ՀՊՏՀ-ում վաղը կմեկնարկի գիտաժողով՝ «Ինստիտուցիոնալ կառույցներ, կառավարում և տարածաշրջանային զարգացում» խորագրով
04.09.2019
Տարածաշրջանային գիտության կովկասյան ասոցիացիան Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հետ համատեղ 2019 թվականի սեպտեմբերի 5-6-ը Երևանում կազմակերպում է գիտաժողով «Ինստիտուցիոնալ կառույցներ, կառավարում և տարածաշրջանային զարգացում» խորագրով: Գիտաժողովի նիստերը տեղի կունենան Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում։ Գիտաժողովի բացման արարողությունը տեղի կունենա ս․թ․ սեպտեմբերի 5-ին, ժամը 10։00-ին ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում:
Գիտաժողովի նպատակն է գիտական հարթակ տրամադրել այն գիտնականներին և երիտասարդ հետազոտողներին, ովքեր հետաքրքրված են տարածքային տնտեսությամբ և պլանավորմամբ, տարածաշրջանային և համայնքային զարգացմամբ, ինչպես նաև հարակից հարցերով: Գիտաժողովը նաև յուրահատուկ հնարավորություն է ընձեռում ցանցային համագործակցության և ընթացիկ հետազոտությունների վերաբերյալ գաղափարների փոխանակման համար:
Գիտաժողովի հիմնական թեմաներն են «Տարածաշրջանային կայուն զարգացման մեթոդները և գործիքները», «Համայնքների արդյունավետ կառավարում․ մեծ կամ փոքր համայնքներ», «Տարածաշրջանային զարգացման նոր հեռանկարները», «Խելացի քաղաքներ․ մարտահրավերները և հնարավորությունները» և այլն։
Գիտաժողովի հիմնական բանախոսներն են Պետեր Նայկամպը (Վրիայի համալսարան, Նիդեռլանդներ), Կարիմա Կորտիտը (Վրիայի համալսարան, Նիդեռլանդներ), Ռոբերտո Կամանիան (Միլանի պոլիտեխնիկական համալսարան, Իտալիա), Թոմազ Դենտինյոն (Ազորիայի կղզիների համալսարան, Պորտուգալիա), Զոյա Թադևոսյանը, (ՀՊՏՀ), Ատոմ Մարգարյանը (ՀՊՏՀ), Ռուբեն Հայրապետյանը (ՀՊՏՀ), Վահե Բուլանիկյանը (ՀՊՏՀ), Նարեկ Կեսոյանը (ՀՊՏՀ) և Ալբերտ Հայրապետյանը (ՀՊՏՀ):
Գիտաժողովի մասին հայտնում են ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային կապերի բաժնից և առաջարկում օրակարգին ծանոթանալ այստեղ:

Завтра в АГЭУ состоится конференции на тему: “Институциональные образования, управление и региональное развитие”
Кавказская Ассоциация Региональных Исследований объявляет об организации конференции по теме “Институциональные образования, управление и региональное развитие”, которая пройдет в столице Армении гор. Ереване с 5-го по 6-е сентяря 2019 г. Заседания конференции предполагается проводить в здании Армянского государственного экономического университета.
Целью конференции является создание научной платформы для молодых ученых и исследователей, интересующихся пространственной экономикой и планированием, региональным развитием и развитием на местах, а также смежными с ними сферами. Конференция предоставляет уникальную возможность систематизации контактов, создания тематической сети и обмена мнениями по текущим исследованиям в данных сферах.
Основные темы и вопросы конференции: “Умные города в век инноваций”; “Умные города: управление, моделирование и анализ переходных, городских и региональных моделей планирования и ГИС (Географических Информационных Систем)”; “Качество и неравноценность городских и региональных систем”; “Креативный капитал”; “Информационные и коммуникационные технологии”; а также “Экономический рост в ”умных” городах”; “Моделирование регионального роста и инноваций”; “Будущее нового урбанизированного мира”.
Основные докладчики Конференции: Рубен Айрапетян (Армянский государственный экономический университет), Зоя Тадевосян (АГЭУ), Атом Маргарян (АГЭУ), Нарек Кесоян(АГЭУ), Ваге Буланикян(АГЭУ), Альберт Айрапетян (АГЭУ), Петер Нижкамб (Университет Врийе, Нидерланды); Карима Куртит (Университет Врийе, Нидерланды); Роберто Каманни (Политехнический Университет Милана, Италия); Томас Дентино (Азорский Университет, Португалия) и профессор Джон Каррутерс (Университет Джорджа Вашингтона).