Դիտումների քանակ՝ 1951
2018-2019 ուսումնական տարվա 2-րդ կիսամյակում մեր համալսարանը «Էրազմուս+» ծրագրի գործընկեր բուհերից հյուրընկալել է 2 ուսանողի. այժմ ՀՊՏՀ-ում սովորում են Վառնայի տնտեսագիտական համալսարանի (Բուլղարիա) 3-րդ կուրսեցի Լիլի Մարտիրոսյանը և Սուչավայի Ստեֆան չել Մարեի (Ռումինիա) անվան համալսարանի 2-րդ կուրսեցի Անդրեյ Կասապը: Փետրվարի 11-ից նրանք ուսումնառում են միջազգային ուսանողների համար նախատեսված հատուկ (մոդուլային) ծրագրով:
Նրանց մասին լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին ասացին ՀՊՏՀ-ում «Էրազմուս+» ծրագրի համակարգող արտաքին կապերի բաժնի մեր գործընկերները: Ուսումնառության ավարտին առիթ ունեցանք հանդիպել Էրազմուսականների հետ, զրուցել, գրի առել նրանց տպավորությունները համալսարանից և Հայաստանից:
Բուլղարիայում ապրող Լիլին հայ է և ինչպես ինքն է ասում՝ եկել է ոչ միայն սովորելու, այլև հայրենիքն ավելի լավ ճանաչելու:
«Ես այստեղ հարազատներ ունեմ, եղել էի Հայաստանում, բայց «Էրազմուս+»-ի շրջանակում ուսումնառությունն ինձ համար բացառիկ հնարավորություն էր իմ ժողովրդի հետ շփվելու, նոր ընկերներ ձեռք բերելու, իմ մշակույթն ու պատմությունն անմիջականորեն ուսումնասիրելու: Համալսարանական առօրյան էլ այստեղ հետաքրքիր ու հագեցած է, շնորհակալ ենք մեզ դասավանդող դասախոսներին»,-ասաց Լիլին:
Անդրեյի համար ևս այս ուսումնաշրջանը ճանաչողական էր: Առաջին անգամ Հայաստանը տեսած օտարերկրացի ուսանողը վառ տպավորություններ ունի մեր երկրից:
«Ամենաշատն ինձ դուր է գալիս հայ ժողովրդի ֆանտաստիկ հյուրընկալությունն ու ջերմությունը: Հայաստանը հիանալի է իր ժողովրդով: ՀՊՏՀ-ում մենք հարստացրել ենք մեր գիտելիքներն ու հմտությունները, հաղորդակցվել նոր կրթական մշակույթի»:
Կիսամյակը մոտենում է եզրագծին, Լիլին ու Անդրեյը ամփոփում են ստացած գիտելիքներն ու շուտով մեկնելու են Հայաստանից: Հարցին՝ կրկին կսովորեի՞ք ՀՊՏՀ-ում, եթե հնարավորություն ունենայիք՝ ուսանողները խանդավառ պատասխանեցին՝ անկասկած:

Во 2-м семестре 2018-2019 учебного года 2 студента вузов - партнеров программы "Эразмус+" посетили АГЭУ: студентка 3-го курса экономического университета Варны (Болгария) Лили Мартиросян и студент 2-го курса университета имени Штефана чел Маре (Румыния) Андрей Касап.
С 11-го февраля они проходят обучение по специальной (модульной) программе, предусмотренной для международных студентов.
О них отделу информации и связей с общественностью сообщили наши коллеги, координаторы программы "Эразмус+" в АГЭУ из отдела внешних связей АГЭУ. В конце их обучения нам предоставилась возможность встретиться с ними, побеседовать о впечатлениях, об Армении и Армянском государственном экономическом университете.
Лили, проживающая в Болгарии, по ее словам приехала не только получать образование, а и лучше узнать свою родину.
"У меня здесь есть родные, я была в Армении, но в рамках "Эразмус+" мне предоставилась беспрецедентная возможность пообщаться с моим народом, приобрести новых друзей, ознакомиться с моей культурой и историей. Университетские будни здесь интересные и насыщенные, и мы очень благодарны нашим преподавателям"- сказала Лили.
Для Андрея также этот визит носит ознакомительный характер. Иностранный студент, побывавший в Армении впервые получил яркие впечатления от нашей страны.
"Больше всего мне понравилась фантастическая гостеприимство и теплота армянского народа. Армения прекрасна своим народом. В АГЭУ мы обогатили наши знания и навыки, столкнулись с новой образовательной культурой".
Приближается к концу семестр, Лили и Андрей заканчивают свое обучение в Армении и полученными знаниями вскоре покинут Армению. На вопрос: хотели бы снова учиться в АГЭУ, если бы предоставилась такая возможность?, студенты с улыбкой ответили –"несомненно".