ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղում երեկ ամփոփվել է «Աղետի գոտուց զարգացման գոտի…անցյալի դասերը և ժամանակի մարտահրավերները» խորագրով միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված Սպիտակի երկրաշարժի տարելիցին:
Գյումրու մեր գործընկերները հայտնում են, որ մասնաճյուղի առաջին միջազգային գիտաժողովին մասնակցել են հայաստանյան և արտասահմանյան ավելի քան 10 բուհերի 80 մասնակիցներ՝ 60 գիտական զեկուցումներով:
Երեք օր շարունակ 17 պրոֆեսոր, 36 դոցենտ, 18 գիտությունների թեկնածու, շուրջ երկու տասնյակ ասպիրանտ ու ուսանող խոսել են աղետի հետևանքներից, մարզի զարգացման խոչընդոտներից ու նախանշել բարգավաճման ուղին:
Եռօրյա միջազգային գիտաժողովի վերջին օրը, գիտաժողովի արդյունքների ամփոփումից հետո, մասնակիցները շրջայց են կատարել Գյումրի քաղաքում, նաև գործնականում ուսումնասիրել մարզի ուժեղ ու թույլ կողմերը։
Գիտաժողովում հնչած առաջարկությունները նախատեսվում է ներկայացնել պետական կառավարման մարմինների և այլ շահագրգիռ անձանց ուշադրությանը. կազմակերպիչները նշում են՝ նպատակը դրանք գործնական քայլերի վերածելն է, որպեսզի Գյումրին և Շիրակը դադարեն աղետի գոտի կոչվելուց` հռչակվելով զարգացած ենթակառուցվածքներով, իրապես սպորտի, մշակույթի, ինովացիայի, զբոսաշրջության, զարգացման գոտի:

Вчера Гюмрийский филиал АГЭУ подвел итоги международной конференции под названием «Из зоны бедствия в зону развития…..уроки прошлого и вызовы времени», посвященной годовщине Спитакского землетрясения.
Наши гюмрийские коллеги сообщают, что 80 участников из более чем 10 армянских и зарубежных вузов приняли участие в первой международной конференции филиала с 60 научными докладами.
В последний день трехдневной международной конференции после подведения итогов конференции участники совершили поездку по городу Гюмри, а также практически ознакомились с сильными и слабыми сторонами марза.
Рекомендации, сделанные на конференции, должны быть доведены до сведения органов государственной власти и других заинтересованных сторон. Организаторы говорят, что цель состоит в том, чтобы превратить их в практические шаги, чтобы не дать Гюмри и Шираку называться зоной бедствия, а быть с развитой инфраструктурой, спортом, культурой, инновациями, туризмом, зоной развития.