Ավարտվեց ֆուտզալի բարձրագույն խմբի առաջնությունը, մեկնարկեցին հանրապետական 23-րդ ուսանողական մարզական խաղերը
28.03.2022
Դիտումների քանակ՝ 1043
2021-2022 թթ. ֆուտզալի բարձրագույն խմբի առաջնության փլեյ-օֆֆ փուլի եզրափակիչ և 3-րդ տեղի համար հանդիպումներն ավարտվեցին։ Եզրափակիչ երկրորդ խաղում «Երևան ՖԱ»-ն, հաղթելով «Արարատ-Արմենիա»-ին, նվաճեց առաջնության չեմպիոնի տիտղոսը, իսկ «ՀՊՏՀ Երևան» թիմը 10։3 հաշվով առավելության հասավ «Լոգիկոն»-ի նկատմամբ և զբաղեցրեց երրորդ հորիզոնականը։ Մեր համալսարանի «ՀՊՏՀ Երևան» թիմն առաջիկայում կմասնակցի ՀՀ ֆուտզալի գավաթի խաղարկությանը:
Առջևում ՀՀ ուսանողական մարզական 23-րդ խաղերն են։ Այն, ինչպես միշտ, կազմակերպվում է Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի (ՀՈՒՄՖ) կողմից։ Ինչպես տեղեկացանք ՀՈՒՄՖ նախագահ, ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի վարիչ Հովհաննես Գաբրիելյանից, այս տարի ուսանողական մարզական խաղերին մասնակցում են հանրապետության 25 բուհերի ավելի քան 2000 ուսանող մարզիկներ։ Խաղերի շրջանակներում կանցկացվեն 18 մարզաձևերի 17 առաջնություններ և մեկ լիգա (ֆուտզալ)։
Ուսանողական մարզական խաղերի ավարտը նախատեսվում է դեկտեմբերին։ Այս ընթացքում ՀՈՒՄՖ-ն ակտիվորեն կհամագործակցի տարբեր մարզաձևերի ազգային ֆեդերացիաների հետ։
Հովհաննես Գաբրիելյանի փոխանցմամբ՝ միջոցառման նպատակը ուսանողների շրջանում ֆիզիկական դաստիարակության և սպորտի դերի բարձրացումն է, առողջ ապրելակերպի քարոզը։

Завершилось первенство по футзалу среди команд высшей лиги, стартовали 23-ьи студенческие спортивные игры
Завершились матчи плей-офф и за третье место первенства 2021-2022 гг. по футзалу среди команд высшей лиги. В финальном матче команда “Арарат-Армения”, одержав победу над командой “Ереван ФА”, завоевала титул чемпиона. Команда “АГЭУ Ереван” со счетом 10:3 одержала победу над командой “Логикон” и заняла третье место. Команда нашего вуза “АГЭУ Ереван” в ближайшее время примет участие в розыгрыше кубка РА по футзалу.
Впереди 23-ьи студенческие спортивные игры. Как всегда, Игры организует Студенческая спортивная федерация Армении. По словам председателя Федерации, заведующего кафедрой физвоспитания, ЧС и ГО АГЭУ Ованнеса Габриеляна, в этом году в Играх принимает участие более 2000 студентов-спортсменов из 25 вузов РА. В рамках Игр будет проведено 17 первенств по 18 видам спорта и одна лига (футзал).
Подведение итогов Игр состоится в декабре. Студенческая спортивная федерация Армении будет активно сотрудничать с национальными федерациями различных видов спорта. Цель мероприятия – повышение роли физвоспитания и спорта и популяризация здорового образа жизни.