ՀՊՏՀ-ում ֆրանսերենի տոն էր
Ամեն տարի մարտի 20-ին աշխարհի հինգ մայրցամաքներում նշվում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը։ Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության լիիրավ անդամ է՝ սկսած 2012 թվականից։ Անմասն չմնալով ֆրանկոֆոնիայի տոնից՝ այսօր՝ մարտի 18-ին, ՀՊՏՀ-ում տեղի ունեցավ «Կանանց հնարավորությունների անսահման տիեզերքը» խորագրով միջոցառում, որի նպատակն էր խթանել ֆրանսերենի նկատմամբ հետաքրքրությունը և ի ցույց դնել ֆրանկոֆոն երկրների մշակութային ու լեզվական բազմազանությունը: ՀՊՏՀ ուսանողուհիները ներկայացրեցին համաշխարհային ճանաչում ունեցող և ֆրանսերենին տիրապետող հայ անվանի կանանց, որոնք ոգեշնչման աղբյուր կարող են լինել նաև ցանկացած հայ կնոջ համար։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը, դեկաններ, ամբիոնի վարիչներ, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության կրթական և համալսարանական հարցերով կցորդ Սելին Գերենը, ինչպես նաև Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի ներկայացուցիչներ։
Խոսելով ֆրանսերենի դասավանդման կարևորության մասին՝ ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի ասիստենտ, միջոցառման կազմակերպիչ Իզաբելլա Աբգարյանն ընդգծեց, որ մեկ օտար լեզու իմանալն այսօր արդեն բավարար չէ, և ուսանողները պետք է ձգտեն հնարավորինս շատ օտար լեզուների տիրապետել. «Ուրախ եմ, որ բուհում կարևորվում է այդ հանգամանքը և դեռ նախորդ տարվանից ֆրանսերենի ուսուցումը, որպես երկրորդ օտար լեզու, ընդգրկվել է ուսումնական ծրագրում։ ՀՊՏՀ այսօրվա ուսանողուհիները վաղը կերտելու են Հայաստանի տնտեսության վերելքը, և դրա համար պետք է միայն սովորել, լինել համարձակ ու նախաձեռնող»։
Միջոցառման ավարտին տեղի ունեցավ ֆրանսերեն գրքերի ֆլեշմոբ, մասնակիցներն ըմբոշխնեցին ֆրանսիական շանսոնի հնչյունները ու համտեսեցին նրբահամ կրուասան։

Праздник французского языка – в АГЭУ
Каждый год 20 марта на пяти континентах мира отмечается Международный день франкофонии. Армения является полноправным членом Международной организации франкофонии с 2012 г. Сегодня, 18 марта в АГЭУ состоялось мероприятие “Бескрайняя вселенная возможностей женщин”, целью которого являлось стимулирование интереса к французскому языку и демонстрация культурного и языкового разнообразия стран-франкофонов. Студентки АГЭУ представили известных женщин армянского происхождения, владеющих французским языком, которые могут быть источником вдохновения для любой армянки.
На мероприятии присутствовали ректор АГЭУ Диана Галоян, деканы, заведующие кафедрами, атташе по образовательным и университетским вопросам Посольства Франции в Армении Селин Герен, а также представители Французско-армянского профессионального учебного центра.
Говоря о важности обучения французскому языку, ассистент кафедры языков АГЭУ и организатор мероприятия Изабелла Абгарян подчеркнула, что сегодня уже недостаточно владеть одним иностранным языком, и студенты должны стремиться к овладению как можно большим количеством языков. “Я рада, что в вузе осознают важность владения несколькими иностранными языками, и поэтому с прошлого года обучение французскому как второму иностранному было включено в учебную программу. Сегодняшние студентки АГЭУ завтра будут строить экономику Армении, а для этого необходимо всего лишь учиться, быть отважными и инициативными”, - отметила Изабелла Абгарян.
В конце мероприятия состоялся флешмоб французских книг, а под звуки французского шансона участников угостили круассанами.