Էրազմուսյան գործընկերների այցերը ՀՊՏՀ
«Էրազմուս+» միջազգային շարժունության ծրագրի շրջանակում այս օրերին ՀՊՏՀ-ն հյուրընկալել է Մալթայի, Պոզնանի և RISEBA համալսարանների պրոֆեսորադասախոսական և վարչական կազմի ներկայացուցիչներին։
Մայիսի 22-26-ը հյուր էր Մալթայի արվեստի, գիտության և տեխնոլոգիայի համալսարանի բիզնեսի կառավարման և առևտրի ինստիտուտի տնօրեն Անդրյու Գալեան։ Վերջինս ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանի հետ քննարկել է երկու բուհերի արդյունավետ համագործակցության, համատեղ գիտակրթական և հետազոտական աշխատանքների իրականացման, պրոֆեսորադասախոսական և վարչական կազմի միջազգային շարժունության նոր հնարավորությունների ստեղծմանն առնչվող հարցեր։ Լուսինե Դանիելյանը հյուրին ներկայացրել է ՀՊՏՀ արտաքին կապերի ընդլայնման և բուհի միջազգայնացման ուղիները։
Մայիսի 29-ից հունիսի 2-ը ՀՊՏՀ-ում էր Պոզնանի տնտեսագիտության և բիզնեսի (Լեհաստան) համալսարանի դասախոս, մարքեթինգային ռազմավարությունների բաժնի պետ Զիգմունտ Վաշկովսկին։ ՀՊՏՀ ուսանողների համար նա դասախոսել է «Շուկայավարման կողմնորոշման էվոլյուցիան և չափերը» թեմայով։
Նույն ժամանակահատվածում հյուր էր նաև RISEBA կիրառական գիտությունների (Լատվիա) համալսարանի միջազգային ուսանողների համակարգող Կարինե Մանուչարյանան։ Միջազգային կապերի բաժնի աշխատակիցների հետ նա քննարկել է ներգնա և արտագնա շարժունության ծրագրերի ընդլայնման, երկու բուհերի շարունակական համագործակցության հարցեր։
Մայիսի 31-ից հունիսի 5-ը ՀՊՏՀ-ում էր Վիեննայի կիրառական գիտությունների (Ավստրիա) համալսարանի դոկտոր, Սոցիալական և մեթոդական իրավասությունների և Փոփոխությունների կառավարում դեպարտամենտների տնօրեն Էդգար Վայսը։ Վերջինս ՀՊՏՀ ուսանողների համար դասախոսել է «Մարդկային գործոնները նախագծերում․ որոշումների ընդունում անորոշության պայմաններում» և «Կազմակերպական վարքագիծ․ թիմերի ստեղծում և կառավարում» թեմաներով։
Էդգար Վայսն այցելել է ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը, հետազոտական ուղղություններին։

Визиты партнеров АГЭУ в рамках программы «Эразмус+»
В рамках программы международной мобильности «Эразмус+» Армянский государственный экономический университет с рабочим визитом посетили представители профессорско-преподавательского и административного состава университетов Мальты, Познани и RISEBA.
22-26 мая гостем АГЭУ являлся директор Института управления бизнеса и торговли Мальтийского университета искусств, науки и технологий Андрю Галеа. В ходе встречи с директором департамента внешних связей АГЭУ Лусине Даниелян были обсуждены вопросы результативного сотрудничества между партнерскими вузами, возможности проведения совместных исследований и осуществления научно-образовательных программ, а также новые возможности международной мобильности для представителей профессорско-преподавательского и административного состава. Лусине Даниелян представила гостю пути расширения внешних связей и интернационализации вуза.
29 мая – 2 июня в АГЭУ находился преподаватель Познанского университета экономики и бизнеса (Польша), начальник отдела маркетинговых стратегий Зигмунд Вашковски. Перед студентами АГЭУ он выступил с лекцией на тему «Эволюция и размеры маркетинговой ориентации».
В то же время в АГЭУ с рабочим визитом находилась координатор международных студентов Университета прикладных наук RISEBA (Латвия) Карине Манучарян. В ходе встречи с сотрудниками отдела международных связей она обсудила вопросы, связанные с расширением программ мобильности, а также возможности непрерывного сотрудничества между вузами.
31 мая – 5 июня гостем АГЭУ был доктор Венского университета прикладных наук (Австрия), директор департаментов «Социальные и методические полномочия» и «Управление изменениями» Эдгар Вайс. Студентам АГЭУ доктор Вайс прочитал лекции на темы «Человеческие факторы в проектах: принятие решений в условиях неопределенности» и «Организационное поведение: создание команд и управление ими».
Эдгар Вайс посетил исследовательский центр «Амберд», ознакомился с деятельностью Центра, направлениями исследований.