2021 թ. տնտեսագիտության Նոբելյան դափնեկիրները. Դեյվիդ Քարդ, Ջոշուա Անգրիստ և Գվիդո Իմբենս
Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիան այսօր հրապարակեց տնտեսագիտության բնագավառի 2021 թվականի դափնեկիրների անունները՝ կանադա-ամերիկացի գիտնական Դեյվիդ Քարդ, ամերիկացի գիտնականներ Ջոշուա Անգրիստ և Գվիդո Իմբենս:
Նոբելյան կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն՝ դափնեկիրները հեղափոխություն են կատարել սոցիալական գիտությունների ոլորտի փորձագիտական ուսումնասիրություններում և ներկայացրել են աշխատանքի շուկայի նոր տեսլականը, իսկ մրցանակը շնորհվել է հետևյալ մասնաբաժիններով՝ Քարդին՝ «աշխատանքի տնտեսագիտության մեջ փորձագիտական ներդրման համար», Անգրիստին և Իմբենսին՝ «պատճառահետևանքային կապերի վերլուծության մեջ մեթոդաբանական ներդրման համար»:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ հայտնի դարձան բժշկության կամ ֆիզիոլոգիայի բնագավառի Նոբելյան մրցանակակիրները՝ Դեյվիդ Ջուլիուսը և մեր հայրենակից Արտեմ Փաթափութեանը՝ «ջերմաստիճանի և հպման ընկալիչների (ռեցեպտորների) հայտնաբերման համար»։ Արտեմ Փաթափութեանը ճնշման նկատմամբ զգայուն բջիջների միջոցով հայտնաբերել է ընկալիչների նոր դաս, որոնք արձագանքում են մաշկի և ներքին օրգանների մեխանիկական գրգռիչներին:
Ի տարբերություն ֆիզիոլոգիայի և բժշկության, ֆիզիկայի, քիմիայի, գրականության, ինչպես նաև խաղաղության մրցանակների, տնտեսագիտության մրցանակը Նոբելը չի սահմանել, այլ՝ Շվեդիայի բանկը՝ 1969 թ.: Մրցանակի գումարային չափը նույնքան է, որքան մյուսներինը: Այս տարի այն կազմում է 10 մլն շվեդական կրոն և հավասարաչափ կբաշխվի դափնեկիրների միջև:

Лауреаты Нобелевской премии по экономике за 2021 год: Дэвид Кард, Джошуа Ангрист и Гвидо Имбенс
Шведская королевская академия наук в Стокгольме объявила лауреатов премии по экономике за 2021 год – ими стали канадско-американский ученый Дэвид Кард, американские ученые Джошуа Ангрист и Гвидо Имбенс.
Согласно сообщению Нобелевского комитета, лауреаты осуществили революцию в экспертных исследованиях в сфере социальных наук и представили новое видение рынка труда. Премия присуждена в следующих долях: половина – Карду с формулировкой "за эмпирический вклад в экономику труда", вторую половину разделят Ангрист и Имбенс, награжденные "за методологический вклад в анализ причинно-следственных связей".
Напомним, что несколько дней назад стали известны имена Нобелевских лауреатов по медицине и физиологии – ими сталиДэвид Джулиус и наш соотечественник Ардем Патапутян, изучавшие то, как живые организмы реагируют на температуру и прикосновения.
В отличие от премий по физиологии и медицине, физике, химии, литературе и премии мира, учрежденных Альфредом Нобелем, премия по экономике была основана банком Швеции в 1969 г. Сумма премии не отличается от остальных. Призовой фонд Нобелевской премии в этом году составил 10 млн. шведских крон, сумма будет распределена в равных долях между всеми лауреатами.