Եվրոպական միությունը հաստատել է ՀՊՏՀ-ում իրականացվող Ժան Մոնե մոդուլ ծրագրի վերջնական հաշվետվությունը
03.02.2023
Դիտումների քանակ՝ 1363
Եվրոպական միության Կրթության, աուդիովիզուալ և մշակույթի գործադիր գործակալությունը հաստատել է ՀՊՏՀ-ում իրականացվող «ԵՄ քաղաքականությունը, գործող կարգավորումներն ու վարչական կառուցվածքը (EU-PPP)» Ժան Մոնե մոդուլ ծրագրի՝ ՀՊՏՀ ներկայացրած վերջնական հաշվետվությունը։ Պաշտոնական նամակում հիշյալ գործակալությունն իր երախտագիտությունն է հայտնել ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Դիանա Գալոյանին՝ ծրագրի արդյունավետ իրականացման համար։
Հիշեցնենք, որ «ԵՄ քաղաքականությունը, գործող կարգավորումներն ու վարչական կառուցվածքը (EU-PPP)», Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ, հաջողությամբ իրականացվել է ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի կողմից 2019-2022 թվականներին։ Մոդուլի շրջանակներում «Միջազգային տնտեսագիտություն» մասնագիտության մագիստրանտներն ուսումնասիրել են հետևյալ դասընթացները՝ «Եվրոպական տնտեսական ինտեգրում», «ԵՄ հաստատություններ և որոշումներ կայացնելու մեխանիզմներ», «ԵՄ-ն և աշխարհը»։ Մեզ հետ զրույցում միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դասախոս, տնտեսագիտության թեկնածու Ալբերտ Հայրապետյանը նշեց, որ մոդուլի ավարտից հետո էլ մագիստրանտներին նշյալ առարկաները դասավանդվում են։ Մոդուլի շրջանակներում նախատեսված Եվրոպական ինտեգրացիայի վերաբերյալ հետազոտությունը, որն իրականացրել են տ․գ․դ․ Դիանա Գալոյանը և տ․գ․թ․ Ալբերտ Հայրապետյանը, Եվրոպական ուսումնասիրությունների կովկասյան ասոցիացիայի կողմից ներկայացվել է հրապարակման և տպագրվելու է Գերմանիայում՝ «Իբիդեմ» հրատարակչական ընկերությունում։ Հետազոտությունը միջազգայնորեն հանրայնացվելու է ԱՄՆ Կոլումբիայի համալսարանի աշխարհահռչակ հրատարակչական ընկերության կողմից։

Европейский совет утвердил итоговый отчет программы модуля Жана Моне, реализуемого в АГЭУ
Исполнительное агентство по образованию, культуре и аудиовизуальным средствам Европейского союза утвердило итоговый отчет АГЭУ по программе модуля Жана Моне «Политика ЕС, действующие регулировки и административное устройство (EU-PPP)», реализуемого в АГЭУ. В официальном письме Агентство выразило благодарность ректору АГЭУ, доктору экономических наук, профессору Диане Галоян за эффективное осуществление программы.
Напомним, что программа модуля Жана Моне «Политика ЕС, действующие регулировки и административное устройство (EU-PPP)» была успешно реализована кафедрой международных экономических отношений АГЭУ в 2019-2022 гг. В рамках указанного модуля магистранты, обучающиеся по направлению подготовки «Международная экономика», изучили следующие курсы: «Европейская экономическая интеграция», «Институты ЕС и механизмы принятия решений», «ЕС и мир». В беседе с нами преподаватель кафедры международных экономических отношений, кандидат экономических наук Альберт Айрапетян отметил, что и по завершении модуля магистрантам преподаются указанные курсы. В рамках модуля также было запланировано проведение исследования о европейской интеграции, осуществленное д. э. н. Дианой Галоян и к. э. н. Альбертом Айрапетяном, которое рекомендовано к печати Кавказской ассоциацией европейских исследований и будет опубликовано в Германии в издательстве «Ибидем».