ՀՊՏՀ-ում հագեցած ամառ է. սպասվում են մի շարք կարևորագույն միջոցառումներ
Հարգելի գործընկերներ, սիրելի ուսանողներ, թեև ամառ է, իրադարձային կյանքը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում շարունակում է լինել հագեցած: Ավելին՝ առաջիկայում սպասվում են մի շարք կարևոր միջոցառումներ, որոնցից այս հրապարակմամբ առանձնացնում ենք մի քանիսը:
Առաջին խոշոր միջոցառումը վաղն է՝ հունիսի 14-ին, ՀՊՏՀ-ում «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հետ համատեղ կանցկացնեն «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի արտաքին քաղաքականությունը» հատուկ դասընթացը: Դասընթացի հիմնական նպատակն է ժամանակակից Չինաստանի արտաքին քաղաքականության, տնտեսության համակողմանի քննարկումը, հայ-չինական հարաբերությունների բարելավման շուրջ մտքերի փոխանակումը «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի հետ համագործակցող արտասահմանցի և հայ մասնագետների օգնությամբ՝ հայ երիտասարդ մասնագետներին գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցելը։
Հաջորդ մեծ միջոցառումը հունիսի 27-ին է: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում տեղի կունենա Հայկական տնտեսագիտական միության տարեկան համաժողովը՝ «Ինչո՞ւ է կարևոր տնտեսագիտական կրթությունը» խորագրով: Միջոցառումը կմեկնարկի ժամը 14.00-ին, ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում, կընթանա հագեցած օրակարգով: Բացման խոսքով հանդես կգան ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը և Գուրգեն Ասլանյանը՝ Հայկական տնտեսագիտական միությունից: Բացման արարողությունից հետո կլինեն զեկուցումներ, հիմնական բանախոսն է Մանհայնի Եվրոպական հետազոտությունների կենտրոնի դոկտոր, պրոֆեսոր Ֆրիդրիխ Հայնեմանը: Համաժողովի շրջանակներում աշխարհի տարբեր համալսարանների գիտնականներ հանդես կգան զեկուցումներով, այնուհետև համաժողովը կշարունակվի պանելային քննարկումների ձևաչափով: Պանելային քննարկումների ընթացքում արծարծվելու են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են առևտրի ինտեգրումն ու տնտեսական աճը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերը ժամանակակից առևտրում, աշխատաշուկայի խտրականություն և մակրոտնտեսագիտություն և այլն:
Համաժողովին հրավիրվում են մասնակցելու միջոցառմամբ հետաքրքրված ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցչներն ու ուսանողները՝ նախնական գրացումով՝ Հայկական տնտեսագիտական միության կայքում:
«Անցումային տնտեսության մարտահրավերները» խորագրով երկրորդ միջազգային ամառային դպրոց կկազմակերպվի հուլիսի 15-19-ը: Ամառային դպրոցը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի Տնտեսագիտության ֆակուլտետի և Լյուքսեմբուրգի համալսարանի տնտեսագիտության և իրավունքի համատեղ նախագիծն է: Ամառային դպրոցի ընթացքում դասախոսություններ կլինեն հետևյալ հիմնական թեմաների վերաբերյալ՝ ցանցային տեսության հիմնադրույթներ, գծային մոդելներ և հիպոթեզների ստուգում, քաղտնտեսության մեջ կիրառվող տվյալներ, ճյուղային շուկաների տեսություն, վիճակագրության և էկոնոմետրիկայի բայեսիան մեթոդների հիմնադրույթներ և այլն։
Համաժողովի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն հասանելի է «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի պաշտոնական կայքում՝ հետևյալ հղումով։
Նշված միջոցառումների կազմակերպմամբ զբաղվում է ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտը: Կազմակերպական հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել 010 593-477 և 010 593-484 հեռախոսահամարներով:
ՀՊՏՀ-ում հագեցած ամառվա այլ միջոցառումների կանդրադառնանք հաջորդիվ: Այնպես որ, հետևեք համալսարանի պաշտոնական լրատվական հարթակներին (պաշտոնական կայք (asue.am), էջեր Ֆեյսբուք և Լինկեդին սոցիալական ցանցերում) և ակտիվորեն մասնակցեք համալսարանի նախաձեռնություններին:

Уважаемые коллеги, дорогие студенты, несмотря на лето, Армянский государственный экономический университет продолжает быть полным различными мероприятиями. Более того, ожидается проведение ряда важнейших мероприятий, среди которых можно выделить некоторые.
Первое крупное мероприятие, завтра 14-ого июня в Армянском государственном экономическом университете состоится специальный курс "Переосмысливая внешнюю политику и экономику Китая в преддверии 70-летия создания КНР", который организован при совместной инициативе Совета политических и стратегических исследований «Китай-Евразия» и Армянского государственного экономического университета.
Следующее мероприятие состоится 27-го июня. В Армянском государственном экономическом университете состоится ежегодная конференция армянского экономического объединения по теме: «Почему важно экономическое образование?»
Начало мероприятия в 10:00 утра в большом зале АГЭУ. Со вступительным словом выступят исполняющий обязанности ректора АГЭУ Рубен Айрапетян и представитель армянского экономического объединения Гурген Асланян.
После церемонии открытия прозвучат доклады, основным оратором будет доктор центра Европейских исследований Манхайна, профессор Фридрих Хайнеман. В рамках конференции ученые из различных университетов мира выступят с докладами, после чего конференция продолжится в формате панельных дискуссий. На дискуссиях будут представлены такие вопросы, как интеграция торговли и экономический рост, роль информационных технологий в современной торговле, дискриминация на рынке труда и макроэкономика.
Принять участие в конференции приглашаются заинтересованные представители профессорско-преподавательского состава АГЭУ и студенты, по предварительной регистрации, на сайте Армянского экономического объединения.
Вторая Международная летняя школа по экономической теории Challenges for Emerging Economy II - Совместный проект Факультета экономических наук НИУ ВШЭ, Армянского Государственного Экономического университета и Факультета экономики и права УниверситетаЛюксембурга. К участию приглашаются студенты 2-го курса бакалавриата и старше, а также студенты магистратуры, аспиранты и выпускники. Школа пройдет с 15 по 19 июля 2019 года по адресу Армения, г.Ереван, улица Налбандяна 128.
Рабочие языки русский/английский. Участие - бесплатное, обязательно регистрация на участие. Участникам будут выданы сертификаты.
Более подробную информацию о летней школе можно получить на официальном сайте НИУ ВШЭ.
Организацией указанных мероприятий занимается департамент внешних связей АГЭУ. При возникновении организационных вопросов можно позвонить по номерам телефонов: 010 593-477 и 010 593-484 .
С другими мероприятиями АГЭУ мы ознакомим позднее. Таким образом, следите за официальными информационными платформами университета (официальный сайт (asue.am), страницы в соц.сетях фейсбук и Линкедин) и активно принимайте участие в инициативах университета.