Դիտումների քանակ՝ 2143
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում այսօր ներկայացվեցին Շիրակի  մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացման  առաջնային հետազոտության արդյունքները: Մասնակցում էին գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, «Ամբերդի» տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը, փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ Վարդան Աթոյանը, ավագ փորձագետ Սամվել Ավետիսյանը, ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Պետրոսյանը, հետազոտողներ:
Հետազոտությունը ղեկավարում է տ.գ.դ., պրոֆեսոր Զոյա Թադևոսյանը: Այսօր 4 զեկուցում հնչեց. Զոյա Թադևոսյանը վերլուծեց Շիրակի մարզի համայնքի ղեկավարներին ուղղված հարցաթերթիկի արդյունքները, որոնք ընդհանուր պատկերացում էին տալիս մարզի համայնքների ներկա վիճակի և զարգացման հեռանկարների մասին: Պրոֆեսորը հանգամանալից կանգ առավ գյուղատնտեսության զարգացմանը և մարդկանց զբաղվածության բարձրացմանը խոչընդոտող հանգամանքների վրա: Դիտարկվեց նաև Շիրակի մարզի համայնքների (Ախուրյան, Անի, Հովտաշեն, Փանիկ և այլ) մշակութային առաջընթացի հնարավորությունը:
Հետազոտության արդյունքները շարունակեցին ներկայացնել միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի դոցենտ Թադևոս Ավետիսյանը, ասիստենտ Ալբերտ Հայրապետյանը, մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ Ռուբեն Ղանթարչյանը՝ վեր հանելով մարզի տնտեսական խնդիրները: Անդրադարձ եղավ էկոտուրիզմի ոլորտին, բնապահպանական և այլ հարցերի:
Զեկուցումների ավարտին մասնակիցները հանդես եկան հարցադրումներով ու դիտարկումներով: Հետազոտության մեջ արծարծված գյուղատնտեսական մի շարք հարցեր մեկնաբանեց պրոֆեսոր, գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Սամվել Ավետիսյանը:

Исследовательский центр АГЭУ "АМБЕРД" представил сегодня первичные результаты исследования социально-экономического развития Ширакской области. На встрече присутствовали проректор по науке Татул Мкртчян, директор центра “Амберд” Давид Ахвердян, заместитель директора - старший эксперт Вардан Атоян, старший эксперт Самвел Аветисян, и.о. директора Гюмрийского филиала АГЭУ Карен Петросян, исследователи.
Руководит исследованиями доктор экономических наук Зоя Тадевосян. Сегодня было 4 доклада. Зоя Тадевосян проанализировала результаты анкет, адресованных руководителям общины Ширакского марза, которая дала общее представление о текущей ситуации и перспективах развития общин марза. Профессор подробно остановилась на обстоятельствах, мешающих развитию сельского хозяйства и занятости людей. Также была рассмотрена возможность культурного развития общин Ширакской области (Ахурян, Ани, Овташен, Паник и др.).
Результаты исследования продолжили представлять доцент кафедры международных экономических отношений Тадевос Аветисян, ассистент Альберт Айрапетян, доцент кафедры макроэкономики Рубен Гантарчян, освещая экономические проблемы региона. Они коснулись экотуризма, экологии и других вопросов.
В конце докладов участники представили вопросы и замечания. Профессор, бывший заместитель министра сельского хозяйства Самвел Аветисян прокомментировал ряд вопросов сельского хозяйства, затронутых в исследовании.