Շուրջ 65 տարի ռուս բանասիրության ոլորտում. կյանքից հեռացել է Նելլի Գեղամի Ավագյանը
Կյանքից հեռացել է շուրջ 65 տարի ռուս բանասիրության ոլորտում գիտամանկավարժական գործունեություն ծավալած Նելլի Գեղամի Ավագյանը: Վեց լեզուների տիրապետող փայլուն բանասերը իր կյանքն անմնացորդ նվիրել է դպրոցում և բուհական համակարգում ռուսաց լեզվի և գրականության դասավանդմանը:
Երկար տարիներ Նելլի Ավագյանը ղեկավարել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռուսաց լեզվի ամբիոնը, այնուհետև՝ Ռուս-հայկական համալսարանի «Ռուսաց լեզվի մեթոդական կենտրոնը»: Նա ակտիվ մասնակցություն է ունեցել գիտական, գիտամեթոդական համաժողովներին ոչ միայն հանրապետությունում, այլև արտերկրում:
Ռուս-հայկական համալսարանի վաստակավոր պրոֆեսոր, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Նելլի Ավագյանը շուրջ 70 գիտական աշխատանքների հեղինակ է, այդ թվում՝ 1 մենագրության, 10 ուսումնամեթոդական ժողովածուի, 20 դասագրքի և մեթոդական ձեռնարկների: Նրա հեղինակությամբ հրատարակվել են «Ռուս-հայերեն տնտեսագիտական բացատրական բառարանը» (Երևան 2006), «Ռուս-հայերեն-անգլերեն տնտեսագիտական եզրույթների և հասկացությունների բացատրական բառարանը» (Երևան 2010): Ակտիվորեն զբաղվել է երիտասարդ կադրերի պատրաստման գործով, միշտ ցուցաբերել է մասնագիտական օգնություն, փոխանցել փորձը և տվել արժեքավոր խորհուրդներ:
Նելլի Ավագյանի լուսավոր կերպարը հավերժ կմնա նրա սաների և գործընկերների հիշողության մեջ: Լեզուների ամբիոնի աշխատակազմը իր ցավակցությունն է հայտնում սիրելի գործընկերոջ ընտանիքին և հարազատներին:

Около 65 лет в русистике: ушла из жизни Нелли Гегамовна Авакян
Ушла из жизни Нелли Гегамовна Авакян, более 65 лет занимавшаяся научно-педагогической деятельностью в сфере русской филологии. Прекрасный филолог, в совершенстве владевший шестью языками, она посвятила себя самоотверженному служению русскому языку, преподавала русский язык и литературу в школе и вузе.
Долгие годы Нелли Гегамовна заведовала кафедрой русского языка в Армянском государственном экономическом университете, руководила “Методическим центром русского языка” в Российско-Армянском Университете. Нелли Гегамовна всегда принимала активное участие в научных и научно-методических конференциях в Республике Армения и за ее пределами.
Заслуженный профессор РАУ, кандидат педагогических наук Н.Г. Авакян – автор более 70 научных трудов, в том числе 1 монографии, 10 учебно-методических сборников, 20 учебных и методических пособий. Ее авторству принадлежат такие лексикографические труды, как “Русско-армянский толковый экономический словарь” (Ереван, 2006), “Русско-армянско-английский толковый словарь экономических терминов и понятий” (Ереван, 2010). Нелли Гегамовна Авакян активно занималась подготовкой молодых кадров, всегда была готова оказать профессиональную помощь, дать ценный совет, поддержать.
Авакян Нелли Гегамовна навсегда останется в памяти ее учеников и коллег! Члены кафедры языков приносят свои искренние соболезнования семье и родным дорогой коллеги.