ՀՕՖ-ի կրթաթոշակը՝ առաջին կուրսեցիների համար
ՀՕՖ-ի Հայաստանի մասնաճյուղը տեղեկացնում է, որ Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արևելյան թեմի Հայ Օգնության ֆոնդը (ՀՕՖ) «Մաթևոսյան կրթավճար» ծրագրի շրջանակներում Երևանի պետական, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարաններ և նրանց մասնաճյուղերն ընդունված սոցիալապես անապահով, բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած առաջին կուրսեցիների համար հայտարարում է մրցույթ: Մրցույթին կարող են մասնակցել այն ուսանողները, որոնք՝
ա) ընդունվել են.
ԵՊՀ- մաթեմատիկայի և մեխանիկայի, ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության, միջազգային հարաբերությունների քաղաքագիտություն, հանրային կառավարում, /սոցիոլոգիայի, փիլիսոփայության և հոգեբանության/ հայ բանասիրության, ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետները:
ՀՊՏՀ- կառավարում, ֆինանսներ, կառավարման տեղեկատվական համակարգեր, ապահովական գործ, հաշվապահական հաշվառում ֆակուլտետները:
ՀՊՃՀ- քոմփյութրային համակարգերի և ինֆորմատիկայի, մաթեմատիկայի, ընդերքաբանության և մետալուրգիայի ֆակուլտետները:
ՀՊԱՀ- ագրոբիզնես և շուկայաբանություն, տնտեսագիտական, անասնաբուժական և անասնաբուժական բժշկագիտության, ագրոնոմիկայի ֆակուլտետներ:
բ) Ունեցել են բարձր առաջադիմություն դպրոցում, միասնական և ԲՈՒՀ-ի քննությունները հանձնել են գերազանց կամ բարձր գնահատականներով և ընդունվել վճարովի ուսուցման համակարգ,
գ) սոցիալապես անապահով ընտանիքներից են,
դ) պարտավորվում են ուսման ավարտից հետո նվազագույնը 4 տարի ապրել և աշխատել Հայաստանի Հանրապետությունում կամ Արցախում:
«Մաթևոսյան կրթավճար» ծրագրի մրցույթին մասնակցելու կարգը.
Վերոհիշյալ պայմաններին համապատասխանող ուսանողները պետք է քննությունների ավարտից հետո 2013 հուլիսի 29-ից օգոստոսի 10-ը ք. Երևան, Մովսես Խորենացի 22 հասցեում գտնվող ՀՕՖ-ի Հայաստանի մասնաճյուղ ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը.
Դիմում (ձևը կարող եք վերցնել ՀՕՖ-ից, բուհի ընդունելության հանձնաժողովից կամ անցնելով հետևյալ հղումներով՝http://farusa.org/documents/mathevosian-announcement-2013.pdf, http://farusa.org/documents/mathevosian-2013.pdf , անձնագրի պատճենը,միջնակարգ կրթության վկայականի պատճենը, միասնական քննությունների գնահատականները, ՀՀ ԿԳ նախարարության բուհերի ընդունելության քննությունների հաշվիչ կենտրոնի կամ բուհի տեղեկանքը համապատասխան ֆակուլտետ ընդունվելու վերաբերյալ, ընտանիքի սոցիալական անձնագրի պատճենը (առկայության դեպքում), տեղեկանք ծնողների աշխատավայրից՝ նրանց աշխատանքի և աշխատավարձի վերաբերյալ,եթե չեն աշխատում՝ տեղեկանք զբաղվածության տարածքային կենտրոնից, աշխատանքային գրքույկի պատճենի հետ միասին: Անհրաժեշտության դեպքում կարող են պահանջվել նաև տեղեկանքներ բնակության վայրից, համայնքի սոցիալական ծառայությունից և այլն: Թերի փաստաթղթերը չեն դիտարկվի:
Շահառուների ընտրությունը տեղի կունենաւ 3 փուլով` ներկայացված փաստաթղթերի քննում, ուսանողների տուն կատարած այցերի արդյունքների ամփոփում,անհրաժեշտության դեպքում հարցազրույցի անցկացում:
Ծրագրում ուսանողի ընդգրկման վերջնական որոշումը կայացնելու է ՀՕՖ-ի կրթական ծրագրերի հանձնաժողովը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար զանգահարել ծրագրի համակարգող Էդուարդ Կարապետյանին 060526660 հեռախոսահամարով:

Стипендия АФП для первокурсников
Армянский филиал АФП сообщает, что Армянский Фонд Помощи (АФП) Восточной епархии США Армянской апостольской церкви в рамках программы «Образовательная оплата Матевосян» объявляет конкурс для первокурсников с высокой успеваемостью, социально-необеспеченных, поступивших в Ереванский государственный, Армянский государственный политехнический, Армянский государственный экономический, Армянский национальный аграрный университеты и их филиалы. В конкурсе могут участвовать те студенты, которые
а) поступили на факультеты: .
ЕГУ- математики и механики, информатики и прикладной математики, физики, химии, биологии, политологии международных отношений, общественного управления, /социологии, философии и психологии/, армянской филологии, журналистики.
АГЭУ – управление, финансов, информационных систем управления, страхового дела, бухгалтерского учета. АГПУ – компьютерных систем и информатики, математики, гинекологии и металлургии.
АГАУ – агробизнеса и маркетинга, экономический, ветеринарии и ветеринарной медицины, агрономического.
б) имели высокую успеваемость в школе, единые и вузовские экзамены сдали наотлично или с высокими оценками и поступили на платную систему обучения.
в) из социально- необеспеченных семей.
д) обязываются после учебы минимум 4 года жить и работать в Республике Армения или Арцахе. Порядок участия в конкурсе программы «Образовательная оплата Матевосян» :
Студенты, соответствовавшие вышеуказанным условиям, должны после завершения экзаменов с 29-го июля по 10-ое августа 2013 года представить в Армянский филиал АФП, находящийся по адресу г. Ереван, Мовсес Хоренаци 22, следующие документы:
Заявление (форму можете взять из АФП, приемной комиссии вуза или посетив по следующим ссылкам: http://farusa.org/documents/mathevosian-announcement-2013.pdf, http://farusa.org/documents/mathevosian-2013.pdf ,
копию паспорта, копию свидетельства о среднем образовании, оценки единых экзаменов, справку из вуза или вычислительного центра приемных экзаменов вузов министерства НО РА о поступлении на соответствующий факультет, копию социального паспорта семьи (при наличии), справку с места работы родителей об их работе и зарплате, если не работают, справку из регионального центра по занятости, копию трудовой книжки. При необходимости могут потребовать также справки с места жительства, региональной социальной службы и др.Неполные документы не будут рассматриваться.
Отбор получателей состоится в 3 этапа: изучение представленных документов, обобщение результатов проделанных визитов в дома студентов, при необходимости проведение собеседования.
Окончательное решение вовлечения студентов в программу примет комиссия образовательных программ АФП. Для дополнительной информации можете звонить координатору программы Эдуарду Карапетяну по тел. : 060526660.