Գիտական համաժողովի հրավեր
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային կապերի բաժնի տրամադրած հաղորդագրության համաձայն՝ Տարածաշրջանային գիտության կովկասյան ասոցիացիան հայտարարում է 2019 թվականի սեպտեմբերի 5-6-ը Երևանում «Ինստիտուցիոնալ կառուցվածքներ, կառավարում և տարածաշրջանային զարգացում» խորագրով գիտական համաժողովի անցկացման մասին: Համաժողովի նիստերը տեղի կունենան Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում:
Համաժողովի նպատակն է տրամադրել գիտական հարթակ այն գիտնականների և երիտասարդ հետազոտողների համար, ովքեր հետաքրքրված են տարածական տնտեսությամբ և պլանավորմամբ, տարածաշրջանային և տեղական զարգացմամբ, ինչպես նաև հարակից հարցերով, և այն յուրահատուկ հնարավորություն է ընձեռում ցանցային համագործակցության և ընթացիկ հետազոտությունների վերաբերյալ գաղափարների փոխանակման համար:
Համաժողովի հիմնական թեմաներն են. «Խելացի քաղաքները» նորարարության դարաշրջանում, «Խելացի քաղաքներ»՝ անցումային կառավարման, մոդելավորման և վերլուծության, քաղաքային և տարածաշրջանային պլանավորման և GIS մոդելների, քաղաքային և տարածաշրջանային համակարգերի որակի և անհավասարության, ստեղծագործական կապիտալի, տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների և «խելացի քաղաքների» տնտեսական աճի մոդելավորում, տարածաշրջանային աճի և նորարարության մոդելավորում, ուրբանացված աշխարհի ապագան:
Գիտաժողովի հիմնական բանախոսներն են Պրն Ռուբեն Հայրապետյանը (Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան, ռեկտոր), Պրն Պետեր Նայկամպը (Վրիայի համալսարան, Նիդեռլանդներ), տիկին Կարիմա Կորտիտը (Վրիայի համալսարան, Նիդեռլանդներ), Պարոն Ռոբերտո Կամանիան (Միլանի պոլիտեխնիկական համալսարան, Իտալիա), Պարոն Թոմազ Դենտինյոն (Ազորիայի կղզիների համալսարան, Պորտուգալիա) և Դոկտոր Ջոն Կարրուտերսը (Ջորջ Վաշինգտոնի համալսարան):
Դիմումները ներկայացնելուն հրավիրում ենք մինչև սահմանված վերջնաժամկետը՝ 2019թ. օգոստոսի 15-ը: Որպես դիմորդներ կարող են հանդես գալ մագիստրանտներ, ասպիրանտներ, հետազոտողները կամ դասախոսներ.
Մասնակիցները կընտրվեն Գիտական կոմիտեի կողմից՝ հաշվի առնելով առաջին հերթին հետազոտական փորձը և գիտական կարիերան, ինչպես նաև դասընթացներին և սեմինարին մասնակցելու ցանկության հիմնավորումը (ընդլայնված ակնարկի եղանակով):
Դիմումը (ամբողջական ինքնակենսագրություն) պետք է ներկայացվի էլեկտրոնային եղանակով PDF ձևաչափով, էլեկտրոնային փոստով anahitharutyunian@gmail.com հասցեով՝ առարկայի տողում նշելով «Սեմինար՝ ինստիտուտներ, կառավարում և տարածաշրջանային զարգացում, Երևան-հայտ»:
Համաժողովի, ինչպես նաև ճանապարհորդության և կացարանի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար խնդրում ենք այցելել https://rsai64.wixsite.com/yerevan2019:

Согласно информации, предоставленной отделом международных связей департамента внешних связей АГЭУ, Кавказская Ассоциация Региональных Исследований объявляет об организации конференции по теме “Институциональные образования, управление и региональное развитие”, которая пройдет в столице Армении гор. Ереване с 5-го по 6-е сентяря 2019 г. Заседания конференции предполагается проводить в здании Армянского государственного экономического университета.
Целью конференции является создание научной платформы для молодых ученых и исследователей, интересующихся пространственной экономикой и планированием, региональным развитием и развитием на местах, а также смежными с ними сферами. Конференция предоставляет уникальную возможность систематизации контактов, создания тематической сети и обмена мнениями по текущим исследованиям в данных сферах.
Основные темы и вопросы конференции: “Умные города в век инноваций”; “Умные города: управление, моделирование и анализ переходных, городских и региональных моделей планирования и ГИС (Географических Информационных Систем)”; “Качество и неравноценность городских и региональных систем”; “Креативный капитал”; “Информационные и коммуникационные технологии”; а также “Экономический рост в”умных” городах”; “Моделирование регионального роста и инноваций”; “Будущее нового урбанизированного мира”.
Основные докладчики Конференции: Г-н Рубен Айрапетян (Армянский государственный экономический университет), Г-н Петер Нижкамб (Университет Врийе, Нидерланды);Г-жа Карима Куртит (Университет Врийе, Нидерланды); Г-н Роберто Каманни (Политехнический Университет Милана, Италия); Г-н Томас Дентино (Азорский Университет, Португалия) и профессор Джон Каррутерс (УниверситетДжорджа Вашингтона).
Заявки на участие принимаются до 15-го августа 2019 года. Заявителями могут быть студенты со степенью магистра, обучающиеся в аспирантуре идокторантуре, исследователи и преподаватели.
Участники из числа заявителей будут отбираться Ученым Советом, с учетом в первую очередь опыта в научно-исследовательской деятельнности и мотивировки участия в кратком курсе и семинарах, изложенной в расширенной аннотации, а также научно-исследовательская карьера заявителей.
Заявка на участие (заполненное резюме) подается в PDF формате н электронный адрес anahitharutyunian@gmail.com, с указанием в поле темы следующего: “Конференция-семинар по институциональным образованиям, управлению и региональному развитию, Ереван- Заявка.”
С дополнительными сведениями о Конференции, а также с информацией о перелете (переезде) и проживании можно ознакомиться на https://rsai64.wixsite.com/yerevan2019.