«Էրազմուս+»-ի շրջանակում ՀՊՏՀ-ականների այցը Պուլայի համալսարան
2022 թվականի հունվարի 24-28-ը «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում Պուլայի Յուրա Դոբրիլայի  համալսարան (Խորվաթիա) են այցելել ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակիցներ Շուշան Մովսիսյանը, Ռուզաննա Թադևոսյանը, տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի աշխատակից Լիլիթ Ազարյանը և կառավարման ամբիոնի դասախոս Աննա Հարությունյանը: Փորձի փոխանակման նպատակով աշխատակիցները ծանոթացել են համալսարանի տարբեր ստորաբաժանումների, առավելապես՝ հետազոտական կենտրոնի աշխատանքներին, գործելակերպին, առանձնահատկություններին: ՀՊՏՀ-ականներն այցելել են Համագործակցության և ծրագրերի գրասենյակ ու Գիտության և հետազոտությունների գրասենյակ, որտեղ գիտությունների դոկտոր, դոցենտ Ռոզանա Վեսելիցան ներկայացրել է Պուլայի համալսարանի հետազոտական գործունեությունը։
Մեր համալսարանի պատվիրակներն իրենց հերթին ներկայացրել են ՀՊՏՀ հետազոտական գործունեության հիմնական ուղղությունները, «Ամբերդ» կենտրոնի միջազգային նախագծերը: Կողմերը քննարկել են միջազգայնացման, մասնավորապես՝ համատեղ հետբուհական կրթական ծրագիր իրականացնելու և հետազոտությունների ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, անդրադարձ է կատարվել նաև համալսարանի ազդեցության գործակից ունեցող և Web of Science, Scopus շտեմարաններում ընդգրկված ամսագրում հոդված տպագրելու ընթացակարգին: Կառավարման ամբիոնի դասախոս Աննա Հարությունյանը տնտեսագիտության ֆակուլտետի ուսանողների համար դասախոսել է «Բիզնես սկսելու նախադրյալները, բիզնես-մոդել Canvas» (“Initials of starting a business, business model Canvas”) թեմայով:
Այցի շրջանակներում հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Օսիյեկի համալսարանի անձնակազմի հետ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:
Մեր գործընկերների հավաստմամբ՝ Պուլայի և Օսիյեկի համալսարանների դասախոսներն ու աշխատակիցները շատ հետաքրքրված են Հայաստանով, Տնտեսագիտական համալսարանով և առաջիկայում այցեր են նախատեսում։

Визит представителей АГЭУ в университет Пулы в рамках программы «Эразмус+»
24-28 января 2022 г. в рамках программы «Эразмус+» в Университете Пулы им. Юрая Добрилы (Хорватия) с рабочим визитом находились сотрудники исследовательского центра АГЭУ “Амберд” Шушан Мовсисян и Рузанна Тадевосян, сотрудница факультета регулирования экономики и международных экономических отношений Лилит Азарян и преподаватель кафедры управления Анна Арутюнян. С целью обмена опытом представители АГЭУ ознакомились с деятельностью различных подразделений хорватского вуза, в частности с особенностями работы исследовательского центра. Представители нашего вуза посетили офис сотрудничества и программ, а также офис науки и исследований, где доктор наук, доцент Розана Васелица представила результаты исследовательской работы Университета Пулы.
Делегаты нашего университета в свою очередь представили основные направления исследовательской деятельности АГЭУ, международные проекты исследовательского центра “Амберд”. Стороны обсудили перспективы интернационализации, в частности возможности реализации совместных поствузовских образовательных программ, а также механизмы публикации статей в Web of Science, Scopus и др. Преподаватель кафедры управления Анна Арутюнян выступила с лекцией на тему “Предпосылки создания бизнеса: бизнес-модель Canvas» (“Initials of starting a business, business model Canvas”) перед студентами экономического факультета.
В рамках визита также состоялась встреча с персоналом Осиекского университета, были достигнуты договоренности о расширении направлений сотрудничества.
По словам наших коллег, преподаватели и сотрудники Университета Пулы и Осиекского университета проявили большой интерес к Армении, АГЭУ, и в ближайшее время намечаются визиты.