ՀՊՏՀ-ում կայացավ վարպետության դաս՝ ուսանողների աշխատանքային իրավունքների վերաբերյալ
Ապրիլի 21-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում «Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Շուշանա Սիրականյանը և փաստաբան Արաքսյա Բագդատյանը հանդես եկան «Ի՞նչ է պետք իմանալ աշխատանքային պայմանագիր կնքելիս» թեմայով վարպետության դասով։
Հանդիպմանը ներկա էին հինգ տասնյակ ուսանողներ, այդ թվում՝ հայաստանյան այլ բուհերից։ Դասընթացն իրականացվեց հիմնադրամի «Աշխատանքային իրավունք ուսանողների համար» ծրագրի շրջանակում, որի նպատակն էր աշխատաշուկա մտնող ուսանողներին կարևոր և անհրաժեշտ գիտելիք փոխանցել աշխատանքային իրավունքների վերաբերյալ։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին ՀՀ աշխատաշուկայի հիմնախնդիրները, ՀՀ աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանված երաշխիքները, ուսանողների հետ առնչվող կամավորական աշխատանքի և փորձաշրջանների ընթացքում առաջացող խնդիրներն ու լուծումները, աշխատանքային պայմանագրի և ծառայությունների վճարովի մատուցման պայմանագրի կնքման ու լուծման առանձնահատկությունները։
Հանդիպումն ավարտվեց ՀՀ աշխատաշուկայի հիմնախնդիրների ինտերակտիվ քննարկումով և սոցիալական գործընկերության մոդելի վերաբերյալ խմբային աշխատանքով։

В АГЭУ состоялся мастер-класс, посвященный трудовым правам студентов
21 апреля в Армянском государственном экономическом университете состоялся мастер-класс “Что необходимо знать при заключении трудового договора?”, в ходе которого выступили координатор программ армянского офиса фонда имени Фридриха Эберта Шушана Сираканян и адвокат Араксия Багдатян.
На мероприятии присутствовало 50 студентов, в том числе и из других вузов РА. Мастер-класс был организован в рамках программы “Трудовое право для студентов”, осуществляемой Фондом. Целью встречи являлось передать студентам, делающим первые шаги на рынке труда, знания об их трудовых правах.
В ходе мастер-класса были представлены актуальные проблемы рынка труда РА, гарантии, определенные трудовым законодательством РА, проблемы и пути решения последних в ходе волонтерской работы студентов и во время испытательного срока, а также особенности заключения и расторжения трудового договора и договора на оказание услуг.
Встреча завершилась интерактивной дискуссией об актуальных проблемах рынка труда РА и групповой работой, посвященной модели социального сотрудничества.