Շվեյցարական ՈՒՄԵՖ-ում կուսանի ՀՊՏՀ 6 մագիստրանտ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ու շվեյցարական ՈՒՄԵՖ համալսարանի համատեղ մագիստրոսական ծրագրի շրջանակում առաջին անգամ 1-ին և 2-րդ կուրսերի ՀՊՏՀ 6 մագիստրանտ հնարավորություն է ստացել երրորդ կիսամյակի երկու ամիսն ուսանել Ժնևում՝ գործընկեր համալսարանում:
Մեկնող ուսանողներից 5-ը (մեկն արդեն Ժնևում է, մյուսները կմեկնեն հոկտեմբերի 18-ին) այսօր գիտության և ասպիրանտուրայի բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանի ուղեկցությամբ հյուրընկալվեցին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանին:
Անմիջական ու անկաշկանդ զրույցի ընթացքում պրոռեկտորը հորդորեց երիտասարդներին արժևորել ընձեռված հնարավորությունը և այն դիտարկել ոչ միայն որպես գիտելիքի հարստացման ճանապարհ, այլև միջմշակութային շփումների փորձ, որի ընթացքում կարևոր է պատշաճ ներկայանալը, ազգային խառնվածքի լավագույն գծերը արտահայտելը, ինչպես նաև որպես քաղաքակիրթ երկրի ներկայացուցիչներ՝ հարգալից վերաբերմունքով և բարեկիրթ վարվեցողությամբ աչքի ընկնելը:
Գագիկ Վարդանյանը նշեց նաև, որ հյուրընկալող երկրի պատմությունը, նրա մշակութային և տնտեսական առանձնահատկությունները իմանալը շատ կարևոր է այն առումով, որ տեղի ունենա միջմշակութային բաց երկխոսություն, արդյունավետ ուսումնառություն, փորձի փոխանակում:

В рамках совместной магистерской программы Армянского государственного экономического университета и Швейцарского университета УМЕФ впервые 6 магистрантов АГЭУ 1-го и 2-го курсов получили возможность в течение двух месяцев третьего семестра пройти обучение в Женеве.
Пятеро из студентов (один уже находится в Женеве, остальные отправятся 18 октября) сегодня в сопровождении начальника отдела науки и аспирантуры Хорена Мхитаряна, были у проректора по науке и внешним связям Гагика Варданяна
В ходе непосредственной и непринужденной беседы проректор призвал молодых людей оценить предоставленную возможность и рассмотреть ее не только как способ обогащения знаний, но и опыт межкультурной коммуникации.
Гагик Варданян отметил также, что очень важно знать историю принимающей страны, ее культурные и экономические особенности в том смысле, чтобы состоялся открытый межкультурный диалог, эффективное обучение и обмен опытом.