Դիտումների քանակ՝ 1876
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր տեղի ունեցավ ռեկտորատի հերթական նիստը (օրակարգը՝ կից), և օրակարգային առաջին հարցի զեկուցմամբ հանդես եկան ֆակուլտետների դեկանները՝ ներկայացնելով հեռակա ուսուցման մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանողների՝ 2018-2019 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի գիտահետազոտական փորձառության արդյունքները:
Ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Դիանա Գալոյանը զեկուցեց ըստ կրթաձևերի օտարերկրյա ուսանողների ուսման վարձի չափերը սահմանելու մասին հարցը՝ նշելով, որ տարիներ շարունակ ՀՊՏՀ-ն օտարերկրյա ուսանողների ներգրավման ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացրել, ինչը ներկայում շոշափելի արդյունք ունենալու հնարավորություն է ստեղծել: «Այս տարվանից սկսած մենք բավականին ինտենսիվ աշխատում ենք, մի շարք համաձայնություններ ենք ձեռք բերել հատկապես հնդկական շուկայի հետ՝ հնդիկ ուսանողների ներգրավման առումով: Այնպես որ, գործընթացը սկսել ենք և հույս ունենք, որ թե՛ բակալավրական, թե՛ մագիստրոսական և ասպիրանտական ծրագրերում կկարողանանք ներգրավել ուսանողներ արդեն այս ուսումնական տարվանից»,- նշեց պրոռեկտոր Դիանա Գալոյանը:
«Ես կարծում եմ, որ առաջիկայում՝ մեկ-երկու տարվա ընթացքում մեր համալսարանը կրթական ծրագրերի գծով պետք է անցնի միջազգային հավատարմագրման գործընթաց, ինչը հնարավորություն կտա ուսանողներ ներգրավել տարբեր երկրներից»,- հայտարարեց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը՝ անդրադառնալով գործընթացին:
Նշվեց, որ վարձավճարները սահմանելու համար իրականացվել է ուսումնասիրություն, ինչի վերաբերյալ պարզաբանումներ ներկայացրեցին համալսարանի ֆինանսական տնօրեն Մհեր Փարվանյանը և միջազգային կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը:
Առաջարկվեց և նիստում հաստատվեց օտար լեզվով կրթական ծրագրերի ուսման վարձերը բակալավրիատի համար սահմանել 1մլն 650 հազար ՀՀ դրամ, մագիստրատուրայի համար՝ 1 մլն 890 հազար ՀՀ դրամ և ասպիրանտուրայի համար՝ 1մլն. 200 հազար ՀՀ դրամ:

Сегодня состоялось очередное заседание ректората (повестка дня, прилагается), и с первым вопросом повестки выступили деканы факультетов, представив результаты научно-исследовательской практики второго семестра 2018-2019 учебного года студентов 2-го курса заочной магистратуры.
Проректор по учебным работам Диана Галоян представила вопрос об установлении платы за обучение иностранных студентов по формам обучения, отметив, что на протяжении нескольких лет в направлении привлечения иностранных студентов АГЭУ-ом проведены работы, что сегодня создало возможность иметь значительные результаты.
“С этого года мы интенсивно работаем, достигли определенных договоренностей, в частности с индийским рынком, в деле привлечения индийских студентов. Таким образом, мы начали этот процесс, и надеемся, что как в бакалавриате, так и в магистратуре и аспирантуре сможем привлечь студентов с этого учебного года”- отметила проректор Диана Галоян.
“Я думаю, что в течении нескольких лет наш университет должен пройти международную аккредитацию, что предоставит возможность привлечь студентов из разных стран”- заявил исполняющий обязанности ректора АГЭУ Рубен Айрапетян, обращаясь к данному процессу. Было отмечено также, что в вопросе установления платы за обучение были поведены исследования, о чем рассказали финансовый директор Мгер Парванян и начальник отдела международных связей Вард Гукасян.
Было предложено и утверждено на заседании установить плату за обучение в бакалавриате 1млн.650 тыс. драм РА, для магистратуры 1млн.890.тыс.драм РА, для аспирантуры 1млн.200 тыс. драм РА.