ՀՊՏՀ գրադարանն արժանացել է ԿԳՄՍՆ պատվոգրի
Հայաստանի ազգային գրադարանում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Նարինե Խաչատուրյանը երեկ ԿԳՄՍՆ պատվոգրեր է հանձնել ՀՀ մի շարք գրադարանների և մշակութային հաստատությունների. առիթը` Գրադարանավարի օրն էր (նշվում է հոկտեմբերի 7-ին), ինչպես նաև արտակարգ դրության պայմաններում առցանց հարթակում կատարած արդյունավետ աշխատանքը:
ՀՊՏՀ գրադարանը ԿԳՄՍՆ պատվոգրի արժանացած միակ բուհական գրադարանն է, պատվոգիրը ստացել է մեր գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը:
Ինչպես նշել է փոխնախարարը, նախատեսված է եղել պավոգրերը հանձնել դեռևս հոկտեմբերի 7-ին՝ Գրադարանավարի օրը, սակայն համավարակի և պատերազմի պատճառով միջոցառումը հետաձգվել է: Ինչպես նշեց Արմինե Հովհաննիսյանը` գերատեսչության կողմից տրված պատվոգիրը ոգևորող ու պարտավորեցնող է:
«Համավարակի ընթացքում գրադարանները, այդ թվում` ՀՊՏՀ գրադարանը, անցան առցանց սպասարկման: Համացանցային տիրույթում ևս աշխատանքը պատասխանատու և ծավալուն էր: Անցնող տարում աշխատեցինք մի քանի էլեկտրոնային գրադարանների հետ, որոնք մեզ տվեցին մինչև 2 ամիս ազատ հասանելիություն: Փորձել ենք այնպես անել, որ արտակարգ դրության պայմաններում մեր գրքային ֆոնդը հնարավորինս հասանելի լինի ՀՊՏՀ-ականներին»,-ասաց տնօրենը:

Библиотека АГЭУ была награждена почетной грамотой МОНКС
В национальной библиотеке Армении вчера состоялась церемония вручения почетных грамот МОНКС библиотекам и культурным учреждениям РА. Грамоты были вручены заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Нарине Хачатрян по случаю Дня библиотекаря (отмечается 7-го октября) за эффективную работу, проделанную в онлайн среде в условиях чрезвычайного положения.
Библиотека АГЭУ – единственная университетская библиотека, получившая почетную грамоту, которая была вручена директору библиотеки Армине Ованнисян.
По словам заместителя министра, вручение грамот было запланировано на 7 октября, однако из-за пандемии и войны мероприятие было отложено. Как отметила Армине Ованнисян, присужденная грамота воодушевляет и обязывает одновременно.
“В течение пандемии библиотеки, в том числе библиотека АГЭУ, перешли на онлайн обслуживание. В Интернет среде работа также была огромной и ответственной. В уходящем году мы работали с несколькими электронными библиотеками, которые предоставили нам свободный доступ сроком на 2 месяца. Мы сделали все возможное, чтобы во время чрезвычайного положения наш книжный фонд был доступен студентам и сотрудникам АГЭУ”, - отметила директор библиотеки Нарине Ованнисян.