Սեմինարների շարք՝ «Միներվա» ծրագրի շրջանակում
Մարտի 24-ին և 28-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում «Միներվա» («Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում») ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցան սեմինարներ հետազոտողների և գիտական պարբերականների աշխատակիցների համար։
Սեմինարների նպատակն էր հետազոտողներին և խմբագիրներին ներկայացնել բաց գիտահետազոտական հարթակների օգտագործման գործիքակազմը, ինչպես նաև «բաց գիտության» հնարավորություններն ու առավելությունները՝ բաց հասանելիության սկզբունքների և մեթոդաբանության արդյունավետ կիրառման միջոցով։
Սեմինարի մեկնարկին «Միներվա» ծրագրի ՀՊՏՀ համակարգող, ֆոնդհայթայթման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը ներկայացրեց ծրագրի թիրախային նպատակադրումները, դրա շրջանակում իրականացված աշխատանքներն ու ձեռքբերումները։
ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանն անդրադարձավ «բաց գիտության» համակարգի հիմնական սկզբունքներին ու առանձնահատկություններին, ՀՊՏՀ-ում «բաց գիտության» քաղաքականության կարևորությանը, այս ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին, ինչպես նաև համալսարանի առջև ծառացած մարտահրավերներին և հեռանկարներին։ Պրոռեկտորն ընդգծեց, որ մի շարք փաստաթղթերի և ռազմավարական ծրագրերի ընդունմամբ ՀՊՏՀ ակադեմիական հանրույթն արդեն իսկ կարևորել է բաց գիտության սկզբունքների անհրաժեշտությունը։
Թաթուլ Մկրտչյանը ներկայացրեց նաև հետազոտական ոլորտում տեխնիկական և բովանդակային ենթակառուցվածքների ստեղծման ու հզորացման, գրագողության և ակադեմիական էթիկայի խախտումների դեմ պայքարի կառուցակարգերի ներդրման ու հետազոտական գործունեության արդյունքների պահոցի ստեղծման գործընթացը ՀՊՏՀ-ում։
ՀՊՏՀ EURAXESS համակարգող, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ Եվգենյա Բազինյանն իր ելույթում անդրադարձավ հետազոտողների մասնագիտական կարողությունների զարգացման և մասնագիտական աճին ուղղված առաջնահերթ ռազմավարական քայլերին, «Գիտահետազոտական ոլորտի կառավարման գերազանցության աստիճանի» (HR Excellence in Research award) ստեղծած հեռանկարներներին համալսարանի և հետազոտողների համար։ Նա ներկաներին ծանոթացրեց EURAXESS համաեվրոպական հետազոտողների հարթակին և դրա ընձեռած հնարավորություններին։
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետ-փոխտնօրեն, ՀՊՏՀ հասարակագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Աթոյանը ներկայացրեց միջազգային գիտական շտեմարանները և դրանց հնարավորությունները։
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, «Բանբեր ՀՊՏՀ» գիտական հանդեսի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Դավիթ Հախվերդյանն իր ելույթում անդրադարձավ գիտահետազոտական աշխատանքների մեթոդաբանությանը, այդ թվում՝ գիտական հրապարակումներում հղումներին և գրագողությանը։

Цикл семинаров в рамках программы “Минерва”
В рамках программы “Минерва” (Развитие потенциала открытой науки и управления исследованиями в вузах Молдовы и Армении) 24-го и 28-го марта в Армянском государственном экономическом университете были проведены семинары для исследователей и сотрудников научных периодических изданий.
Цель семинаров – представить исследователям и редакторам инструментарий открытых научно-исследовательских платформ, а также возможности и достоинства “открытой науки” по принципам открытого доступа и эффективного применения методологии исследований.
В начале семинара координатор программы “Минерва” от АГЭУ, начальник отдела фандрайзинга Нерсес Геворгян представил цели программы, работу, проделанную в рамках программы и достижения АГЭУ в данном направлении.
Проректор по науке Татул Мкртчян обсудил с присутствующими основные принципы и особенности системы “открытой науки”, важность политики “открытой науки” в АГЭУ, работу, проделанную в данном направлении, а также вызовы и перспективы. Проректор подчеркнул, что академический состав АГЭУ осознает необходимость принципов открытой науки, в связи с чем был утвержден ряд документов и стратегических программ.
Татул Мкртчян также представил проделанную работу по созданию и развитию технических и содержательных инфраструктур в исследовательской сфере, деятельность вуза по внедрению механизмов борьбы с плагиатом и нарушениями академической этики, а также по созданию депозитария результатов научных исследований.
Координатор EURAXESS от АГЭУ, заведующая кафедрой экономико-математических методов Евгения Базинян представила присутствующим возможности платформы EURAXESS.
Старший эксперт и заместитель директора исследовательского центра АГЭУ “Амберд”, заведующий кафедрой общественных наук Вардан Атоян представил международные научные базы данных и их возможности.
Директор исследовательского центра “Амберд”, заместитель главного редактора научного журнала “Вестник АГЭУ” Давид Ахвердян в своем выступлении представил методологию научно-исследовательских работ, в том числе ссылки на научные публикации и плагиат.