Մեկնարկեց «Հոսպիտալ մենեջմենթ» 5-րդ դասընթացը
Այսօր մեկնարկեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Ազգային բժշկական պալատի կողմից համատեղ կազմակերպվող «Հոսպիտալ մենեջմենթ» հերթական կարճաժամկետ դասընթացը, որին մասնակցում էր ՀՀ առողջապահության ոլորտի 25 ներկայացուցիչ՝ բժշկական կազմակերպությունների, դրանց ստորաբաժանումների ղեկավարներ, ավագ բուժաշխատողներ և բժշկական կազմակերպությունների ղեկավար անձնակազմի անդամներ։
Դասընթացի մասնակիցներին ողջունեց շարունակական կրթության բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանը՝ հույս հայտնելով, որ վերապատրաստումը կլինի արդյունավետ և օգտակար:
Ազգային բժշկական պալատի նախագահ Նարեկ Վանեսյանը, ով խմբի առաջին դասընթացավարն է, ողջունելով մասնակիցներին նշեց, որ սա 5-րդ դասընթացն է, և այն ամբողջովին հիմնված է առողջապահության կառավարման միջազգային փորձի և հայաստանյան իրողությունների վրա: ՀՊՏՀ-ի հետ համագործակցության առումով նա նշեց, որ մեր համալսարանն ամուր հենարան է և ի դեմս բուհի ղեկավարության տրամադրում է ուսումնական բացառիկ միջավայր: Առաջին դասը նվիրված էր ՀՀ առողջապահության կառավարման սկզբունքներին, առողջապահության ոլորտի ազգային ծրագրերին:
Կարճաժամկետ դասընթացները ՀՊՏՀ-ում կազմակերպում է արտաքին կապերի դեպարտամենտի շարունակական կրթության բաժինը, դասընթացն իրականացվել է նաև ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղում:
Հիշեցնենք. դասընթացը կրեդիտավորված է ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով և շնորհում է 54 տեսական և 9 գործնական ՇՄԶ կրեդիտ։

Стартовал 5-ый по счету курс “Госпитальный менеджмент”
Сегодня стартовал очередной краткосрочный курс “Госпитальный менеджмент”, организованный Армянским государственным экономическим университетом совместно с Национальной медицинской палатой РА. Участниками курса являются 26 представителей сферы здравоохранения РА: руководители медицинских учреждений и их подразделений, старшие медработники и члены руководящего состава медицинских организаций.
Слушателей курса приветствовала начальник отдела непрерывного образования АГЭУ Агавни Акобян, выразившая надежду, что курс переподготовки будет результативным и принесет пользу.
Председатель Национальной медицинской палаты Нарек Ванесян, являющийся также первым тренером группы, приветствовал участников, отметив, что это 5-ый по счету курс, который полностью базируется на международном опыте управления сферой здравоохранения, а также на армянских реалиях. В плане сотрудничества с АГЭУ он отметил, что наш вуз является крепкой опорой и в лице руководства вуза предоставляет исключительную учебную среду. Первый урок был посвящен принципам управления сферой здравоохранения, национальным программам в данной сфере.
Краткосрочный курс в АГЭУ организуется отделом непрерывного образования департамента внешних связей, курс был реализован также в филиале г. Гюмри.
Напомним, что курс аккредитован приказом министра здравоохранения РА и присуждает 54 теоретических и 9 практических кредитов.