Աշխատաժողով՝ գիտելիքի և տեխնոլոգիաների փոխանցման վերաբերյալ
«Վիշեգրադյան քառյակի փորձի յուրացումը գիտելիքի և տեխնոլոգիաների փոխադրման բնագավառում» նախագծի շրջանակներում մարտի 11-12-ին առցանց ձևաչափով տեղի կունենա Գիտելիքի և տեխնոլոգիաների փոխանցման վերաբերյալ աշխատաժողովը, որի նպատակն է տեղական հետազոտական ինստիտուտների և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ներկայացուցիչներին փոխանցել հետազոտությունների առևտրայնացման եվրոպական փորձը՝ ուղղված ՓՄՁ կարիքների բավարարմանը և նոր արդյունքների ստեղծմանը: Աշխատաժողովը կազմակերպում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը՝ «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի աջակցությամբ:
Աշխատաժողովին կարող են մասնակցել.
• հետազոտական ինստիտուտների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ,
• հետազոտողներ,
• ակադեմիական կառույցների ներկայացուցիչներ,
• փոքր և միջին ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ:
Աշխատաժողովի խոսնակները լինելու են փորձագետներ՝ հետևյալ եվրոպական համալսարաններից.
• Կոշիցեի տեխնիկական համալսարան (Սլովակիա) (https://www.tuke.sk/)
• Սիլեզիայի տեխնոլոգիական համալսարան (Լեհաստան) (https://www.polsl.pl/)
Աշխատաժողովի արդյունքում`
• հետազոտական ինստիտուտների ներկայացուցիչները ձեռք կբերեն գիտելիքներ այն մասին, թե ինչպես արդյունավետ կերպով կազմակերպել գիտելիքների/տեխնոլոգիաների առևտրայնացման գործընթացը,
• իսկ ՓՄՁ ներկայացուցիչները՝ գիտելիքներ այն մասին, թե ինչու և ինչպես համագործակցել հետազոտական ինստիտուտների և ակադեմիական հաստատությունների հետ, ինչը կնպաստի շուկայում առավել մրցունակ դիրք զբաղեցնելուն:
Աշխատաժողովը բաղկացած է լինելու թե՛ տեսական, թե՛ գործնական մասերից: Ելույթները լինելու են անգլերենով, գործելու է միաժամանակյա հայերեն թարգմանություն: Օրակարգը կհրապարակվի շուտով:
Աշխատաժողովին մասնակցությունն անվճար է, անհրաժեշտ է նախապես գրանցվել այստեղ, որից հետո կստանաք մասնակցության հղումը:
Հարցերի դեպքում կարող եք դիմել ՀՊՏՀ միջազգային կապերի բաժին՝ զանգահարելով 010593484 կամ գրելով int.asue@gmail.com էլ.փոստին:

Форум по вопросам трансфера знаний и технологий
В рамках проекта «Усвоение опыта Вышеградской четверки в области трансфера знаний и технологий» 11-12 марта в режиме онлайн состоится форум, посвященный вопросам трансфера знаний и технологий. Цель форума – передать европейский опыт коммерциализации исследований представителям местных исследовательских институтов, малого и среднего бизнеса. Организатором форума является Армянский государственный экономический университет при содействии Института синхротронных исследований «КЕНДЛ» (Армения).
Подробная информация о форуме (на армянском языке) доступна здесь.
Участие в работе форума бесплатное, необходима предварительная регистрация здесь, после чего можно будет получить ссылку на мероприятие.
В случае вопросов можете обращаться в отдел международных связей АГЭУ, позвонив по телефону 010593484 или написав письмо на адрес эл.почты int.asue@gmail.com.
Напомним, что цель проекта – коммерциализация исследований и развитие культуры сотрудничества между предприятиями и научно-исследовательскими инфраструктурами в Армении и Грузии, с опорой на удачный опыт стран Вышеградской группы.
Программа софинансируется правительствами Чехии, Венгрии, Польши и Словакии при помощи грантов Международного Вышеградского фонда. Миссия фонда – продвижение идей по устойчивому региональному сотрудничеству в Центральной Европе.