պլանավորման թեմաներով դասախոսություններ և փորձագիտական քննարկումներ, միաժամանակ այցելություններ են կազմակերպվել Պեկին, Շանհայ և Վուսի քաղաքների տեխնոլոգիական, արդյունաբերական, գյուղատնտեսական հաստատություններ և կենտրոններ:
Միջազգային սեմինարի շրջանակներում յուրաքանչյուր երկրի պատվիրակություն հանդես է եկել նաև իր երկրում ընթացող վերափոխումների մասին պատմող համառոտ զեկույցով:
ՀՊՏՀ ներկայացուցիչների խոսքով՝ այցը չափազանց օգտակար է եղել, միջոցառումների ընթացքում հաստատվել են նոր կապեր, ինչը կարող է նպաստել ապագա համագործակցություններին և ակադեմիական փոխանակումներին: Միաժամանակ հնարավորություն է ընձեռվել ձեռք բերված գիտելիքներն ու փորձը փոխանցել ՀՊՏՀ ուսանողներին և գործընկերներին:

Делегация АГЭУ в Китайской Народной Республике приняла участие в международном семинаре, посвященном современному опыту развития страны
30.09.2024 Амберд
С 2 по15 сентября текущего года представители АГЭУ отправились в командировку в Китайскую Народную Республику. Целью визита было участие в международном семинаре, организованном Центром международного развития КНР Национальной комиссией развития и реформ Министерства торговли КНР, в рамках которого 27 представителей из 8 стран ознакомились с трансформацией КНР и опыт экономического развития.
В состав делегации АГЭУ входили проректор по науке, к.ф.н., профессор Татул Мкртчян (глава делегации), заведующий кафедрой социальных наук, к.ф.н. Вардан Атоян, заведующий кафедрой статистики, к.э.н., доцент Армен Ктоян, доцент кафедры финансов, к.э.н. Маре Хачатрян, а также специалисты исследовательского центра «Амберд» Шушан Мовсисян и Рузанна Тадевосян.
В рамках международного семинара были проведены лекции и экспертные дискуссии по темам стратегий развития, реформ, преобразований и планирования КНР, организованы визиты в технологические, промышленные, сельскохозяйственные институты и центры Пекина, Шанхая и Уси.
В рамках международного семинара делегации каждой страны представили краткий отчет о происходящих преобразованиях в своей стране. По словам представителей АГЭУ, визит был чрезвычайно полезным, в ходе мероприятий были установлены новые контакты, которые могут способствовать будущему сотрудничеству и академическим обменам. При этом удалось передать полученные знания и опыт студентам и коллегам АГЭУ.