ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանն առաջին անգամ Տնտեսագիտականում է. նրա խոսքով՝ ՀՊՏՀ-ում շատ են տաղանդավոր ուսանողները
Դեսպան Ֆուկուշիմային և դեսպանության երկրորդ քարտուղար Րիկա Օնոդերային ընդունեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը, այնուհետև դեսպանը ծանոթություն-հանդիպում ունեցավ բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ։ Ողջունելով պատվարժան հյուրին՝ Դիանա Գալոյանը մեծապես կարևորեց հայ-ճապոնական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարը։
«Հուսով եմ՝ դեսպանի այցը լայն հնարավորություններ կբացի ՀՊՏՀ-ի համար՝ ճապոնական բուհերի հետ համագործակցություն սկսելու և խթանելու առումով։ Մենք հիանում ենք կրթության ոլորտում Ճապոնիայի օրինակով, հարուստ մշակույթով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների սրընթաց զարգացմամբ։ Համոզված եմ՝ այս այցը, որ առաջինն է, բայց վստահաբար՝ ոչ վերջինը, կայուն հիմքեր կստեղծի երկարաժամկետ համագործակցության համար»,- ասաց ՀՊՏՀ ռեկտորը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպանն ասաց, որ ամեն ինչ կանի հայ-ճապոնական տնտեսական կապերը խորացնելու, ՀՊՏՀ-ի և Ճապոնիայի բուհերի միջև համագործակցության ձևավորման և ամրապնդման ուղղությամբ։ Դեսպանը վստահ է՝ այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հիմք կստեղծեն հետագայում ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի, փոխադարձ այցերի համար։
Մասանորի Ֆուկուշիմայի խոսքով՝ ՀՊՏՀ ուսանողները տաղանդավոր են, իսկ ճապոներենի ամենամյա մրցույթում այս տարի առաջին տեղը գրաված ՀՊՏՀ ուսանող Դավիթ Մելքումյանի հետ դեսպանն անձամբ է ծանոթացել՝ երիտասարդին քաջալերելով ավելի հմտանալ ճապոներենի իմացության մեջ։ Ինքը՝ Մասանորի Ֆուկուշիման, արդեն որոշ հայերեն բառեր ու արտահայտություններ գիտի։ Այս մասին նա տեղեկացրեց, ապա բարեկամական հարաբերությունների մեկնարկին հաջող ընթացք մաղթեց հայերենով։
Այնուհետև ներկաներն ակնդրեցին և ունկնդրեցին «Ճապոնագիտություն» առարկայի բաց դաս-շնորհանդեսը՝ հայ-ճապոնական տնտեսական, կրթական ու մշակութային աղերսների վերաբերյալ։
Թեև սերտ շփումը ճապոնացի դիվանագետի հետ միայն սկզբնավորման փուլում է, բայց ճապոնական մշակույթին ու երկրի առանձնահատկություններին ՀՊՏՀ ուսանողներն սկսել են ծանոթանալ դեռ նախորդ տարվանից, երբ ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնում ներդրվեց «Ճապոնագիտություն» առարկան, և այն վստահվեց ֆինանսների ամբիոնի դասախոս, տնտեսագիտության թեկնածու, ճապոնագետ Աննա Վարդանյանին: Նոր ու հետաքրքիր ուսումնական մեթոդներով նա օգնում է ուսանողներին ուսումնասիրել հայ-ճապոնական առնչությունները, հատկապես՝ զարգացած երկրներից մեկի փորձը տնտեսության տարբեր ճյուղերում։
Աննա Վարդանյանը, ով մոտ 20 տարի զբաղվում է ճապոնագիտությամբ, Հայաստան-Ճապոնիա հարաբերությունների պատմամշակութային մի քանի առնչությունների բացահայտման հեղինակ է, ՀՊՏՀ-ից առաջին ուսանողն է եղել, ով ներբուհական ծրագրով 2000 թ․ մեկնել է Ճապոնիա՝ ուսումնառության երկու տարի անցկացնելով այնտեղ։ Նրա փոխանցմամբ՝ հաջորդ տարի լրանում է Հայաստան-Ճապոնիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի շրջանակներում կկազմակերպվեն տարատեսակ գիտամշակութային միջոցառումներ, որոնց կմասնակցի նաև Տնտեսագիտական բուհը։

Чрезвычайный и полномочный посол Японии в РА впервые посетил АГЭУ: по его словам, в АГЭУ много талантливых студентов
Посол Фукушима и второй секретарь посольства Рика Онодера стали гостями ректора АГЭУ Дианы Галоян. Посол встретился с представителями профессорско-преподавательского состава вуза. Приветствовав почтенного гостя, Диана Галоян подчеркнула важность перспектив развития армяно-японских отношений.
“Надеюсь, визит Посла откроет широкие возможности перед АГЭУ в плане развития сотрудничества с японскими вузами. Мы восхищаемся примером Японии в образовательной сфере, а также богатой культурой Японии, стремительным развитием информационных технологий. Я уверена, что этот первый, но отнюдь не последний визит заложит основы сотрудничества в долгосрочной перспективе”-, отметила ректор АГЭУ.
Поблагодарив за теплый прием, Посол подчеркнул, что сделает все возможное для укрепления армяно-японских экономических связей, а также для развития сотрудничества между АГЭУ и японскими вузами. Посол выразил уверенность, что достигнутые в ходе визита договоренности станут основой для реализации в будущем программ обмена студентов и преподавателей, а также взаимных визитов.
По словам Посла, студенты АГЭУ талантливы, а со студентом АГЭУ Давидом Мелкумяном, победившим в ежегодном конкурсе по японскому языку в этом году, он уже лично знаком. Сам Масанори Фукушима уже знает несколько армянских слов и выражений, он пожелал присутствующим удачи в установлении дружеских отношений на армянском языке.
Далее был проведен открытый урок, посвященный армяно-японским экономическим, образовательным и культурным связям.
Знакомство студентов АГЭУ с японской культурой и особенностями страны началось в прошлом году, когда кафедрой международных экономических отношений АГЭУ был внедрен курс “Японоведение (японистика)”. Курс ведет преподаватель кафедры финансов, кандидат экономических наук, японист Анна Варданян, которая с использованием новых и интересных методов знакомит студентов с армяно-японскими связями и опытом одной из самых развитых стран мира в разных сферах экономики.
Анна Варданян уже около 20 лет занимается вопросами японистики, ей принадлежит ряд открытий в области армяно-японских историко-культурных отношений. Она была первой студенткой из АГЭУ, которая в рамках внутривузовской программы в 2000 г. отправилась в Японию, чтобы в течение двух лет проходить там курс обучения. По словам Анны Варданян, в следующем году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между РА и Японией. В рамках юбилея планируется организация различных научно-культурных мероприятий, в которых примет участие и АГЭУ.